BMT bosh kotibi o‘rinbosari bilan uchrashuv
2018-yilning 27-noyabr kuni Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun bugun Shveysariyaga yetib kelgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov BMT bosh kotibi o‘rinbosari, BMTning Jeneva shahridagi boʻlinmasi bosh direktori Maykl Myoller bilan uchrashdi.
Suhbat davomida BMT Bosh Assambleyasi minbarida ilgari surilgan O‘zbekiston tashabbuslarini amalga oshirish va boshqa turli sohalarda O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Maykl Myoller 22-23-noyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumida ishtirokidan olgan taassurotlari to‘g‘risida so‘zlab berar ekan, uning natijalari nafaqat O‘zbekiston, balki butun mintaqa uchun muqarrar muhim ahamiyatga egaligini ta’kidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan mamlakatimizda olib borilayotgan har jabhadagi islohotlar va qo‘shni mamlakatlar bilan aloqalarni mustahkamlash nuqtayi nazaridan BMT asoslari hisoblangan xavfsizlik, rivojlanish va inson huquqlarini mustahkamlashdagi O‘zbekiston hissasi qayd etildi.
Shuningdek, Afg‘oniston muammosi bo‘yicha xalqaro konferensiya kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.

Meeting with the UN Under-Secretary-General
On November 27, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov, who arrived in Switzerland to attend the International Conference on Afghanistan, met with the United Nations Under-Secretary-General, Director-General of the UN Office at Geneva Michael Møller.
At the meeting, prospects for strengthening cooperation between Uzbekistan and the UN in various fields were discussed, primarily in implementation of Uzbekistan’s initiatives forwarded at the General Assembly of the organization.
Michael Møller shared his impressions of participation on November 22-23 at the Asian Forum on Human Rights in Samarkand, emphasizing the absolute importance of its results not only for Uzbekistan, but also for the entire region.
Uzbekistan’s contribution to strengthening the foundations of the UN – security, development and human rights in the context of comprehensive reforms in the country and strengthening ties with neighboring states carried out by President Shavkat Mirziyoyev, was noted.