Majburiy mehnatni tugatishga bag‘ishlandi
2018 yil 6 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Mehnat va ijtimoiy masalalar qo‘mitasi hamda Fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini ta’minlash masalalari bo‘yicha Parlament komissiyasining Xalqaro Mehnat Tashkilotining “Majburiy mehnat to‘g‘risida”gi 29-sonli hamda “Majburiy mehnatni tugatish to‘g‘risida”gi 105-sonli konventsiyalarining ijro etilishi holatini o‘rganish natijalariga bag‘ishlangan qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda ta’kidlanganidek, majburiy mehnatga barham berish, fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini ta’minlashda  sohaga doir qonunchilik asoslarini mustahkamlash alohida o‘rin tutadi. Shu maqsadda 2018 yil 10 mayda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasida majburiy mehnatga barham berishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilinib, u davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlarining bu boradagi mas’uliyatini oshirishga qaratildi.
Shuningdek, majburiy mehnatning har qanday shakllarini o‘z vaqtida aniqlash va ularga barham berish maqsadida davlat organlarida qayta aloqa mexanizmlarining zamonaviy usullari joriy etilgan. Natijada sohada olib borilayotgan islohotlar va ijobiy o‘zgarishlar qator xorijiy va xalqaro tashkilotlar tomonidan munosib e’tirof etildi. Jumladan, AQSh Mehnat vazirligining bolalar mehnatidan foydalanishning eng yomon shakli bo‘yicha xulosalar jamlangan 17-yillik hisobotida O‘zbekiston birinchi marta mo‘’tadil o‘sishga erishgan mamlakatlar qatoridan o‘rin oldi, O‘zbekiston paxtasi esa “Bolalar mehnati yoxud majburiy mehnatdan foydalangan holda ishlab chiqarilgan tovarlar ro‘yxati”dan chiqarildi.
Agar ilgari paxta yig‘im terimi majburiy mehnatdan foydalanishning turli shakllari namoyon bo‘ladigan jarayon sifatida qayd etilgan bo‘lsa, endilikda, aksincha, bu mavsum fuqarolar, ayniqsa, yoshlarning mehnat huquqlarini ro‘yobga chiqarish, ishga layoqatli aholining bandligini ta’minlash va fuqarolar daromadlarini oshirishning manbaiga aylanmoqda. Xususan, bu borada joylarda terimchilarning moddiy manfaatdorligini ta’minlash hamda paxta yetishtiruvchi xo‘jaliklarning moliyaviy holatini yanada mustahkamlash choralari ko‘rilgan. Paxta xom ashyosining qo‘lda terilgan bir kilogrammi uchun 650 so‘mdan 1000 so‘mgacha, ish kuchi yetishmaydigan hududlarda, xususan Jizzax, Sirdaryo, Toshkent viloyatlarida hamda Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarining ayrim tumanlarida 1300 so‘mgacha mehnat haqi to‘langan.
O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi tomonidan paxta yig‘im-terimida uyushmagan yoshlarni vaqtinchalik mehnat bilan band qilish, ularni moddiy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan 190 ta “Fidoyi yoshlar otryadi” tashkil etilib, 32568 nafar terimchi jalb qilingan. Mavsumiy ishlarga jalb etilgan 28552 nafar  yigit-qizning vaqtinchalik faoliyati mehnat staji sifatida inobatga olinib, huquqiy jihatdan mustahkamlab qo‘yilgan.
Sohadagi munosabatlarni tartibga solish maqsadida   huquqbuzarliklarga yo‘l qo‘ygan shaxslarga nisbatan mansab lavozimidan qat’i nazar qonunda belgilangan tartibda choralar ko‘rildi. Xususan, 169 nafar ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish kompleksi bo‘yicha sektor rahbari (tuman va shahar hokimlari, prokuratura, ichki ishlar va davlat soliq xizmati organlari rahbarlari) intizomiy javobgarlikka tortilgan, ularning 30 nafari egallab turgan lavozimidan ozod etilgan.
Majlis ishtirokchilari tomonidan majburiy mehnatning har qanday shakllaridan foydalanishning oldini olish uchun joylarda yo‘lga qo‘yilayotgan monitoring va qayta aloqa mexanizmlari, jamoatchilik va parlament nazoratini kuchaytirish lozimligi ta’kidlab o‘tildi.
Majlisda muhokama qilingan masala yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Mehnat va ijtimoiy masalalar qo‘mitasi hamda Fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini ta’minlash masalalari bo‘yicha Parlament komissiyasining qo‘shma qarori qabul qilindi.

Посвящено искоренению принудительного труда
6 декабря 2018 года состоялось совместное заседание Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам науки, образования и здравоохранения, Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по трудовым и социальным вопросам, а также Парламентской комиссии по вопросам обеспечения гарантированных трудовых прав граждан, посвященное изучению хода исполнения 29 и 105 конвенций Международной организации труда «О принудительном труде» и «Об упразднении принудительного труда».
В искоренении принудительного труда, обеспечении гарантированных трудовых прав граждан особое значение имеет укрепление законодательных основ. В этих целях 10 мая 2018 года принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по искоренению принудительного труда в Республике Узбекистан”, которое направлено на повышение ответственности руководителей органов государственного и хозяйственного управления.
Кроме того, в целях выявления и ликвидации любой формы принудительного труда в государственных органах внедрены современные механизмы обратной связи. В результате проводимые реформы и положительные изменения в данной сфере были достойно оценены многими иностранными и международными организациями. В частности, в 17-годовом отчете Министерства труда США были изложены выводы по самым худшим формам использования детского труда. Узбекистан впервые занял место среди стран, достигших умеренного роста, а узбекский хлопок исключен из «списка товаров, произведенных с использованием детского или принудительного труда».
Если ранее во время сбора хлопка проявлялись практически все формы принудительного труда, то теперь, наоборот, этот процесс дает возможность реализации трудовых прав граждан, особенно, молодежи, а также обеспечения занятости дееспособного населения и повышения доходов граждан. В частности, в этом направлении на местах были приняты меры по обеспечению материальной заинтересованности хлопкоробов, а также дальнейшему улучшению финансового состояния хозяйств, специализирующихся на производстве хлопка. Так, за один килограмм хлопка ручного сбора оплата производилась от 650 до 1000 сумов, а в регионах где не хватает рабочей силы, в частности в Джизакской, Сырдарьинской, Ташкентской областях и в некоторых районах Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей до 1300 сумов.
Были созданы 190 отрядов «Фидоий ёшлар», направленных на обеспечение временной трудовой занятости молодежи в процессе сбора хлопка, что обеспечило привлечение 32568 хлопкоробов. Временная трудовая деятельность 28552 молодых людей, которые были привлечены к сезонным работам, зафиксирована в качестве трудового стажа.
В целях упорядочения отношений в данной сфере, в соответствии с законом, по отношению к лицам, совершившим правонарушения, приняты меры независимо от занимаемой должности. В частности, 169 руководителей секторов по комплексу социально-экономического развития (хокимы районов и городов, руководители органов прокуратуры, внутренних дел и налоговой службы) привлечены к дисциплинарной ответственности, 30 из них освобождены от занимаемой должности.
Участники заседания отметили необходимость усиления мониторинга по предотвращению случаев использования принудительного труда, механизмов обратной связи, общественного и парламентского контроля.
На заседании принято совместное решение Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам науки, образования и здравоохранения, Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по трудовым и социальным вопросам и Парламентской комиссии по вопросам обеспечения гарантированных трудовых прав граждан.