Yosh shaxmatchilarimiz toj bilan qaytdi
24-noyabr – 3-dekabr kunlari Turkiyaning Koʻniya shahrida 16 yoshgacha boʻlgan oʻsmirlar oʻrtasida oʻtkazilgan Jahon shaxmat olimpiadasida gʻolib chiqqan Oʻzbekiston terma jamoasi Toshkentga qaytib keldi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida yosh iqtidor egalari tantanali kutib olindi. Marosimda Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Milliy olimpiya qoʻmitasi rahbariyati, olimpiada gʻoliblarining yaqinlari, ommaviy axborot vositalari xodimlari qatnashdi.
Jahon shaxmat olimpiadasida dunyoning 39 mamlakatidan 46 jamoa tarkibida 222 nafar yigit-qiz ishtirok etdi. Musobaqada jamoalarjami 9 turdagʻoliblik uchun kurash olib bordi.
Oʻzbekiston sharafini xalqaro grossmeyster murabbiy Saidali Yoʻldoshev rahbarligidagi shaxmatchilarimiz munosib himoya qildi.
Xususan, xalqaro grossmeyster Nodirbek Abdusattorov birinchi taxtada eng kuchli sportchilar bilan dona surib, 9 imkoniyatdan 5,5 ochko jamgʻardi. Xalqaro toifadagi sport ustasi Nodirbek Yoqubboyev ikkinchi taxtada 9 imkoniyatdan 8 ochko jamgʻarib, oʻz taxtasida oltin medalga sazovor boʻldi. Xalqaro toifadagi sport ustasi Javohir Sindorov uchinchi taxtada 7 imkoniyatdan 4,5 ochko jamgʻardi. Xalqaro toifadagi sport ustasi Shamsiddin Vohidov 8 imkoniyatdan 7,5 ochko jamgʻarib, toʻrtinchi taxtada oltin medalni qoʻlga kiritdi. Sport ustaligiga nomzod Sitora Saparova 3 imkoniyatdan 1 ochko jamgʻardi.
Olimpiadada shaxmatchilarimiz Rossiya, Xitoy, Hindiston, Eron, Ukraina, Vengriya, Polsha va Moldova kabi mamlakatlarning kuchli terma jamoalarini magʻlubiyatga uchratdi. Faqat AQSH terma jamoasiga kichik hisobda imkoniyatni boy berdi, yakunda 9 imkoniyatdan 8 ochko jamgʻarib, olimpiada gʻolibiga aylandi. Ikkinchi oʻrinni 7 gʻalaba 2 ta magʻlubiyat qayd etgan hindistonlik oʻsmirlar qoʻlga kiritdi. Uchinchi oʻrin xitoylik sportchilarga nasib etdi.
Xalqaro grossmeysterlar va xalqaro toifadagi sport ustalaridan iborat musobaqa favoritlari hisoblangan Rossiya, Eron, Ozarbayjon, AQSH va Armaniston vakillari quyiroqdan joy oldi.
Qayd etish kerakki, Oʻzbekiston oʻsmirlar terma jamoasi Jahon shaxmat olimpiadasi tarixida ilk bor shunday natijaga erishdi. Bu yurtimizda sportni ommalashtirish, jumladan, shaxmatni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ulkan ishlar samarasidir.

Наши юные шахматисты вернулись с победой
Сборная команда Узбекистана, одержавшая победу на Всемирной олимпиаде по шахматам среди юношей до 16 лет, состоявшейся в городе Конья (Турция) 24 ноября-3 декабря, возвратилась в Ташкент.
Молодых шахматистов торжественно встречали в международном аэропорту "Ташкент" имени Ислама Каримова. В мероприятии приняли участие руководство Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Национального олимпийского комитета, близкие победителей олимпиады, работники средств массовой информации.
Во Всемирной олимпиаде по шахматам приняли участие 46 команд из 39 стран мира, в которые вошли 222 представителя. В соревнованиях команды боролись за победу в 9 турах.
Честь Узбекистана защищали наши шахматисты под руководством тренера, международного гроссмейстера Саидали Юлдашева.
В частности, международный гроссмейстер Нодирбек Абдусатторов, соревнуясь на первой доске с сильнейшими спортсменами, набрал 5,5 очка из 9 возможных. Мастер спорта международной категории Нодирбек Якуббаев завоевал золотую медаль на своей доске, набрав 8 очков из 9 возможных. Мастер спорта международной категории Жавохир Синдоров набрал 4,5 очка из 7 возможных. Мастер спорта международной категории Шамсиддин Вохидов завоевал золотую медаль на четвертой доске, набрав 7,5 очка из 8 возможных. Кандидат в мастера спорта Ситора Сапарова набрала 1 очко из 3 возможных.
Наши шахматисты победили сильные сборные команды из России, Китая, Индии, Ирана, Украины, Венгрии, Польши и Молдовы. Набрав 8 очков из 9 возможных, наша сборная стала победителем олимпиады. Второе место заняли юниоры из Индии, показавшие 7 побед и 2 проигрыша. Третье место завоевали китайские спортсмены.
Команды в составе международных гроссмейстеров и мастеров спорта международной категории из России, Ирана, Азербайджана, США и Армении заняли нижние ступени.
Надо отметить, что сборная команда Узбекистана впервые в истории Всемирной олимпиады по шахматам достигла таких результатов. Это результат большой работы, осуществляемой в целях популяризации спорта, в частности, шахмат в нашей стране.