Oʻzbekistonda ilk bor GDG-DevFest festivali boʻlib oʻtadi
Google Developers Group (GDG)ning asosiy tadbirlaridan biri boʻlgan GDG-DevFest dasturchilar festivali ilk bor Oʻzbekistonda boʻlib oʻtadi.
Festival 24-noyabr kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida tashkil etilishi rejalashtirilgan. Tadbir GDG Tashkent guruhi, Toshkent shahridagi Inha universiteti (IUT), Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi, Google kompaniyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi va BMT Taraqqiyot Dasturining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi koʻmagida amalga oshiriladi.
GDG-DevFest festivali Google Developers Group jamoalari tomonidan har yil oʻtkaziladigan global tadbirlardan biridir. Ushbu tadbir doirasida dasturchilar, IT-mutaxassislar va yangi texnologiyalarga befarq boʻlmagan odamlar Google kompaniyasining soʻngi texnologiyalari va ishlanmalari bilan tanishadilar.
GDG-Tashkent – DevFest festivalida ishtirok etish uchun Google kompaniyasining mutaxassisi Eli Kaplan Toshkentga tashrif buyuradi.
Festival ishtirokchilari mahalliy va xorijlik mutaxassislar bilan axborot texnologiyalari sohasidagi soʻnggi tendensiyalarni kun davomida muhokama qilishadi.
Xususan, ishtirokchilar blokcheyndan foydalanish, mobil ilovalarni yaratish, VR/AR texnologiyalarini biznesga ishlatish va boshqa mavzulardagi muhokamalarda ishtirok etadilar.
Eslatib oʻtamiz, 2015-yildan boshlab IUT yosh mutaxassislar uchun Google I/O Extended Tashkent konferensiyasini oʻtkazib kelmoqda. Konferensiya oʻzbekistonlik yosh mutaxassislarini Google kompaniyasining innovatsion yechimlari bilan tanishish uchun oʻziga xos platforma sifatida xizmat qilmoqda.

Впервые в Узбекистане пройдет фестиваль разработчиков GDG-DevFest
В Узбекистане впервые пройдет один из главных мероприятий Google Developers Group (GDG) для разработчиков – GDG DevFest.
Группа GDG Tashkent, Университет Инха в г. Ташкенте (IUT) и Союз молодежи Узбекистана 24 ноября 2018 года при поддержке компании Google, Министерства народного образования Узбекистана и Офиса ПРООН в Узбекистане проведут международный фестиваль разработчиков GDG-Tashkent – DevFest.
DevFest – это глобальное событие, проводимое по всему миру сообществами Google Developers Group при поддержке компании Google. В рамках этих событий происходит представление и обсуждение последних технологий и разработок Google с участием разработчиков, IT-специалистов, студентов IT- специальностей и людей, которые неравнодушны к современным технологиям.
Ожидается, что эксперт Google Эли Каплан прибудет в Узбекистан для участия в фестивале GDG-Tashkent – DevFest.
Участники Фестиваля GDG-Tashkent – DevFest, среди которых местные и иностранные специалисты, в течение дня обсудят последние тренды в сфере информационных технологий.
В частности, участники рассмотрят вопросы использования блокчейна, создания мобильных приложений, использования возможности VR/AR технологий в бизнесе, и т.д.
Напомним, что с 2015 года IUT проводит конференция Google I/O Extended Tashkent для молодых специалистов. Конференция является площадкой для ознакомления молодых специалистов Узбекистана с самыми новыми актуальными концепциями инновационных решений компании Google.