Malayziya kompaniyasi Oʻzbekistonda badiiy film va teleserial tasvirga olishni moʻljallamoqda
“Aquila Emas Sdn Bhd” Malayziya media kompaniyasi vakillari oʻzlarining Oʻzbekistonga amalga oshirgan 10 kunlik tashrifi yakunlariga koʻra oʻzbekistonlik sheriklari bilan Hamkorlik toʻgʻrisida memorandumni imzoladilar.
Kinematografchilar delegatsiyasining mamlakatimizga tashrifini tashkillashtirgan Oʻzbekistonning Malayziyadagi Elchixonasi bergan maʼlumotga koʻra filmlarni tasvirga olish ishlari 2019-yilning boshiga belgilangan.
Boʻlib oʻtgan tashrif chogʻida Oʻzbekiston Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Milliy teleradiokompaniya, “Oʻzbekfilm” AJ, boshqa tuzilmalar, shuningdek Xorazm va Buxoro viloyati hokimiyatlari, jumladan mazkur viloyatlarning yetakchi mahalliy telekanallari rahbariyatlari bilan uchrashuvlar oʻtkazildi.
Muzokaralar davomida birgalikda badiiy film tasvirga olish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi. Suratga olish ishlari Xorazm va Buxoro viloyatlarining maftunkor choʻl va togʻ manzaralari, qadimiy shaharlari va takrorlanmas meʼmorchilik obidalarida olib boriladi. Shuningdek, Oʻzbekistonning madaniy-tarixiy merosi toʻgʻrisida 6 seriyali turistik televizion dasturni yaratish ham rejalashtirilgan.
Badiiy film va turistik teleserial Malayziyaning yetakchi telekanallaridan biri TV2 da praym-taym vaqtida efirga uzatiladi. 10 mln. kishidan ortiq auditoriyaga ega ushbu kanalni nafaqat Malayziya, balki Singapur va Bruney hududida ham tomosha qiladilar.

Малазийские художественный фильм и телесериал будут снимать в Узбекистане
Меморандум о сотрудничестве с узбекскими партнерами подписан представителями малазийской медийной компанией «Aquila Emas Sdn Bhd» по итогам 10-дневного визита в Узбекистан.
По информации Посольства нашей страны в Малайзии, которое организовало поездку делегации кинематографистов, съемки фильмов намечены на начало 2019 года.
В ходе состоявшегося визита проведены встречи с руководством Госкомтуризма, Национальной телерадиокомпанииУзбекистана, АО «Узбекфильм», других структур, а также хокимиятов Хорезмской и Бухарской областей, в том числе с ведущими местными телеканалами данных регионов.
В ходе переговоров достигнуты договоренности о создании совместного художественного фильма, съемки которого пройдут среди живописных пустынных и горных пейзажей, древних городов и неповторимых памятников архитектуры Хорезмской и Бухарской областей. Также запланировано создание 6-серийной туристической телевизионной программы о культурно-историческом наследии Узбекистана.
Художественный фильм и туристический телесериал будут транслироваться на одном из ведущих малазийских телеканалов TV2 в прайм-тайм. Данный канал, аудитория которого составляет более 10 млн. человек, смотрят на территории не только Малайзии, но и Сингапура и Брунея.