“Oʻzbekenergo” aksiyadorlik jamiyati faoliyatining 2018-yil 9-oylik yakunlari
“Oʻzbekenergo” AJ tomonidan elektr energetika sohasining yuqori iqtisodiy oʻsish surʼatlari va barqaror ishlashiga erishish maqsadida ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish va ishlab chiqarilayotgan, shuningdek, ishlab chiqarishga moʻljallanayotgan mahsulotlar tannarxini pasaytirishni taʼminlaydigan chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
Joriy yilning 9 oylik yakunlari boʻyicha mahsulot tannarxining pasayishi 100,5 foizni tashkil etdi.
Jamiyat korxonalari tomonidan ishlab chiqarish faoliyati prognoz parametrlarini bajarish taʼminlanmoqda. 2018-yilning 9-oylik yakunlari boʻyicha sohada tovar mahsulot ishlab chiqarish hajmi 99,5 foizni tashkil etdi. Shuningdek, isteʼmolchilarga 45,5 mlrd. kVt·s miqdorda elektr energiyasi hamda 5,2 mln. Gkal issiqlik energiyasi yetkazib berildi.
Mahsulot va xizmatlar eksporti boʻyicha prognoz koʻrsatkichlari 119,5 foizga bajarildi. Umumiy qiymati 942,7 mln. soʻmga teng mahalliy mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Tarmoqlarga xizmat koʻrsatish va loyiha-tadqiqot hamda qurilish-montaj ishlari amalga oshirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 3 fevraldagi “2018 yilgi Investitsiya va infrastruktura loyihalar roʻyxatini tasdiqlash toʻgʻrisida“gi PQ-3507 sonli qaroriga muvofiq “Oʻzbekenergo” AJ boʻyicha yangi energiya obyektlarini qurish, amaldagilarini modernizatsiya va rekonstruksiya qilish boʻyicha 5 ta investitsion loyiha amalga oshirilmoqda.
“Taxiatosh IES – Xorazm NS – Sarimoy aholi punkti” oraliqlarida 220 kV havo elektr tarmogʻi qurilishi” loyihasi uchun uskunalar va materiallarni yetkazib berish boʻyicha takroriy xalqaro tender savdolari olib borilmoqda.
- “Toʻraqoʻrgʻon IESi qurilishi” loyihasi boʻyicha, “Mitsubishi Corporation & Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd" (Yaponiya) asosiy pudratchi tomonidan qurilish maydonchasiga 1-blok uchun asosiy uskunalar keltirildi, oʻrnatish ishlari olib borilmoqda.
- “Quvvati 450 MVt ga teng boʻlgan ikkinchi bugʻ-gaz qurilmasini qurish bilan Navoiy IESni kengaytirish” loyihasi boʻyicha bosh pudratchi “Mitsubishi Corporation & Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd" (Yaponiya) kompaniyalari konsorsiumi bilan tuzilgan shartnomaga koʻra asosiy va yordamchi uskunalarni yetkazib berishni boshladilar, gaz turbinasi va PGU generatori oʻrnatildi. Qurilish maydonchasida qurilish ishlari olib borilmoqda;
- Taxiatosh IESida 230-280 MVt quvvatga ega ikkita bugʻ-gaz qurilmasini qurish” loyihasi doirasida bosh pudratchi bilan tuzilgan shartnoma boʻyicha, “Hyunday muhandislik-qurilish kompaniyalari konsorsiumi Ltd” asosiy va yordamchi uskunalar yetkazib berish joriy yilning oktyabr oyidan boshlandi. Qurilish maydonchasida qurilish ishlari olib borilmoqda.
