XMT Bosh direktori bilan uchrashuv
2018-yilning 13-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov mamlakatimizga tashrif buyurgan Xalqaro mehnat tashkiloti Bosh direktori Gay Rayder bilan uchrashdi.
Batafsil muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Xalqaro mehnat tashkiloti o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Uchrashuvda ta’kidlanganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusiga ko‘ra amalga oshirilayotgan 2017-2021-yillarda O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasi mamlakatni yangi innovatsion va industrial rivojlanish darajasiga ko‘tarishda muhim rol o‘ynaydi va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha o‘ziga xos “Yo‘l xaritasi” hisoblanadi.
Gay Rayder tomonidan XMT va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlik so‘nggi ikki yilida sezilarli mustahkamlangani va chinakam sheriklikka aylangani alohida qayd etildi. Hozirda tomonlar O‘zbekistonda bolalar mehnati muammosi to‘liq bartaraf etilgani va majburiy mehnatni oldini olish borasida sezilarli muvaffaqiyatga erishilgani to‘g‘risida gapirishlari mumkinligini XMT bosh direktori yana bir bor tasdiqladi.
Ta’kidlanganidek, XMT mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashi va mamlakatimiz bilan ijtimoiy masalalarni hal etishga qaratilgan qator qo‘shma loyihalarda ishtirok etishga O‘zbekiston tomoni katta ahamiyat beradi.
Uchrashuvda muayyan yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdorligi tasdiqlandi.

Встреча с Генеральным директором МОТ
13 декабря 2018 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с находящимся в нашей стране с визитом Генеральным директором Международной организации труда Гаем Райдером.
В состоявшейся обстоятельной беседе обсуждены перспективные направления взаимодействия между Узбекистаном и Международной организацией труда.
Как отмечалось на встрече, реализуемая по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Стратегия развития Узбекистана в 2017–2021 годах играет важнейшую роль в выведении страны на новый инновационный и индустриальный уровень развития и является своего рода «Дорожной картой» по достижению Целей устойчивого развития.
Гай Райдер особо выделил значительное укрепление за последние два года сотрудничества между МОТ и Узбекистаном, которое выросло в истинное партнерство. Сегодня стороны могут говорить о полном снятии вопроса о детском труде в Узбекистане и значительном прогрессе в сфере недопущения принудительного труда, что еще раз подтвердил Гендиректор МОТ.
Как подчеркивалось, узбекская сторона придает ключевое значение тому, что МОТ поддерживает проводимые в нашей стране реформы и участвует в ряде совместных с нашей страной проектов, которые направлены на решение социальных задач.
На встрече стороны подтвердили взаимную заинтересованность в расширении сотрудничества на конкретных направлениях.