Malayziya kompaniyasi Oʻzbekistonda badiiy film va teleserial tasvirga olishni moʻljallamoqda
“Aquila Emas Sdn Bhd” Malayziya media kompaniyasi vakillari oʻzlarining Oʻzbekistonga amalga oshirgan 10 kunlik tashrifi yakunlariga koʻra oʻzbekistonlik sheriklari bilan Hamkorlik toʻgʻrisida memorandumni imzoladilar.
Kinematografchilar delegatsiyasining mamlakatimizga tashrifini tashkillashtirgan Oʻzbekistonning Malayziyadagi Elchixonasi bergan maʼlumotga koʻra filmlarni tasvirga olish ishlari 2019-yilning boshiga belgilangan.
Boʻlib oʻtgan tashrif chogʻida Oʻzbekiston Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Milliy teleradiokompaniya, “Oʻzbekfilm” AJ, boshqa tuzilmalar, shuningdek Xorazm va Buxoro viloyati hokimiyatlari, jumladan mazkur viloyatlarning yetakchi mahalliy telekanallari rahbariyatlari bilan uchrashuvlar oʻtkazildi.
Muzokaralar davomida birgalikda badiiy film tasvirga olish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi. Suratga olish ishlari Xorazm va Buxoro viloyatlarining maftunkor choʻl va togʻ manzaralari, qadimiy shaharlari va takrorlanmas meʼmorchilik obidalarida olib boriladi. Shuningdek, Oʻzbekistonning madaniy-tarixiy merosi toʻgʻrisida 6 seriyali turistik televizion dasturni yaratish ham rejalashtirilgan.
Badiiy film va turistik teleserial Malayziyaning yetakchi telekanallaridan biri TV2 da praym-taym vaqtida efirga uzatiladi. 10 mln. kishidan ortiq auditoriyaga ega ushbu kanalni nafaqat Malayziya, balki Singapur va Bruney hududida ham tomosha qiladilar.

Malaysian feature film and TV series will be shot in Uzbekistan
Representatives of “Aquila Emas Sdn Bhd” Malaysian Media Company following a 10-day visit to Uzbekistan signed a Memorandum of Сooperation with Uzbekistan partners.
According to the Embassy of Uzbekistan in Malaysia, which organized filmmakers’ delegation visit, the film shooting is scheduled for early 2019.
Meetings were held with leadership of the State Committee for Tourism Development, National TV and Radio Company of Uzbekistan, Uzbekfilm JSC, other structures, as well as khokimiyats of Khorezm and Bukhara regions, including leading local TV channels of these regions.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, during the negotiations, agreements were reached on creation of a joint feature film, shooting of which will be held among picturesque desert and mountain landscapes, ancient cities and unique architectural monuments of Khorezm and Bukhara regions. It is also planned to create a 6-series tourist television program about Uzbekistan’s cultural and historical heritage.
The feature film and tourism TV series will be broadcasted on one of the leading Malaysian TV2 channels in prime time. This channel, which has an audience of more than 10 million people, is watched not only in Malaysia, but also in Singapore and Brunei.