Qozogʻistonning Qiziloʻrda viloyatidagi YTH toʻgʻrisida
TIV Konsullik-huquqiy departamenti maʼlumotlariga koʻra 2018-yilning 22-noyabr kuni soat 20:40 da Samara-Chimkent avtomobil yoʻlida “Vanhol” rusumli avtobus yoʻl-transport hodisasiga uchradi. Haydovchi S.Baltabayevning (Qozogʻiston fuqarosi) muzlama sababli boshqaruvni yoʻqotishi oqibatida avtotransport vositasi agʻdarilib ketgan.
Qiziloʻrda viloyati Ichki ishlar departamenti Orol tumani IIB bergan xabarga koʻra avtobusdagi 36 yoʻlovchining 34 nafari Oʻzbekiston fuqarolari va 2 tasi Qozogʻiston fuqarolari boʻlgan.
1986-yilda tugʻilgan Oʻzbekiston fuqarosi Zokir Ruzumuratovich Axrorov olingan jarohatlar oqibatida Orol tumani shifoxonasida vafot etdi.
Oʻzbekistonning 7 nafari fuqarosi – O.Abdukarimov, I.Maʼmurov, A.Samiboyev, N.Askarov, R.Maxmarizayev, K.Mamadaliyev, R.Turaboyevlar yengil jarohatlar olishdi va ularga zarur tibbiy yordam koʻrsatildi. Qolgan Oʻzbekiston fuqarolari “Sayahat” mehmonxonasiga joylashtirildi.
Oʻzbekistonning Qozogʻistondagi Elchixonasi va Olma-ota shahridagi Bosh konsulxonasi jarohatlanganlarga kerakli yordamni koʻrsatmoqda. Qolgan barcha Oʻzbekiston fuqarolari YTH boʻyicha rasmiyatchiliklar yakuniga yetgach tez orada avtobusda Oʻzbekiston chegarasigacha yetkazib qoʻyiladi.

О ДТП в Кызылординской области Казахстана
По информации Консульско-правового департамента МИД, 22 ноября 2018 года в 20ч.40м. на автодороге Самара–Шымкент произошло дорожно-транспортное происшествие с участием автобуса марки«Vanhol», водитель которого гражданин Казахстана С.Балтабаев из-за гололеда не справился с управлением, вследствие чего автотранспортное средство перевернулось.
По сообщению ОВД Аральского района Департамента внутренних дел Кызылординской области, в автобусе находились 36 пассажира, из них 34 граждан Республики Узбекистан и 2 гражданина Республики Казахстан.
После полученных травм в Аральской районной больнице скончался гражданин Узбекистана Зокир Рузумуратович Ахроров, 1986 года рождения.
7 граждан Узбекистана О.Абдукаримов, И.Маъмуров, А.,Самибоев, Н.Аскаров, Р.Макхмаризаев, К.Мамадалиев, Р.Турабоев получили легкие увечья и им была оказана необходимая медицинская помощь. Остальные граждане Узбекистана были размещены в гостинице «Саяхат».
Посольство Узбекистана в Казахстане и Генеральное консульство в г.Алматы оказывают необходимое содействие пострадавшим. Все оставшиеся граждане Узбекистана после завершения всех формальностей по ДТП в ближайшее время будут переправлены на автобусе до границы Узбекистана.