Oʻzbekistonda innovatsion allergiya pasporti yaratildi
Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi xodimlari xalqaro ekspertlar bilan hamkorlikda noyob hujjat – molekulyar darajada allergik taʼsirchanlik pasporti, oddiyroq qilib aytadigan boʻlsa, allergiya pasportini joriy etish boʻyicha dasturni amalga oshirmoqdalar.
Bunday zarurat bolalar va oʻsmirlarda turli xil xastaliklar, jumladan astma va anafilaksiya kasalliklarining koʻpayishi natijasida paydo boʻldi.
Shoshilinch holatlarda qoʻllaniladigan allergiya pasportining elektron shakli namunasi.
Astma va oziq-ovqat mahsulotlariga allergiyaning ogʻir shakllariga, jumladan anafilaksiyaga moyillikni molekulyar darajada aniqlash muayyan oziq-ovqat allergenlarini istisno qilish hamda ogʻir asoratlarni bartaraf etish boʻyicha chora-tadbirlar koʻrish imkonini beradi.
Shu munosabat bilan allergenlarga individual sezuvchanlikni aniqlash, olingan natijalarni toʻgʻri tahlil qilish hamda natijalarni mutaxassislar va ota-onalar uchun maxsus blankka kiritish talab etiladi.
Pasport ikki xil shaklda chiqariladi.Pasportning shoshilinch tibbiy xizmat koʻrsatish uchun moʻljallangan shakli allergen manbalari va yuqori xavf tugʻdiradigan alohida molekulalar haqidagi maʼlumotlar, shuningdek QR-kod (tez taʼsir koʻrsatadigan kod)ini oʻz ichiga oladigan ikki tomonlama plastik karta tarzida taqdim etilgan. QR-kod katta hajmdagi maʼlumotlarni oʻz ichiga oladi va molekulyar tekshiruv boʻyicha toʻliq axborot yozilgan qogʻoz shaklli pasportdagi barcha maʼlumotlarni oʻqish imkonini beradi. Masalan, bemorga shoshilinch yordam kerak boʻlib qolganida, shifokorlar zarur maʼlumotlarni QR-kod orqali bilib olishlari mumkin boʻladi.
Vena Tibbiyot universitetining molekulyar allergologiya boʻyicha yetakchi olimi, professor Rudolf Valenta hamda Innovatson rivojlanish vazirligining xalqaro eksperti Viktoriya Garib Innovatsion PAS (allergik taʼsirchanlik pasporti) kelajakdagi personallashtirilgan tibbiyotning muhim boʻgʻimi boʻlishi mumkin, deb fikr bildirdilar.
Taʼkidlash joizki, muayyan bolaning taʼsirchanligi toʻgʻrisidagi toʻliq maʼlumot, yaʼni uning shaxsiy allergik pasporti allergik kasalliklarni rivojlanishini oldini olishning samarali usullarini tanlash va toʻgʻri davolash uchun zamin yaratadi. Allergiya rivojlanishini oldini olishda, oʻz navbatida, ota-onalarning yetarli maʼlumotlarga ega boʻlishi lozimligi ham muhimi ahamiyat kasb etgani bois, mazkur pasportning joriy etilishi kasallik rivojlanishining boshlangʻich bosqichida uni toʻxtatish imkonini beradi.
Mazkur pasport Oʻzbekiston fuqarolarining xorijga safarlari chogʻida ishlatilishi mumkinligini nazarga olgan holda, pasport ingliz va rus tillaridagi maʼlumotlarni ham oʻz ichiga oladi.

В Узбекистане создан инновационный Паспорт Аллергии
Сотрудниками министерства инновационного развития осуществляется программа по внедрению уникального паспорта аллергической сенсибилизации на молекулярном уровне, простыми словами - паспорта аллергии, разработанного совместно с международными экспертами.
Образец пластиковой формы паспорта аллергии неотложных состояний*
Такая необходимость вызвана ростом заболеваемости, в частности, астмой и анафилаксией у современных детей и подростков.
Выявление молекул риска развития тяжелых форм астмы и пищевой аллергии, в том числе, анафилаксии, позволяет проводить меры по исключению контакта с причинным пищевым аллергеном и предотвратить тяжелые осложнения. В ряде случаев, даже спасти жизнь.
В связи с этим особенно важным является выявление индивидуальных паттернов сенсибилизации, грамотная расшифровка полученных результатов и внесение их в специальный формуляр для специалистов и родителей.
Разработанный паспорт будет выпускаться в двух формах.
Экстренная форма паспорта представлена двухсторонней пластиковой картой с обозначением аллергенных источников и отдельных молекул высокого риска, а также QR-код (код быстрого реагирования). QR-код внесен в связи с возможностью быстрого считывания большего объёма информации, т.е расширенного паспорта молекулярной сенсибилизации, представленного также в бумажной версии паспорта аллергии в виде полного отчета молекулярного исследования.
QR-код может считываться врачами при оказании неотложной помощи конкретному пациенту.
Мировой лидер развития молекулярной аллергологии профессор Рудольф Валента из Медицинского университета г.Вена и международный консультант министерства инновационного развития профессор Виктория Гариб убеждены, что Инновационный PAS (Паспорт Аллергической Сенсибилизации) может стать неотъемлемой составляющей персонализированной медицины будущего.
Необходимо подчеркнуть, что полная информация о молекулярном профиле сенсибилизации конкретного ребенка, т.е. его персональный паспорт позволяет также индивидуально подобрать эффективные методы профилактики развития аллергических заболеваний и провести правильный выбор аллерген-специфической терапии.
Большое значение имеет осведомленность и образование родителей, способных прервать развитие аллергического марша на ранних этапах, соблюдая ряд специфических мер.
Учитывая, что данный паспорт может использоваться жителями Узбекистана в зарубежных поездках, где маркировка пищевых продуктов на наличие аллергенов принята законодательством, паспорт будет содержать английскую и русскую версию.
Каждый из жителей Республики Узбекистан сможет иметь такой персональный паспорт аллергии уже с января 2019 года.