Joriy yilning 9 oyi mobaynida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 26.11.2016 yildagi №PP-2661 “Quyidagi kuchlanishli elektr tarmoqlarini 2017-2021-yillarda modernizatsiyalash va yangilash dasturi toʻgʻrisida“gi qarori asosida 0,4-6-10 kV kuchlanishli elektr uzatish liniyalari qurildi va umumiy uzunligi 5,4 ming km boʻlgan va taʼmirdan chiqarilgan 1874 ta transformator stansiyalari, shu jumladan, “Obod qishloq“ dasturi (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori 29.03.2018 y. № PQ-3630) asosida 1,1 ming km. boʻlgan elektr tarmoqlari va 335 ta TP oʻrnatildi.
“Oʻzbekenergo” AJ korxonalari tomonidan elektr energiyasini hisoblash uskunalarini takomillashtirish boʻyicha ish olib borilmoqda. Oʻtgan vaqt davomida yuridik isteʼmolchilarga 263 mingta uch fazali, 239,9 mingta bir fazali, maishiy isteʼmolchilarga 75,1 mingta uch fazali, 6453,6 mingta bir fazali elektr energiya hisoblagichlari oʻrnatib berildi.
Shuningdek, elektr energiyasi bilan bogʻliq muammo va kamchiliklarni bartaraf etish, takliflarni oʻrganish maqsadida “Oʻzbekenergo“AJ boshqaruv raisining bevosita nazoratida “Telegram“ messenjerida “Oʻzbekenergo bilan muloqot“ kanali ishga tushirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning 2017-yil 22-dekabrdagi Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga Murojaatida belgilangan vazifalarni bajarish boʻyicha IEK kompleksining Vazirlar Mahkamasi Hayʼati majlisining 2018-yil 3-yanvardagi 1-son bayonnomasi bilan tasdiqlangan “Yoʻl xaritasi”dagi chora-tadbirlarni amalga oshirish maqsadida jamiyatga taalluqli topshiriqlarni bajarish boʻyicha jamiyatning “Yoʻl xaritasi” tasdiqlandi.
Respublika Prezidentining respublika hududlariga - Surxondaryo, Qashqadaryo, Navoiy, Buxoro, Samarqand, Jizzax, Toshkent viloyatlariga isteʼmolchilarga ishonchli elektr energiyasini yetkazib berishga qaratilgan tashrifi natijalari boʻyicha joylarda olingan protokol koʻrsatmalarini bajarish monitoringi amalga oshirilmoqda.
“Oʻzbekenergo” AJ boʻyicha Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan jamlama maqsadli parametrlarga koʻra 136 ta yangi ish oʻrinlari yaratish nazarda tutilgan, shu jumladan investitsion loyihalarni amalga oshirish doirasida 56 ta hamda sohani rivojlanish dasturi boʻyicha 80 ta ish oʻrinlari yaratilgan.
2018-yilning 9-oyi mobaynida 349 yangi ish oʻrinlari, shu jumladan 52 ta investitsiya loyihasi va sohani rivojlanish dasturi boʻyicha 297 ta yangi ish oʻrinlari yaratildi.
Oziq-ovqat dasturi doirasida qishloq xoʻjalik mahsulotlari miqdorini oshirish boʻyicha ishlar davom ettirilmoqda.

Краткие итоги работы АО «Узбекэнерго» за 9 месяцев 2018 года
В целях достижения устойчивых темпов экономического роста и стабильной работы электроэнергетической отрасли АО «Узбекэнерго» разработан комплекс мер, обеспечивающих сокращение производственных затрат и снижение себестоимости выпускаемой, а также намечаемой к выпуску продукции.
Снижение себестоимости продукции за 9 месяцев текущего года составило – 100,5 %.
Предприятиями акционерного общества обеспечивается выполнение прогнозных параметров производственной деятельности. По итогам 9 месяцев 2018 года объем производства товарной продукции по отрасли составил 99,5 %. Осуществлена поставка электрической энергии в объёме 45,5 млрд. кВт·ч. Отпущено тепловой энергии в объёме 5,2 млн. Гкал.
Прогнозные показатели по экспорту продукции и услуг выполнены на 119,5 %. Произведено локализуемой продукции на общую сумму 942,7 млн. сум.
