Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Qirgʻiziston Respublikasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti toʻgʻrisida
2018-11-16 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-noyabr kuni Qirgʻiziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Muloqot avvalida davlatimiz rahbari Qirgʻiziston Prezidentini tugʻilgan kuniga 60 yil toʻlishi munosabati bilan samimiy muborakbod etib, mustahkam sogʻlik, baxt-saodat va yangi muvaffaqiyatlar tiladi.
Tomonlar mamlakatlarimiz oʻrtasidagi qardoshlik rishtalari, koʻp asrlik doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik munosabatlarini mustahkamlashda keyingi yillarda barqaror ijobiy tendensiya kuzatilayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Ikki tomonlama koʻp qirrali hamkorlikni rivojlantirishda Prezident Sooronbay Jeenbekovning oʻtgan yil dekabr oyida Oʻzbekistonga rasmiy tashrifi muhim voqea boʻldi. Uning yakunida amaliy sheriklikni kengaytirish boʻyicha salmoqli kelishuv va bitimlarga erishildi.
Muloqotda sheriklikni mustahkamlash, oʻzaro savdo hajmini oshirish, sanoat, energetika, transport va qishloq xoʻjaligi sohalarida kooperatsiyani kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Tomonlar hududlararo hamkorlikda mavjud katta salohiyatni toʻliq roʻyobga chiqarish lozimligini taʼkidladilar.
Mamlakatlarimiz chegaraoldi hududlari oʻrtasida muntazam oʻtkazilayotgan qoʻshma tadbirlarning samarali natijalari katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yil mart oyida Fargʻonada Oʻzbekiston va Qirgʻiziston chegaradosh viloyatlari rahbarlari kengashining birinchi majlisi boʻlib oʻtdi.
Madaniy-gumanitar almashinuvlar faollashdi. Oʻtgan oyda mamlakatimizda Qirgʻiziston Respublikasi madaniyati va sanʼati kunlari muvaffaqiyatli oʻtkazildi. Oʻzbekistonda buyuk adib va jamoat arbobi Chingiz Aytmatov tavalludining 90 yilligi keng nishonlanmoqda.
Shuningdek, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Qirgʻiziston Prezidenti davlatimiz rahbariga samimiy tabrik va tilaklar uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Muloqot soʻngida davlat rahbarlari qardosh Oʻzbekiston va Qirgʻiziston xalqlarining farovonligi yoʻlida oʻzaro manfaatli hamkorlikni har tomonlama kengaytirish, doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash borasida intilishlari qatʼiy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

О телефонном разговоре Президента Республики Узбекистан с Президентом Кыргызской Республики
16 ноября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым.
В начале беседы Глава нашего государства сердечно поздравил Президента Кыргызской Республики с днём рождения, пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и новых успехов.
Стороны с глубоким удовлетворением отметили наметившуюся в последнее время устойчивую позитивную тенденцию в укреплении тёплых уз братства, отношений многовековой дружбы и добрососедства между нашими странами.
Важным событием в развитии узбекско-кыргызского многопланового сотрудничества стал официальный визит Президента С. Жээнбекова в Узбекистан в декабре прошлого года, по итогам которого достигнуты значимые договорённости и соглашения по расширению практического взаимодействия.
В ходе беседы рассмотрены перспективы углубления партнёрства, наращивания объёмов взаимной торговли, усиления кооперации в промышленности, энергетике, сфере транспорта и сельском хозяйстве.
Стороны выступили за полное раскрытие большого потенциала межрегионального сотрудничества.
С глубоким удовлетворением отмечены плодотворные результаты регулярно проводимых совместных мероприятий между приграничными регионами двух стран. В марте этого года в Фергане состоялось первое заседание Совета глав приграничных областей Узбекистана и Кыргызстана.
Активизировался культурно-гуманитарный обмен. В прошлом месяце в нашей стране успешно проведены Дни культуры и искусства Кыргызской Республики. В Узбекистане широко празднуется 90-летний юбилей известного писателя, гуманиста Чингиза Айтматова.
Президент Кыргызстана выразил главе нашего государства искреннюю признательность за тёплые поздравления и пожелания.
В завершение телефонного разговора Лидеры государств вновь подтвердили твёрдую решимость всесторонне развивать взаимовыгодное сотрудничество, укреплять отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства между Узбекистаном и Кыргызстаном на благо двух братских народов.