Indoneziya Elchisi bilan uchrashuv
2018-yilning 29-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov o‘zining mamlakatimizdagi to‘rt yillik diplomatik missiyasini yakunlayotgan Indoneziya Respublikasi Favqulodda va Muxtor Elchisi Anak Agung Gde Alit Santhikani qabul qildi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida so‘nggi ikki yilda turli yo‘nalishlarda yangicha jadallik kasb etayotgan ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Indoneziya Prezidenti Joko Vidodoning 2017-yil may oyida Pekin shahrida bo‘lib o‘tgan suhbati tomonlar hamkorlikning barcha jabhalarida o‘zaro manfaatli sherikchilikni oshirishga tayyor ekannligini tasdiqladi.
Joriy yilning 10 oyida o‘zaro savdo 48,3 mln. AQSh dollarini tashkil qilib, bu butun 2017-yil davomidagi ko‘rsatgichdan 1,5 baravar ko‘p deganidir. Xususan, eksport 1,6 baravarga o‘sdi. Indoneziyaning yetakchi kompaniyalari Qo‘qon superfosfat zavodini modernizatsiya qilishda, mehmonxonalar qurishda, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida paxta yetishtirish va uni qayta ishlash bo‘yicha klasterlarni tashkil etishda ishtirok etmoqda.
Ikki tomonning ham 30 kun muddatga bir-birlarining fuqarolari uchun vizani bekor qilishi turistlar almashinuvining o‘shiga ijobiy ta’sir qilgani e’tirof etildi.
Tobora rivojlanib borayotgan madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlik ikki tomonlama aloqalarning mustahkamlanishida muhim rol o‘ynashi ta’kidlandi.
Suhbat yakunida Vazir Elchiga O‘zbekiston va Indoneziya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan sezilarli shaxsiy hissasi uchun minnatdorchilik bildirdi.
Elchi, o‘z navbatida, O‘zbekistondagi diplomatik missiya rahbari sifatidagi faoliyati davomida ko‘rsatilgan doimiy ko‘mak uchun minnatdorchilik izhor etdi.

29 декабря 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Индонезия Анака Агунга Где Алита Сантику в связи завершением его четырехлетней дипломатической миссии в нашей стране.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений, которые в последние два годы обрели новую динамику на различных направлениях.
Состоявшаяся в мае 2017 года в г.Пекине беседа Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Индонезии Джоко Видодо подтвердила намерение сторон наращивать взаимовыгодное партнерство по всему спектру сотрудничества.
За 10 месяцев текущего года взаимная торговля достигла 48,3 млн.долл.США, что в 1,5 раза больше, чем за весь 2017 год. При этом экспорт вырос в 1,6 раза. Ведущие индонезийские компании участвуют в модернизации Кокандского суперфосфатного завода, возведении гостиниц, создании кластеров по выращиванию и переработке хлопка в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях.
Стороны отметили позитивное влияние на рост туристических обменов взаимной отмены виз для граждан обеих стран при посещении сроком до 30 дней.
Подчеркивалось, что важную роль в укреплении двусторонних связей играет взаимодействие в культурно-гуманитарной области, которое развивается.
В заключение беседы Министр выразил Послу признательность за весомый личный вклад в развитие многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Индонезией.
Посол, в свою очередь, поблагодарил за постоянную поддержку в его деятельности в качестве главы дипмиссии в Узбекистане.