Mehnat sohasidagi xalqaro hamkorlik va istiqbolli loyihalar tahlil qilindi
Toshkentda 14 dekabr kuni Xalqaro mehnat tashkiloti bosh direktori Gay Rayder boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida “Barqaror taraqqiyot maqsadlari doirasida munosib bandlikni taʼminlash: xalqaro amaliyot va Oʻzbekiston tajribasi” mavzusida xalqaro konferensiya boʻlib oʻtdi.
Ushbu nufuzli tadbirda Oʻzbekiston, shuningdek, Rossiya, Ozarbayjon, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston kabi davlatlar mutaxassislari, BMT Taraqqiyot dasturi, YUNISЕF, YEXHT, Xalqaro migratsiya tashkiloti, Osiyo taraqqiyot banki ekspertlari ishtirok etdi.
Unda mehnat migratsiyasini tartibga solish, aholini ijtimoiy himoya qilishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Anjumanda Xalqaro mehnat tashkiloti bosh direktori Gay Rayder soʻzga chiqdi.
– Dunyoda kechayotgan soʻnggi voqealardan shunday xulosa qilish mumkinki, jamiyat, iqlim oʻzgarmoqda, globallashuv, migratsiya jarayonlari tezlashgan, – dedi XTM bosh direktori. – Bularning bari bizdan mehnat munosabatlari kelajagini zudlik bilan tahlil qilishni taqozo etadi. Bugungi anjumandan ham ayni maqsad koʻzlangan.
Oʻzbekiston Xalqaro mehnat tashkilotining toʻlaqonli aʼzosi hisoblanadi. Mamlakatimiz XMTning 14 ta konvensiyasini ratifikatsiya qilgan.
Xalqaro konferensiyada Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari, Xotin-qizlar qoʻmitasi raisi Tanzila Norboyeva mamlakatimizda XMTning ratifikatsiya qilingan konvensiyalari doirasida hukumat darajasida olib borilayotgan ishlar mazmuniga toʻxtalib, Oʻzbekistonda mehnat munosabatlariga zid holatlarga yoʻl qoʻyilmasligini qatʼiy taʼkidladi.
Xalqaro mehnat tashkilotining Munosib mehnat konsepsiyasi ish oʻrinlari yaratish va samarali bandlikni taʼminlash, xavfsiz sharoitlardagi mehnat kafolati va huquqlarini taʼminlash, maqsadli ijtimoiy himoya, soha qonunchiligini rivojlantirish hamda takomillashtirish, ijtimoiy muloqotni faollashtirish kabi strategik vazifalarni oʻz ichiga oladi.
Oʻzbekiston Respublikasi bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Sherzod Kudbiyevning qayd etishicha, mamlakatimizda ushbu konsepsiya doirasida bolalar va ayollar mehnat huquqlarini himoya qilish boʻyicha samarali chora-tadbirlar koʻrilmoqda.
Anjumanda xalqaro ekspertlar tomonidan bugungi kunda mehnat munosabatlariga daxldor qarashlar eskirgani, jamiyat rivojlanishning yangicha koʻrinish va shakllariga muhtoj ekani qayd etildi. Xususan, Xalqaro mehnat tashkilotining Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari boʻyicha mintaqaviy byurosi direktori Xayns Koller globallashuv, axborot texnologiyalari taraqqiyoti jarayonida “ish oʻrni” tushunchasini qaytadan koʻrib chiqish zarurligini taklif qildi.
– Global miqyosda olib qaraganda, munosib ish oʻrinlari taqsimoti adolat mezonlaridan ogʻishganiga guvoh boʻlish mumkin, – deydi X.Koller. – Raqamlar misolida aytilganda, jahonda har 10 kishidan ikki nafari doimiy ish joyiga ega, xolos. Bugun mehnat bozorida kechayotgan yana bir muhim hodisa ishchi kuchi sonining ortib borayotganidir. Hisob-kitoblarga koʻra, 2030 yilga borib rivojlanayotgan davlatlarda ishchi kuchi oʻrtacha 60 foizga oʻsadi. Oʻzbekiston aholisi yildan-yilga koʻpaymoqda. Ishsizlikka barham berish maqsadida mamlakatingizda har yili minglab yangi ish oʻrinlari yaratilayotgani eʼtiborga molik. Bunda islohotlar natijasi oʻlaroq, iqtisodiy oʻsish surʼatlarikuzatilayotgani muhim oʻrin tutmoqda.
Joriy yilda AQSH Mehnat vazirligi Oʻzbekistonni paxta yetishtirish va terib olishda bolalar mehnatidan foydalanuvchi mamlakatlar roʻyxatidan chiqardi, XMTning dastlabki hisobotida esa majburiy mehnatga qarshi kurashishda Oʻzbekistonda salmoqli yuksalishlar kuzatilgani qayd etildi.
Anjuman ishtirokchilari Oʻzbekistonda 2018 yilgi paxta hosilini terib olish mavsumi davomida majburiy mehnatga jalb qilish holatlarining XMT xalqaro ekspertlari va huquq himoyachilari ishtirokida qabul qilingan monitoringi xulosalari bilan tanishtirildi.
