Samarqand – xalqaro diplomatiya markazi
Davlatimiz rahbari tashabbusiga koʻra, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 70 yilligi munosabati bilan tashkil etilayotgan mazkur xalqaro tadbirga shaharda qizgʻin hozirlik koʻrilmoqda.
Forumga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha viloyat shtabi va ishchi guruhlari tashkil etilib, tayyorgarlik ishlari kunlik monitoring qilib borilmoqda.
– Ayni paytda xorijiy va mahalliy mehmonlarni kutib olish uchun Samarqand xalqaro aeroporti va temiryoʻl vokzalida barcha sharoit yaratildi, – deydi Samarqand viloyati hokimi oʻrinbosari, forumga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha shtab rahbari R.Qobilov. – Forum ishtirokchilariga transport ajratish, mehmonxonaga joylashtirish, gid-tarjimon xizmati koʻrsatish, shahar boʻylab sayohatga olib chiqish boʻyicha masʼullar va chora-tadbirlar belgilangan. Mehmonxonalarda mutasaddi idoralar masʼul xodimlaridan iborat guruhlar tashkil etilib, navbatchilik yoʻlga qoʻyildi. “Zilol-baxt” mehmonxonasida viloyat shtabi va ommaviy axborot vositalari xodimlari uchun matbuot markazi tashkil etilib, zarur jihoz va texnik uskunalar bilan taʼminlandi.
Shaharni xalqaro forum ramzi va uning mavzusiga mos koʻrgazmali vositalar bilan bezatish ishlari ham tegishli ishchi guruh tomonidan olib borilmoqda. Shahardagi mutasaddi korxona va tashkilotlar ham mazkur xalqaro tadbirni yuksak saviyada, Samarqandga xos mehmondoʻstlik bilan oʻtkazishga taraddud koʻrmoqda.
Buyuk ipak yoʻli chorrahasida joylashgan, qadimiy va hamisha navqiron Samarqand azaldan turli millatlar, dinlar, madaniyatlar, tillar muloqoti uchun ochiq shahar, oʻzaro totuvlik, samarali hamkorlik va bagʻrikenglik namunasi boʻlib kelgan. 2015-yilda Samarqandga tashrif buyurgan AQSHning sobiq davlat kotibi Jon Kerri “Men togʻlar va dashtlar osha odamlar uchrashgan, turli mintaqalarning mahsulot va gʻoyalari toʻqnashgan joyni oʻz koʻzlarim bilan koʻrdim. Biz Birlashgan Millatlar Tashkiloti bundan 70 yil avval Nyu-Yorkda tashkil etilgan, deb hisoblaymiz. Yoʻq. Aslida, bu hodisa bundan 100 yillar avval Samarqandda yuz bergan”, deb taʼkidlagan edi.
Darhaqiqat, ilm-maʼrifat, sivilizatsiya markazi hisoblangan Samarqand azaldan xalqaro diplomatiya maskani ham boʻlgan. Ayniqsa, Afrosiyob tepaliklaridan topilgan devoriy suratlardagi elchilarni qabul qilish marosimi, Sohibqiron Amir Temurning nafaqat Osiyo, balki Yevropa mamlakatlari bilan ham doʻstona aloqalarni yoʻlga qoʻyib, faol tashqi siyosat olib borgani Samarqandning bir necha asrlar oldin dunyo siyosati markazi boʻlganini koʻrsatadi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2017-yilda BMT shtab-kvartirasiga tashrifi chogʻida Samarqand shahrining ramzi hisoblangan Registon maydoni maketini tuhfa qilgan edi.
Ayni shu jihatdan Inson huquqlari boʻyicha Osiyo forumining Samarqandda oʻtkazilishi ham tarixiy ahamiyat kasb etishi, shubhasiz.

Самарканд - центр международной дипломатии
В городе ведется активная подготовка к этому международному мероприятию, организуемому по инициативе главы нашего государства в связи с 70-летием принятия Всеобщей декларации прав человека.
Организованы областной штаб и рабочие группы по подготовке и проведению форума, ведется ежедневный мониторинг подготовительной работы.
- В международном аэропорту "Самарканд" и на железнодорожном вокзале города созданы все условия для встречи зарубежных и местных гостей, - говорит заместитель хокима Самаркандской области, руководитель штаба по подготовке к форуму Р.Кобилов. - Принимаются меры по распределению ответственных лиц за выделение транспорта участникам форума, размещение их в гостиницах, предоставление гидов-переводчиков, проведение экскурсий по городу. В гостиницах созданы группы из числа ответственных работников ведомств, организовано дежурство. В гостинице “Зилол-бахт” создан пресс-центр для работников областного штаба и средств массовой информации, который обеспечен необходимой техникой и оборудованием.
Работа по украшению города символами международного форума и наглядными средствами по его тематике проводится соответствующей рабочей группой. Ответственные организации и предприятия города ведут подготовку к проведению этого международного мероприятия на высоком уровне, в соответствии с присущими Самарканду традициями узбекского гостеприимства.
Расположенный на перекрестке Великого шелкового пути древний и вечный город Самарканд издавна является открытым городом для диалога людей разных национальностей, религий, культур и языков, выступает в качестве образца взаимного согласия, эффективного сотрудничества и великодушия. Посетивший Самарканд в 2015 году бывший Государственный секретарь США Джон Керри отметил: "Я своими глазами увидел то место, где, пересекая горы и степи, встречались люди, встречались товары и идеи разных регионов. Считается, что Организация Объединенных Наций была создана в Нью-Йорке 70 лет назад. Нет. Это произошло в Самарканде за сотни лет до этого".
Действительно, Самарканд помимо научного, культурного и экономического был еще и международным дипломатическим центром. Найденные в городище Афросиаб настенные рисунки с изображением церемонии принятия послов, налаживание Сахибкираном Амиром Темуром дружественных связей не только со странами Азии, но и Европы, ведение активной внешней политики показывают, что несколько веков назад Самарканд был центром мировой политики. В ходе визита в штаб-квартиру ООН в 2017 году Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев подарил макет площади Регистан, считающейся символом города Самарканда.
Проведение Азиатского форума по правам человека в городе Самарканде будет иметь историческое значение.