Oʻzbekistonda ilk bor GDG-DevFest festivali boʻlib oʻtadi
Google Developers Group (GDG)ning asosiy tadbirlaridan biri boʻlgan GDG-DevFest dasturchilar festivali ilk bor Oʻzbekistonda boʻlib oʻtadi.
Festival 24-noyabr kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida tashkil etilishi rejalashtirilgan. Tadbir GDG Tashkent guruhi, Toshkent shahridagi Inha universiteti (IUT), Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi, Google kompaniyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi va BMT Taraqqiyot Dasturining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi koʻmagida amalga oshiriladi.
GDG-DevFest festivali Google Developers Group jamoalari tomonidan har yil oʻtkaziladigan global tadbirlardan biridir. Ushbu tadbir doirasida dasturchilar, IT-mutaxassislar va yangi texnologiyalarga befarq boʻlmagan odamlar Google kompaniyasining soʻngi texnologiyalari va ishlanmalari bilan tanishadilar.
GDG-Tashkent – DevFest festivalida ishtirok etish uchun Google kompaniyasining mutaxassisi Eli Kaplan Toshkentga tashrif buyuradi.
Festival ishtirokchilari mahalliy va xorijlik mutaxassislar bilan axborot texnologiyalari sohasidagi soʻnggi tendensiyalarni kun davomida muhokama qilishadi.
Xususan, ishtirokchilar blokcheyndan foydalanish, mobil ilovalarni yaratish, VR/AR texnologiyalarini biznesga ishlatish va boshqa mavzulardagi muhokamalarda ishtirok etadilar.
Eslatib oʻtamiz, 2015-yildan boshlab IUT yosh mutaxassislar uchun Google I/O Extended Tashkent konferensiyasini oʻtkazib kelmoqda. Konferensiya oʻzbekistonlik yosh mutaxassislarini Google kompaniyasining innovatsion yechimlari bilan tanishish uchun oʻziga xos platforma sifatida xizmat qilmoqda.

Uzbekistan to host Inaugural GDG DevFest
On November 24, Uzbekistan will host one of the main Google Developers Group (GDG) events for developers – GDG DevFest for the first time. The event is organized by GDG Tashkent Group, Inha University in Tashkent and the Youth Union of Uzbekistan with the support of Google, the Ministry of Public Education of Uzbekistan and the UNDP Office in Uzbekistan.
DevFest is a global event, held worldwide by the Google Developers Group communities with the support of Google.
According to IUT, Google expert Eli Kaplan is expected to arrive in Uzbekistan to participate in the GDG Tashkent DevFest festival.
Participants of the festival, including local and foreign specialists, will discuss the latest trends in the field of information technology. They will consider the use of blockchain, creation of mobile applications, use of VR/AR technologies in business.
It should be noted that since 2015 IUT has been holding Google I/O Extended Tashkent conference for young professionals. The conference serves as a platform to familiarize young specialists of Uzbekistan with the latest relevant concepts of innovative solutions from Google.