Oʻzbekiston Elchisi Kanada General-gubernatoriga ishonch yorliqlarini topshirdi
General-gubernatorning rasmiy qarorgohidagi marosimdan soʻng boʻlgan uchrashuv chogʻida Kanada rahbari Oʻzbekiston “oʻzining buyuk tarixi va dunyoning oʻta muhim qismidagi strategik joylashuvi bilan” mashhur deb eʼtirof etdi.
Bundan tashqari, avval mashhur astronavt boʻlgan General-gubernator “oʻzbek fani noyob ilmiy ishlanmalarni taklif etish va ularning asosida kosmik apparat qurilmalari va ularning komponentlarini ishlab chiqishni tashkillashtirish orqali kosmosni oʻrganish dasturlariga salmoqli hissa qoʻshganini” taʼkidladi.
Jyuli Payett qayd etganidek, astronavt boʻlgan paytlarida u Oʻzbekiston haqida koʻp oʻqigan va eshitgan. U Samarqandning buyuk hukmdori va taniqli olim, osmon yulduzlarining eng toʻliq va aniq boʻlgan kataloglaridan biri – “Ziji jadidi Kuragoniy”ning muallifi, “Galileo Galileyning teleskopni kashf qilishidan 150 yil oldin butun boshli rasadxona bunyod etib, Borliq eshiklarini oshib bergan” Mirzo Ulugʻbek faoliyati bilan tanish.
Kanada General-gubernatori mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlarning joriy darajasi ham koʻtarilib borayotganini eʼtirof etdi. Oʻzbekistonning yanada rivojlangan dunyo hamjamiyatining asosiy aʼzolaridan biri boʻlish borasidagi intilishlarini Kanada tomoni qoʻllab-quvvatlashi taʼkidlandi. “Men Kanada kompaniyasi “Sky Power”ning qayta tilanuvchi energetika sohasiga katta miqdordagi investitsiya taklifi bilan Oʻzbekiston bozoriga kirib borganini eshitishdan bagʻoyat xursand boʻldim”, – dedi u. Uning fikricha, mazkur loyiha “oʻzaro manfaatli va ikki tomonga ham foydali” hisoblanadi.
Shu bilan birga u Oʻzbekiston va Kanada oʻrtasida “hali bajarish kerak boʻlgan ishlar” mavjudligini taʼkidladi. Jumladan, u davlatlar oʻrtasidagi savdo hajmini koʻpaytirish hamda taʼlim sohasidagi hamkorlikni faollashtirish zarurligiga toʻxtalib oʻtdi.
Marosim yakunida yangi tayinlangan Elchining Qutboldi mintaqalari, Sharqiy Yevropa va Yevrosiyo masalalari boʻyicha TIV Byurosi direktori Ellison LeKler bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Kanadalik diplomat 2019-yilning birinchi yarmida Oʻzbekiston rahbarining Kanadaga tashrifi tashkil etish boʻyicha kompleks siyosiy-diplomatik chora-tadbirlarni amalga oshirishga tayyorligini bildirdi.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Генерал-губернатору Канады
Посол Узбекистана с резиденцией в г.Вашингтоне Жавлон Вахабов вручил верительные грамоты Генерал-губернатору Канады Жюли Пайетт.
В ходе встречи, которая состоялась после церемонии в официальной резиденции Генерал-губернатора, глава Канады заявила, что Узбекистан известен «благодаря своей великой истории и стратегическому расположению в очень важной части мира».
Кроме того, как отметила Генерал-губернатор – в прошлом известный астронавт, «узбекская наука внесла значительный вклад в программы освоения космоса, предложив уникальные научные разработки и организовав на их основе производство космических аппаратных устройств и их компонентов».
Как отметила Жюли Пайетт, будучи астронавтом, она много читала и слышала об Узбекистане. Знакома с деятельностью великого правителя Самарканда и известного ученого, автора одного из самых полных и точных каталогов звездного неба (Гурганский зидж) – Мирзо Улугбека, который «распахнул двери Вселенной, возведя целую обсерваторию за 150 лет до того, как Галилео Галилей изобрел телескоп».
Генерал-губернатор Канады заявила, что текущий уровень отношений между нашими странами также находится на подъеме. Подчеркнуто, что Канада приветствует стремление Узбекистана стать ключевым членом наиболее развитого мирового сообщества. «Я была очень рада услышать, что канадская компания “Sky Power” вошла на рынок Узбекистана с крупным инвестиционным предложением в сфере возобновляемой энергетики», – отметила она. По ее мнению, этот проект является «взаимовыгодным и обоюдно выигрышным».
При этом Узбекистану и Канаде «еще есть над чем поработать». В частности, она отметила необходимость расширения торговли между странами, а также активизации сотрудничества в области образования.
По итогам церемонии состоялась встреча вновь назначенного Посла с генеральным директором Бюро МИД по вопросам приполярного региона, Восточной Европы и Евразии Эллисон ЛеКлер. Канадский дипломат выразила готовность принять комплекс политико-дипломатических мер по организации визита главы Узбекистана в Канаду в первой половине 2019 года.