BMT bosh kotibi o‘rinbosari bilan uchrashuv
2018-yilning 27-noyabr kuni Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun bugun Shveysariyaga yetib kelgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov BMT bosh kotibi o‘rinbosari, BMTning Jeneva shahridagi boʻlinmasi bosh direktori Maykl Myoller bilan uchrashdi.
Suhbat davomida BMT Bosh Assambleyasi minbarida ilgari surilgan O‘zbekiston tashabbuslarini amalga oshirish va boshqa turli sohalarda O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Maykl Myoller 22-23-noyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumida ishtirokidan olgan taassurotlari to‘g‘risida so‘zlab berar ekan, uning natijalari nafaqat O‘zbekiston, balki butun mintaqa uchun muqarrar muhim ahamiyatga egaligini ta’kidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan mamlakatimizda olib borilayotgan har jabhadagi islohotlar va qo‘shni mamlakatlar bilan aloqalarni mustahkamlash nuqtayi nazaridan BMT asoslari hisoblangan xavfsizlik, rivojlanish va inson huquqlarini mustahkamlashdagi O‘zbekiston hissasi qayd etildi.
Shuningdek, Afg‘oniston muammosi bo‘yicha xalqaro konferensiya kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.

Встреча с заместителем генсека ООН
27 ноября 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший сегодня в Швейцарию для участия в Международной конференции по Афганистану, встретился с заместителем Генерального секретаря ООН, генеральным директором Отделения ООН в г.Женеве Майклом Мёллером.
В состоявшейся беседе обсуждены перспективы укрепления сотрудничества между Узбекистаном и ООН в различных областях, прежде всего в реализации узбекских инициатив, выдвинутых с трибуны Генеральной Ассамблеи организации.
Майкл Мёллер поделился своими впечатлениями от участия 22-23 ноября в Азиатском форуме по правам человека в г.Самарканде, подчеркнув безусловную важность его итогов не только для Узбекистана, но и обширного региона в целом.
Был отмечен вклад Узбекистана в укрепление основ ООН – безопасность, развитие и права человека в контексте проводимых Президентом Шавкатом Мирзиёевым всеобъемлющих реформ в стране и укрепления связей с соседними государствами.
Собеседники также обменялись мнениями относительно повестки дня Международной конференции по афганской проблематике.