Sankt-Peterburgda oʻtkazilgan muhokamalar yakunlari
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Gʻaznachiligi delegatsiyasi Rossiya Gʻaznachiligi, Serbiya Respublikasi Moliya vazirligi Gʻaznachilik boshqarmasi va Rossiyaning yetakchi universitetlari vakillari ishtirokida Sankt-Peterburgda tashkil etilgan moliya-xoʻjalik faoliyati natijalarini alohida hisobga olish, xarajatlarni shakllantirishning xususiyatlari va ularni mol-mulk (ish, xizmat) qiymatiga joylashtirishning dolzarb masalalariga bagʻishlangan muhokamada ishtirok etdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Gʻaznachiligi delegatsiyasi 2018 yil natijalarini eʼlon qildi va 2019 yilga moʻljallangan hamkorlikning keyingi yoʻnalishlarini belgilab oldi.
Xususan, 2019 yil uchun Gʻaznachilik masalalarini koʻrib chiqishda alohida hisobni yuritish, elektron hisob-fakturalarni joriy etish, byudjet mablagʻlaridan maqsadli foydalanish ustidan moliyaviy nazoratni oʻrnatish, davlat xaridlari tizimini takomillashtirish, shuningdek, mazkur sohalarda axborot tizimlarini keng joriy etish rejalashtirilgan.
Uchrashuv yakunida tomonlar 2019 yilga moʻljallangan hamkorlik rejasini ishlab chiqishga va uni amalga oshirishga kelishib oldilar.

Подведение итогов мероприятия, проведенного в г. Санкт-Петербурге
Делегация Казначейства Министерства финансов Республики Узбекистан приняла участие в обсуждении, организованном в г. Санкт-Петербурге и посвященном актуальным вопросам ведения раздельного учета результатов финансово-хозяйственной деятельности, особенностям формирования затрат и их отнесения на себестоимость товаров (работ, услуг), с участием представителей Казначейства России, Казначейского управления Министерства финансов Республики Сербия, и ведущих университетов России.
На встрече делегацией Казначейства Министерства финансов Республики Узбекистан были подведены итоги за 2018 год и определены дальнейшие направления сотрудничества на 2019 год.
В частности, на 2019 год запланировано рассмотрение вопросов казначейского сопровождения, ведения раздельного учета, внедрения электронных счет-фактур, финансового контроля за целевым использованием бюджетных средств, совершенствования системы государственных закупок, а также развития информационных систем в этих направлениях.