Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Qirgʻiziston Respublikasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
2018-11-16 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-noyabr kuni Qirgʻiziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Muloqot avvalida davlatimiz rahbari Qirgʻiziston Prezidentini tugʻilgan kuniga 60 yil toʻlishi munosabati bilan samimiy muborakbod etib, mustahkam sogʻlik, baxt-saodat va yangi muvaffaqiyatlar tiladi.
Tomonlar mamlakatlarimiz oʻrtasidagi qardoshlik rishtalari, koʻp asrlik doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik munosabatlarini mustahkamlashda keyingi yillarda barqaror ijobiy tendensiya kuzatilayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Ikki tomonlama koʻp qirrali hamkorlikni rivojlantirishda Prezident Sooronbay Jeenbekovning oʻtgan yil dekabr oyida Oʻzbekistonga rasmiy tashrifi muhim voqea boʻldi. Uning yakunida amaliy sheriklikni kengaytirish boʻyicha salmoqli kelishuv va bitimlarga erishildi.
Muloqotda sheriklikni mustahkamlash, oʻzaro savdo hajmini oshirish, sanoat, energetika, transport va qishloq xoʻjaligi sohalarida kooperatsiyani kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Tomonlar hududlararo hamkorlikda mavjud katta salohiyatni toʻliq roʻyobga chiqarish lozimligini taʼkidladilar.
Mamlakatlarimiz chegaraoldi hududlari oʻrtasida muntazam oʻtkazilayotgan qoʻshma tadbirlarning samarali natijalari katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yil mart oyida Fargʻonada Oʻzbekiston va Qirgʻiziston chegaradosh viloyatlari rahbarlari kengashining birinchi majlisi boʻlib oʻtdi.
Madaniy-gumanitar almashinuvlar faollashdi. Oʻtgan oyda mamlakatimizda Qirgʻiziston Respublikasi madaniyati va sanʼati kunlari muvaffaqiyatli oʻtkazildi. Oʻzbekistonda buyuk adib va jamoat arbobi Chingiz Aytmatov tavalludining 90 yilligi keng nishonlanmoqda.
Shuningdek, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Qirgʻiziston Prezidenti davlatimiz rahbariga samimiy tabrik va tilaklar uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Muloqot soʻngida davlat rahbarlari qardosh Oʻzbekiston va Qirgʻiziston xalqlarining farovonligi yoʻlida oʻzaro manfaatli hamkorlikni har tomonlama kengaytirish, doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash borasida intilishlari qatʼiy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

On telephone conversation of the President of the Republic of Uzbekistan with the President of the Kyrgyz Republic
2018-11-16 | Politics
On November 16, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Kyrgyz Republic Sooronbay Jeenbekov.
The President of Uzbekistan cordially congratulated the President of the Kyrgyz Republic on his birthday, wishing him good health, wellbeing and new success.
The sides noted with deep satisfaction the stable positive trend in strengthening warm ties of fraternity, centuries-old friendship and good-neighborliness between the two countries.
An important event in development of Uzbekistan – Kyrgyzstan multifaceted cooperation became the official visit of President Sooronbay Jeenbekov to Uzbekistan last December, which resulted in significant arrangements and agreements on expanding practical cooperation.
During the conversation, prospects for deepening partnership, increasing mutual trade, strengthening cooperation in industry, energy, transport and agriculture were considered.
The sides supported full disclosure of great potential of interregional cooperation.
Fruitful results of regular joint events between the border regions of the two countries were noted with deep satisfaction. In March this year, the first meeting of the Council of Heads of the Border Regions of Uzbekistan and Kyrgyzstan was held in Fergana.
Cultural and humanitarian exchange has been intensified. Last month, Uzbekistan successfully hosted Culture and Art Days of the Kyrgyz Republic. In Uzbekistan, the 90th anniversary of the famous writer, humanist Chingiz Aytmatov’s birth is widely celebrated.
The President of Kyrgyzstan expressed his sincere gratitude to the President of Uzbekistan for warm congratulations and wishes.
Following the conversation, the leaders of the states reaffirmed their firm determination to comprehensively develop mutually beneficial cooperation, strengthen friendship, good-neighborliness and strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan for the benefit of two fraternal people.