Оказаны услуги по обслуживанию сетей и проведению проектно-изыскательских и строительно-монтажных работ.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 03.02.2018г. № ПП-3507 «Об утверждении перечней инвестиционных и инфраструктурных проектов на 2018 год», по АО «Узбекэнерго» осуществляется реализация 5 инвестиционных проектов по строительству новых, модернизация и реконструкция действующих энергообъектов:
- по проекту «Строительство ЛЭП 220 кВ Тахиаташская ТЭС - ПС Хорезм – населенного пункта Сарымай» Хорезмской области проводятся международные тендерные торги;
- по проекту «Строительство Туракурганской тепловой электростанции в Наманганской области» согласно контракту с генеральным подрядчиком консорциумом компаний «Mitsubishi Corporation» и «Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd.» (Япония) на строительную площадку доставлено основное оборудование для блока 1, ведутся монтажные работы.
- по проекту «Расширение Навоийской ТЭС со строительством второй парогазовой установки мощностью 450 МВт» согласно контракту с генподрядчиком консорциумом компаний «Mitsubishi Corporation» и «Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd.» (Япония) начата поставка основного и вспомогательного оборудования, установлена газовая турбина и генератор ПГУ. На площадке ведутся строительные работы;
- по проекту «Строительство двух парогазовых установок мощностью по 230-280 МВт на Тахиаташской ТЭС» согласно контракту с генподрядчиком консорциумом компаний «Hyunday Engineering & Construction Co. Ltd» поставка основного и вспомогательного оборудования начата с октября месяца т.г. На стройплощадке ведутся строительно-монтажные работы.
За 9 месяцев т.г. на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 26.11.2016г. №ПП-2661 «О Программе по дальнейшей модернизации и обновлению низковольтных электрических сетей на период 2017-2021 годы» построено и реконструировано линий электропередач 0,4-6-10 кВ общей протяженностью 5,4 тыс. км и установлено 1874 трансформаторных пунктов, в том числе по программе «Обод кишлок» (постановление Президента Республики Узбекистан от 29.03.2018 г № ПП-3630) введено 1,1 тыс. км и установлено 335 ТП.
Предприятиями АО «Узбекэнерго» проводится работа по совершенствованию учета электрической энергии. За истекший с момента начала внедрения период установлено: у юридических потребителей 263 тыс. штук трехфазных, 239,9 тыс. штук однофазных, у бытовых потребителей 75,1 тыс. штук трехфазных, 6453,6 тыс. штук однофазных электронных приборов учета электрической энергии.
Для налаживания открытого диалога с населением и работы с их обращениями, а также своевременного решения проблем потребителей, возникающих с поставкой электрической энергии акционерным обществом «Узбекэнерго» запущен Канал «Диалог с народом», функционирующий под непосредственным контролем Председателя Правления АО «Узбекэнерго».
В целях реализации мероприятий «Дорожной карты» Комплекса ТЭК по выполнению поручений, обозначенных в Послании Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева Олий Мажлису Республики Узбекистан 22 декабря 2017 года, утвержденной протоколом заседания Президиума Кабинета Министров от 3 января 2018 г. № 1, разработана и утверждена «Дорожная карта» по выполнению поручений, в части касающейся Общества.
Осуществляется мониторинг за ходом реализации на местах принятых протокольных поручений по итогам пребывания Президента Республики в территориях республики, в части обеспечения надежным электроснабжением потребителей - Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Навоийской, Бухарской, Самаркандской, Джизакской, Ташкентской областях.
Утверждёнными Кабинетом Министров сводными целевыми параметрами по АО «Узбекэнерго» предусматривалось создание 136 новых рабочих мест, в том числе в рамках реализации инвестиционных проектов – 56 и программы развития отрасли – 80 рабочих мест.
За 9 месяцев 2018 года создано 349 новых рабочих мест, в том числе по инвестиционным проектам - 52, по программе развития отрасли - 297 рабочих мест.