2018-2019-yillarda elektr energiyasi, tabiiy va suyultirilgan gaz uchun narx va tariflarning bosqichma-bosqich oʻzgarish grafiklari, xamda avtobenzin va dizel yoqilgʻisi narxlari tasdiqlangan
2018-11-13 | Iqtisodiyot
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 1-noyabrdagi 897-sonli “Yoqilgʻi-energetika resurslarining narx va tariflarini bosqichma-bosqich oʻzgartirish toʻgʻrisida”gi qaroriga asosan, 2018-2019-yillarda elektr energiyasi, tabiiy va suyultirilgan gaz uchun narx va tariflarning bosqichma-bosqich oʻzgarish grafiklari, xamda avtobenzin va dizel yoqilgʻisi narxlari tasdiqlangan.
Hozirgi kunda, elektr energiyasi va tabiiy gaz uchun tariflar tan narxidan past darajada oʻrnatilgan. Shu bilan birga ushbu energoresurslar narx va tariflarining oʻzgarishi avvallari amalga oshirilgan narx va tariflarning oʻsishidan mutlaqo farqlanadi. Buning sababi neft-gaz tarmogʻini sogʻlomlashtirish uchun yoqilgʻi-energetika resurslarining narx va tariflarini keskin koʻtarilishi kerakligidir.
Ammo ushbu narxlarning oʻzgarishi aholiga taʼsirini oldini olish maqsadida, boshqa isteʼmolchilar uchun tariflar 44,8% va 2,07 barobar oshirish hisobidan, aholi uchun elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflari mos ravishda 9,4% va 10,4%ga oshgan.

Поэтапные изменения цен и тарифов на электрическую энергию, природный газ и сжиженный газ, а также установлены новые цены на бензин и дизельное топливо
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 1 ноября 2018 года № 897 «О поэтапном изменении цен и тарифов на топливно-энергетические ресурсы», утвержден график поэтапного изменения цен и тарифов на электрическую энергию, природный газ и сжиженный газ, а также установлены новые цены на бензин и дизельное топливо.
В настоящее время тарифы на природный газ и электроэнергию установлены на уровне ниже себестоимости. При этом данное изменение цен и тарифов принципиально отличается от ранее производившегося повышения цен и тарифов на энергоресурсы. Это связано с тем, что в целях оздоровления нефтегазовой отрасли, требовалось резкое повышение цен на топливно-энергетические ресурсы.
Тем не менее, в целях недопущения сильного влияния данного изменения на население, рост тарифов на электроэнергию и природный газ для населения был произведен на 9,4% и 10,4% соответственно, за счет более резкого роста тарифов для прочих потребителей (электроэнергия на 44,8% и природный газ в 2,07 раза).