2018-11-30 | Siyosat
2018-yilning 29-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov Iordaniya Hoshimiylar Qirolligining Favqulodda va Muxtor Elchisi Solih Ahmad Al-Javarneh bilan uchrashdi.
Ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati ko‘rib chiqildi va turli jabhalardagi O‘zbekiston – Iordaniya munosabatlarini rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Jumladan, 2019-yilda birinchi vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarni o‘tkazish hamda savdo-iqtisodiy va investitsion sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan tuzilmalarni birgalikda tashkil etish, ikki davlat ishbilarmon doiralarining aloqalariga tizimlilik tusini berish to‘g‘risidagi takliflar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda madaniy-gumanitar sohadagi hamorlikka, Iordaniya turistlarining O‘zbekistondagi islomiy qadamjolarni ziyorat qilishlari uchun qulayliklar yaratishga alohida e’tibor qaratildi.

Встреча с Послом Иордании
29 ноября 2018 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Хашимитского Королевства Иордания Салехом Ахмадом Аль-Жаварнехом.
Стороны провели обзор состояния двусторонних отношений и обсудили перспективные направления развития узбекско-иорданских отношений в различных областях.
В частности, рассмотрены предложения о проведении в 2019 году первых межмидовских политических консультаций, а также организации совместных институтов развития сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах, придании системности контактам деловых кругов двух стран.
Отдельное внимание было уделено взаимодействию в культурно-гуманитарной сфере, созданию благоприятных условий для посещения иорданскими туристами исламских святынь Узбекистана.