Oʻzbekistonda ilk bora Adliya vazirligi tashabbusi bilan Toshkent davlat yuridik universiteti huzurida Yuridik kadrlarni xalqaro standartlar boʻyicha professional oʻqitish markazi bilan hamkorlikda joriy yilining 5-noyabridan boshlab uch haftalik oʻquv kurslari tashkil etilmoqda. Mazkur kurs 24-noyabr kuniga qadar davom etadi.
Professional oʻqitish kursi dasturi hamkor xorijiy yuridik kompaniyalar bilan birgalikda ishlab chiqildi va Adliya vazirligi tomonidan tasdiqlandi. Dasturga nizolarni hal etish, muzokara, mediatsiya, arbitraj muhokamasida isbotlar, arbitraj kelishuvlarini tuzish va qoʻllash, arbitraj tartib-taomillari, xalqaro tergov qilish, korrupsiyaga qarshi choralar kabi dolzarb mavzular kiritilgan.
Professional oʻqitish kurslarida dars mashgʻulotlarini olib borish uchun “White and Case” (AQSH), “Foley Hoag” (AQSH), “Dentons” (AQSH) va “Merritz” (Buyuk Britaniya) kabi dunyoga taniqli yuridik kompaniyalarning yuqori malakali advokatlari va amaliyotchi-mutaxassislari jalb etilgan.
Kurslar davomida nazariy mashgʻulotlar bilan bir qatorda amaliy mashgʻulotlar oʻtkazilishi koʻzda tutilgan. Shu maqsadda sud majlisi va arbitraj muhokamasini oʻtkazish va tijorat nizosini hal etish yuzasidan muzokaralar oʻtkazish xonasi sifatida jihozlangan maxsus auditoriyalar ajratilgan.
Kurs dasturi bilan qator arbitraj institutlari, xususan, Vashingtonda joylashgan Investitsiyaviy nizolarni hal etish xalqaro markazi bilan video-konferens aloqasini qoʻllagan holda alohida mashgʻulotlar oʻtkaziladi. Kurslar yakunida tinglovchilarga sertifikatlar beriladi.
Yana bir muhim jihat shuki, kursni muvaffaqiyatli tugatgan tinglovchilar Adliya vazirligi tavsiyasiga binoan xorijiy yuridik kompaniyalar, xalqaro arbitraj institutlariga 2-3 oylik muddatli stajirovkaga yuboriladi. Bu esa ularning xalqaro huquq normalarini yuqori darajada oʻzlashtirishlariga, shuningdek xorijiy davlatlarning ilgʻor tajribasini oʻrganishlariga imkon beradi.

Министерство юстиции: идет подготовка нового поколения юридических кадров на международном уровне
Впервые в Узбекистане по инициативе Министерства юстиции совместно с Центром профессионального обучения юридических кадров по международным стандартам при Ташкентском государственном юридическом университете организованы трехнедельные курсы. Данные курсы начались 5 ноября и продолжатся до 24 ноября текущего года.
Программа занятий разработана совместно с международными юридическими компаниями–партнерами и утверждена Министерством юстиции Республики Узбекистан. В нее включены такие актуальные темы, как разрешение споров, переговоры, медиация, доказательства в арбитражном разбирательстве, составление и применение арбитражных соглашений, арбитражные процедуры, международное расследование, меры против коррупции и другие.
Для проведения занятий привлекаются высококвалифицированные адвокаты и специалисты из всемирно известных юридических компаний, таких как «White and Case» (США), «Foley Hoag» (США), «Dentons» (США) и «Merritz» (Великобритания).
Теоретические занятия чередуются с практическими. Для этого отведены специальные аудитории, оснащенные по образцу залов для проведения арбитражного разбирательства и ведения переговоров по урегулированию коммерческих споров.
В программе курсов — проведение отдельных занятий с применением видео-конференц-связи с рядом арбитражных институтов, в частности, Международным центром по урегулированию инвестиционных споров, находящимся в Вашингтоне.
Слушатели, успешно окончившие профессиональные курсы, по рекомендации Министерства юстиции будут направлены на стажировку сроком 2—3 месяца в иностранные юридические компании и международные арбитражные институты. Это послужит освоению на высоком уровне норм международного коммерческого и частного права, а также изучению передового опыта зарубежных стран.