Moliya vazirligi g’aznachiligi va O’zbekiston Respublikasi tovar-xom ashyo birjasi o’rtasidagi davlat xaridlari tizimidagi elektron ma’lumot almashinuvi jarayoni takomillashmoqda
2018-11-22 | Iqtisodiyot
O’zbekiston Respublikasi Moliya vazirligida 2018 yil 20 noyabr kuni Moliya vazirligi G’aznachiligi, Axborot hisoblash markazi, “Fido-biznes” MChJ va O’zbekiston Respublikasi tovar-xom ashyo birjasi (O’zRTXB) mas’ul xodimlari ishtirokida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 27 sentyabrdagi PQ-3953-sonli “O’zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to’g’risida”gi Qonunini amalga oshirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida davlat xaridlari soxasida elektron ma’lumot almashinuvini yanada takomillashtirish masalalari yuzasidan yig’ilish bo’lib o’tdi.
Yig’ilishda davlat xaridlarini amalga oshirish jarayonida O’zRTXB va Moliya vazirligi axborot tizimlari o’rtasidagi ma’lumotlar almashinuvi yuzasidan yangi yo’nalishlar aniqlanib olindi.
Jumladan, elektron tizimlar orqali elektron hisob-fakturalar bo’yicha ma’lumotlar almashinuvini joriy etish, to’lov tizimini soddalashtirish, tender, tanlov natijasida va to’g’ridan-to’g’ri tuzilgan shartnomalar to’g’risida ma’lumotlarni maxsus axborot portali orqali Moliya vazirligi axborot tizimiga yuborilishi yuzasidan istiqboldagi vazifalar va ularni echish yo’llari muhokama etildi.

Совершенствуется процесс электронного обмена информацией между казначейством министерства финансов и товарно-сырьевой биржей Республики Узбекистан в системе государственных закупок
2018-11-22 | Экономика
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 27 сентября 2018 года № ПП-3953 “О мерах по реализации Закона Республики Узбекистан “О государственных закупках” 20 ноября 2018 года в Министерстве финансов Республики Узбекистан прошло собрание с участием специалистов Казначейства Министерства финансов, Информационно-вычислительного центра Министерства финансов, ООО “Фидо-бизнес” и Товарно-сырьевой биржи Республики Узбекистан (УзРТСБ) по вопросам дальнейшего совершенствования системы электронного взаимодействия в области государственных закупок.
На собрании определены новые направления по обмену информацией между системами УзРТСБ и Министерства финансов в процессе осуществления государственных закупок.
В частности, обсуждались перспективные задачи и пути их решения по внедрению электронных счет-фактур, упрощению системы оплаты, а также взаимообмену информацией между специальным информационным порталом и информационной системой Министерства финансов по прямым договорам и договорам, заключенным в результате тендерных и конкурсных торгов.