TIVdagi uchrashuv to‘g‘risida
2018-yilning 10-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizga tashrif buyurgan Amerika Qo‘shma Shtatlarining Odam savdosini monitoring qilish va unga qarshi kurashish sohasidagi maxsus topshiriqlar bo‘yicha elchisi Jon Richmondni qabul qildi.
Suhbat davomida O‘zbekiston AQSh hamkorligining ayrim jihatlari yuzasidan fikr almashildi.
So‘nggi ikki yil davomida ikki tomon kun tartibining muhim qismi hisoblangan inson huquqlarini himoya qilish mavzusi bo‘yicha muloqotda O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida o‘zaro tushunish va ishonchga erishildi. Bunga esa 2017-2021-yillarda taraqqiyot strategiyasini tadbiq etish doirasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar yo‘l ochmoqda.
Jon Richmond O‘zbekistonda bolalar mehnatiga to‘liq barham berishda erishilgan o‘zgarishlar va majburiy mehnatga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha Hukumat tomonidan qabul qilingan ijobiy natijalarni qayd etdi.

10 декабря 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Посла Соединенных Штатов Америки по особым поручениям в сфере мониторинга и борьбы с торговлей людьми Джона Ричмонда, находящегося в нашей стране с визитом.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по отдельным аспектам узбекско-американского сотрудничества.
Отмечалось, что за последние два года достигнуто взаимопонимание и доверие в диалоге между Узбекистаном и США по правозащитной тематике, являющейся важной частью двусторонней повестки дня. Этому способствовали прежде всего осуществляемые в стране масштабные реформы в рамках реализации Стратегии развития в 2017 – 2021 годах.
Джон Ричмонд констатировал положительную динамику в деле полного искоренения детского труда и позитивные результаты принятых Правительством радикальных мер по недопущению принудительного труда в Узбекистане.