“Mualliflik huquqi va turdosh huquqlar obyektlarining huquqiy muhofazasi“ mavzusida videokonferensiya oʻtkazildi
2018-11-15 | Jamiyat
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda intellektual mulk xususan mualliflik huquqi va turdosh huquqlar obyektlarini ishonchli himoyasini taʼminlash borasida bir qator ishlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Xususan, Agentlik tomonidan mazkur mualliflik huquqlariga hurmat ruhida munosabatda boʻlish, shu bilan birga mazkur yoʻnalishdagi nazorat sohasida faoliyat yurituvchi vakolatli davlat organlari xodimlarining huquqiy bilim va koʻnikmalarini shakllantirish maqsadida bir qator amaliy xarakterga ega boʻlgan tadbirlar oʻtkazib kelinmoqda.
Maʼlumki, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 1-maydagi 318-son Qaroriga muvofiq, Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari sohasida nazorat boʻyicha inspeksiyasiga (Inspeksiya) audiovizual asarlar, fonogrammalar, EHM uchun dasturlarni tarqatishda mualliflik huquqi va turdosh huquqlar sohasidagi qonunchilik talablariga rioya qilinishini taʼminlash, monitoringini olib borish, xoʻjalik yurituvchi subyektlar tomonidan litsenziya bitimi talab va shartlari bajarilishini nazorat qilish hamda Internet tarmogʻida mualliflik huquqi obyektlari noqonuniy tarqalishini bartaraf etish choralari koʻrish kabi bir qator vazifa hamda funksiyalar yuklatilgan.
Agentlik tomonidan Inspeksiya xodimlarini mazkur sohadagi huquqiy bilimlarini yanada oshirish maqsadida “Mualliflik huquqi va turdosh huquqlar obyektlarining huquqiy muhofazasi“ mavzusida videokonferensiya tashkil etildi.
Tadbirda Inspeksiya markaziy apparati barcha tarkibiy boʻlinma boshliqlari hamda tegishli boʻlinmalar xodimlari hamda Inspeksiyaning hududiy boʻlinmalari vakillari ishtirok etishdi.
Agentlik mutaxassislari tomonidan tadbir ishtirokchilari uchun yuqoridagi vazifa va funksiyalarni amalga oshirish jarayonida vujudga keladigan turli bahsli munosabatlar yechimi, bu boradagi xalqaro tajriba, sohadagi qonunchilikni yanada takomillashtirish borasida olib borilayotgan ishlar, telekommunikatsiya tarmoqlarida mualliflik huquqini taʼminlash kabi muhim masalalar mavzusida maʼruzalar qilindi.
Kelgusida Agentlik va Inspeksiya hamkorligida Mualliflik huquqi va turdosh huquqlar sohasidagi qonunchilik takomillashtirilayotganligi munosabati bilan shunday tadbirlarni doimiy ravishda oʻtkazishga kelishib olindi.

Состоялась видеоконференция на тему “Правовая охрана объектов авторского права и смежных прав”
В последние годы в стране проводятся работы по обеспечению надёжной защиты объектов авторского права и смежных прав, в частности, объектов интеллектуальной собственности. В свою очередь, Агентством организуются и проводятся мероприятия действенного характера, нацеленные на формирование у общественности уважительного отношения к интеллектуальной собственности, повышения правовых знаний и навыков сотрудников уполномоченных государственных органов, осуществляющих контроль в этой сфере.
Известно что, согласно Указу Кабинета Министров Республики Узбекистан от 1 мая 2018 года№ 318 на Инспекцию по контролю в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий (Инспекция) возложены определенные обязанности и функции по обеспечению соблюдения законодательных требований в сфере авторского права и смежных прав при реализации аудиовизуальных произведений, фонограмм и программ для ЭВМ, контролирования выполнения условий и требований лицензионных соглашений со стороны субъектов хозяйственного управления, а также, принятию мер для предотвращения незаконного распространения объектов авторского права через сеть Интернета.
С целью дальнейшего повышения правовых знаний сотрудников Инспекции в этой сфере Агентством была организована видеоконференция на тему “Правовая охрана объектов авторского права и смежных прав”.
В данном мероприятии приняли участие руководители всех составных подразделений центрального аппарата Инспекции и сотрудники соответствующих отделов.
На видеоконференции сотрудники Агентства выступили с докладами посвященными таким важным вопросам, как разрешение разного рода спорных ситуаций, возникающих в процессе осуществления сотрудниками Инспекции вышеупомянутых обязанностей и функций, зарубежный опыт и работы, проводимые по дальнейшему совершенствованию законодательства в данной сфере, обеспечение авторского права на телекоммуникационных сетях и т.д.
После завершении мероприятия между Агентством и Инспекцией была достигнута договоренность о дельнейшем сотрудничестве в связи с совершенствованием законодательства в сфере авторского и смежных прав.