Joriy yilda mamlakatimizda talabalar, oʻqituvchilar va tibbiyot xodimlari paxta yigʻim-terimiga jalb etilmagan. 2017 yilga nisbatan qoʻlda paxta terish tarifi 30 foizga oshirilgan. Mansabdor shaxslarning aholini majburiy mehnatga jalb qilgani uchun jazo choralari kuchaytirilgan. Xususan, 200 dan ziyod rahbar xodim ayni holat boʻyicha maʼmuriy javobgarlikka tortilgan.
Anjuman oʻz ishini yalpi sessiyalarda davom ettirdi. Unda munosib mehnat va aholi bandligini taʼminlash, mehnat migratsiyasi xavfsizligini taʼminlash va tartibga solish, mehnat munosabatlari istiqbollarining fundamentaltamoyillari kabi ustuvor vazifalar atroflicha muhokama qilindi. Ishtirokchi davlatlarning ushbu sohadagi faoliyatiga doir taqdimotlar tashkil etildi.

Международное сотрудничество и перспективные проекты в сфере труда
В Ташкенте 14 декабря в рамках визита в нашу страну делегации во главе с Генеральным директором Международной организации труда Гаем Райдером состоялась международная конференция на тему “Обеспечение достойной занятости в контексте Целей устойчивого развития: международная практика и опыт Узбекистана”.
В данном престижном мероприятии приняли участие специалисты из Узбекистана, России, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, эксперты Программы развития ООН, ЮНИСЕФ, ОБСЕ, Международной организации по миграции, Азиатского банка развития.
На нем обсуждались актуальные вопросы урегулирования трудовой миграции, социальной защиты населения.
На конференции выступил Генеральный директор Международной организации труда Гай Райдер.
– На основе происходящих в мире последних событий можно прийти к выводу о том, что меняются общество и климат, стремительно ускоряются процессы глобализации и миграции, – говорит Генеральный директор МОТ. – Все это требует от нас незамедлительного анализа перспектив трудовых отношений. Именно в этом и заключается цель сегодняшней конференции.
Узбекистан является полноправным членом Международной организации труда. Нашей страной ратифицировано 14 конвенций МОТ.
На международной конференции заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Танзила Нарбаева, говоря о сути работы, осуществляемой в нашей стране на государственном уровне в рамках ратифицированных конвенций МОТ, уверенно отметила, что в Узбекистане не будут допущены случаи, противоречащие трудовым отношениям.
Концепция МОТ "Достойный труд" преследует такие стратегические цели, как создание рабочих мест и эффективное обеспечение занятости, трудовых гарантий и прав в безопасных условиях, целевая социальная защита, развитие и совершенствование законодательства в сфере, активизация социального диалога.
По словам министра занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Шерзода Кудбиева, в рамках данной концепции в стране предпринимаются эффективные меры по защите прав женщин и детей.
В ходе конференции международными экспертами отмечалось, что на сегодняшний день уже изжили себя взгляды касательно трудовых отношений, общество нуждается в новых тенденциях развития. В частности, директор Регионального бюро МОТ для стран Европы и Центральной Азии Хайнц Коллер предложил, что в процессе глобализации и прогресса информационных технологий необходимо пересмотреть понятие “рабочее место”.
– Если рассматривать в глобальном масштабе, можно увидеть отклонение от принципов справедливости при распределении достойных рабочих мест, – говорит Х.Коллер. – Если в подтверждение привести цифры, то в мире постоянное рабочее место имеют лишь двое из десяти человек. Еще одно наблюдаемое явление на рынке труда – это рост численности рабочей силы. По подсчетам, к 2030 году рабочая сила в развитых странах вырастет в среднем на 60 процентов. Численность населения Узбекистана возрастает из года в год. Заслуживает внимания тот факт, что в целях устранения безработицы в вашей стране ежегодно создаются тысячи новых рабочих мест. Важное значение при этом приобретают не только результаты проводимых реформ, но и наблюдаемые темпы экономического роста.
В нынешнем году Министерство труда США исключило Узбекистан из списка стран, где при выращивании и сборе хлопка используют детский труд, а предварительный отчет МОТ отметил значительный прогресс в борьбе с искоренением принудительного труда.
Участники конференции были ознакомлены с данными мониторинга, проведенного в Узбекистане с участием международных экспертов и правозащитников МОТ по случаям привлечения к принудительному труду в ходе хлопковой кампании 2018 года.
В нынешнем году не было зафиксировано систематического привлечения к сбору хлопка студентов, учителей и медицинских работников. Тариф за ручной сбор хлопка повысился на 30 процентов по сравнению с 2017 годом. Усилены меры наказания чиновников за принуждение к сбору хлопка. В частности, по данной ситуации к административной ответственности привлечены свыше 200 руководителей.
Конференция продолжила свою работу в панельных сессиях. На них обсуждались такие приоритетные задачи, как обеспечение достойного труда и занятости населения, обеспечение и регулирование безопасности трудовой миграции, фундаментальные принципы перспектив трудовых отношений. Прошли презентации, посвященные деятельности государств-участников в этой сфере.