Dasturlash boʻyicha “TUIT OPEN 2018” musobaqasi yakunlandi
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 24-25-noyabr kunlari “TUIT OPEN 2018” dasturlash boʻyicha musobaqasining final bosqichi boʻlib oʻtdi.
Musobaqa yurtimizda AKT sohasini yanada rivojlantirish, oʻquvchi va talaba-yoshlarning dasturlash tillari, IT sohasidagi innovatsion gʻoyalarni yaratishga qiziqishlarini oshirish maqsadida tashkil etildi.
“TUIT OPEN 2018”da respublikamizning barcha hududlaridan 34 ta jamoa qatnashdi. Shularning 9 tasi akademik litsey va kasb-hunar kollejlari jamoalari. Savollar C++, Java, Pyhton, Pascal dasturlash tillari asosida shakllantirilgan. Musobaqani oʻtkazish tartibiga koʻra, savollar maxsus tizim orqali onlayn yechildi va javoblari maʼlum qilindi.
Musobaqa gʻoliblariga pul mukofotlari belgilangandi. Xususan, oliy taʼlim muassasalari talabalari uchun birinchi oʻringa 9 mln., ikkinchi oʻringa 6 mln., uchinchi oʻringa 3 mln. soʻmdan mukofot pullari ajratildi.
25-noyabr — musobaqaning ikkinchi kunida dasturlash boʻyicha asosiy tur boʻlib oʻtdi. Shu kunning oʻzida musobaqa natijalari eʼlon qilindi va gʻoliblarni taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Musobaqa yakuniy natijalariga koʻra, birinchi oʻrinni M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining Toshkent filiali “MSU Tashkent 0”, ikkinchi oʻrinni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining “TUIT: ALVA”, uchinchi oʻrinni TATU Urganch filialining “TUIT Urgench Branch masters” jamoasi egalladi.
“TUIT OPEN 2018” musobaqalari ishtirokchilari boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishlari, bir-birlari bilan yaqindan tanishib olishlari uchun “Gaming round” tashkil etildi.

Завершился турнир «TUIT OPEN 2018»
24-25 ноября текущего года в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми прошел финальный этап соревнований по программированию «TUIT OPEN 2018».
24 ноября прошла встреча участников со всей республики, а также церемония открытия турнира. Кроме того, в целях организации досуга и более близкого знакомства участников соревнований был организован Gaming round.
Следует отметить, что целью проведения турнира является дальнейшее развитие отрасли ИКТ, повышение и стимулирование интереса учащихся и студенческой молодежи к программированию, созданию инновационных идей в сфере ИКТ.
В соревнованиях принимали участие 34 команды со всех регионов страны, из них 9 команд представляли коллективы академических лицеев и профессиональных колледжей. Соревнования проводились в режиме онлайн по заданиям на основе языков программирования C++, Java, Pyhton, Pascal. Задания были разработаны главным судьей NEERC ICPC Олегом Христенко.
Кроме того, для победителей данных соревнований организаторами был учрежден призовой фонд. В частности, 9 млн. для победителей, занявших первое место, 6 млн. и 3 млн. соответственно для второго и третьего мест.
25 ноября прошел основной этап турнира по программированию. В тот же день были объявлены результаты соревнований, и прошла церемония награждения победителей.
В соответствии с итогами соревнований первое место заняла команда Ташкентского филиала Московского государственного университета имени М.Ломоносова «MSU Tashkent 0», второе место завоевала команда Ташкентского университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми «TUIT: ALVA», третье место досталось команде Ургенчского филиала ТУИТ «TUIT Urgench Branch masters».