YXHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining yig‘ilishi to‘g‘risida
2018-yilning 6-7-dekabr kunlari Milan shahrida (Italiya) Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 25-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
YXHTning amaldagi raisi, Italiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Entso Moavero-Milanezi tomonidan chaqirilgan TIVK ishida YXHTning 57 ta ishtirokchi davlatlari delegatsiyalari hamda hamkorlik bo‘yicha sherik davlatlarning tashqi siyosat idoralari rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi nomidan Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari yig‘ilish kun tartibiga kiritilgan, YXHT hududida hamkorlikni rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlarini o‘z ichiga oluvchi keng qamrovli masalalarni muhokama qildilar.
YXHT TIVKning 2019-yilda o‘tkaziladigan keyingi majlisi 1-yanvardan tashkilotga raislik qiluvchi Slovakiyada o‘tkaziladi.

Заседание Совета министров иностранных дел ОБСЕ
6–7 декабря 2018 года в г.Милане (Италия) состоялось 25-е заседание Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе.
В работе СМИД, созванного действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Итальянской Республики Энцо Моаверо-Миланези, приняли участие делегации 57 государств-участников ОБСЕ, а также руководители внешнеполитических ведомств других стран–партнеров по сотрудничеству.
Республику Узбекистан представляла делегация во главе с заместителем Министра иностранных дел Дилшодом Ахатовым.
Руководители внешнеполитических ведомств обсудили широкий круг вопросов, включенных в повестку дня и охватывающих перспективные направления развития взаимодействия на пространстве ОБСЕ.
Следующее в 2019 году заседание СМИД ОБСЕ состоится в Словакии, к которой с 1 января переходит председательство в организации.