Amerikaning DELL kompaniyasining Qozogʻiston va Markaziy Osiyo boʻyicha bosh direktori Nurlan Sadikov boshchiligidagi delegatsiya Oʻzbekiston xalq taʼlimi vazirligiga tashrif buyurdi.
Uchrashuv doirasida mehmonlar Oʻzbekiston xalq taʼlimi tizimida olib borilayotgan islohotlar bilan tanishdilar. Shuningdek, Oʻzbekiston rahbariyati xalq taʼlimi tizimida zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish boʻyicha qoʻyilgan vazifalari taʼkidlab oʻtildi.
Tomonlar uchrashuvda Oʻzbekiston maktablarini raqamlashtirish va axborot texnologiyalarini rivojlantirishda hamkorlik aloqalarini oʻrnatish masalalarini koʻrib chiqdilar.
Uchrashuv davomida taʼkidlanganidek, hozirda Oʻzbekistondagi 9,7 mingga yaqin maktablardan faqatgina 35% zamonaviy kompyuter uskunalariga ega va 10% yuqori tezlikdagi internetga ulangan. Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan yaqin uch yil ichida barcha maktablarni kompyuter va internet aloqasi bilan taʼminlash vazifasi yuklatilgan.
Nurlan Sadikov Dell kompaniyasining Qozogʻistonda elektron sinflar va kutubxonalar, hamda oʻquvchilar uchun internet tizimini yaratishdagi tajribasi haqida gapirib berdi. Uning aytishicha, Dell kompaniyasi Oʻzbekiston taʼlim muassasalarida IT-infratuzilmasini yaratish uchun oʻz tajribasi bilan oʻrtoqlashishga tayyor.
Uchrashuv yakuniga koʻra, tomonlar Oʻzbekiston maktablarida zamonaviy IT-infratuzilmasini yaratishda hamkorlik aloqalarini oʻrnatish masalalarini oʻrganib chiqishga kelishib oldilar.

МНО и DELL обсудили вопросы создания IT-инфраструктуры для школ
Делегация американской DELL во главе с генеральным директором компании в Казахстане и Центральной Азии Нурланом Садыковым посетила Министерство народного образования Узбекистана.
Гости были проинформированы о реформах, проводимых в сфере образования Узбекистана. Было отмечено, что руководство Узбекистана поставило задачу по внедрению современных информационных технологий в систему народного образования.
Во время встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества между сторонами в цифровизации и развитии информационных технологий в школах Узбекистана.
Было отмечено, что из около 9,7 тыс. школ в Узбекистане всего 35% имеют современное компьютерное оборудование и около 10% доступ к высокоскоростному интернету. Глава Узбекистана поставил задачу в течение трех лет оснастить все школы страны компьютарами и обеспечить доступ к интернету.
Нурлан Садыков рассказал об опыте компании Dell по внедрению электронных классов и библиотек, а также создания интранета для учеников в школах Казахстана. Он отметил, что компания готова поделиться свои опытом создания IT-инфраструктуры для школьных учреждений Узбекистана.
По итогам встречи стороны договорились проработать вопросы установления сотрудничества для создания современной IT-инфраструктуры в школах Узбекистана.