Vazirlikda Oracle kompaniyasi vitse-prezidenti bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
8-noyabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Oracle kompaniyasi vitse-prezidenti Djovanna Sandjordji bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda vazirning birinchi oʻrinbosari Olimjon Umarov ishtirok etdi.
Olimjon Umarov Oʻzbekistonda Oracle kompaniyasining faoliyat doirasi kengayishiga, kompaniyaning mamlakatda zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etishdagi ishtiroki faollashuviga qiziqish mavjudligini bildirdi.
Bugungi kunda “Elektron hukumat” tizimi dasturi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi davlat organlari axborot tizimlari va maʼlumotlar bazalarini joriy etish boʻyicha qator loyihalar amalga oshirilgan. Ushbu tizim va maʼlumotlar bazalarini yaratishda Oracle kompaniyasi yechimlaridan ham foydalanilgan.
Uchrashuvda Oracle kompaniyasi Oʻzbekistondagi biznesini kengaytirishi uchun litsenziyalash siyosatini qayta koʻrib chiqishi lozimligi bildirildi. Ushbu gʻoyani amalga oshirish uchun “UZINFOCOM” Yagona integratorini Oracle kompaniyasining vakolatli hamkori etib belgilash imkoniyatini koʻrib chiqish taklif qilindi hamda Yagona integratorning maqsad va vazifalari haqida mehmonlarga batafsil maʼlumotlar berildi.
Uchrashuv davomida, shuningdek, Oʻzbekistonda Oracle kompetensiya markazini tashkil qilish, AKT yoʻnalishida kadrlar tayyorlash, taʼlim sohasi, davlat va xoʻjalik boshqaruvi, biznes yoʻnalishidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi.
Oracle vitse-prezidenti Jovanna Sandjordji kompaniyaning Oʻzbekistondagi faoliyatini kengaytirish va hamkorlikni jadallashtirish taklifidan mamnunligini bildirdi.
Tomonlar hamkorlikning barcha yoʻnalishlarini aniq belgilab olish va shu asosida “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqishga kelishib oldilar.
Oracle kompaniyasi axborot texnologiyalari va korporativ dasturiy taʼminot yetkazib beruvchi dunyoning yirik kompaniyalaridan biri hisoblanadi. Kompaniya dasturiy taʼminot va biznes-ilovalarni (ERP va CRM-tizimlar) oʻzaro bogʻlovchi maʼlumotlar bazasini boshqarish tizimlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan.

В Мининфокоме состоялась встреча с вице-президентом компании Oracle
8 ноября в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с вице-президентом компании Oracle Джованна Санджорджи. На встрече принял участие первый заместитель министра Олимжон Умаров.
Первый замминистра выразил заинтересованность в расширении присутствия компании Oracle в Узбекистане, в активизации участия компании во внедрении современных информационных технологий в стране.
На сегодняшний день в соответствии с государственной программой по внедрению системы «Электронное правительство» государственными органами Республики Узбекистан реализованы ряд проектов по внедрению информационных систем и баз данных. При разработке системы и баз данных также были использованы решения компании Oracle.
В целях расширения бизнеса в Узбекистане компании Oracle предложено рассмотреть возможность пересмотра лицензионной политики компании в Узбекистане. Для реализации данной идеи предложено рассмотреть возможность определения Единого интегратора «UZINFOCOM» авторизированным партнером компании Oracle, который будет уполномоченным партнером по взаимодействию с государственными органами.
На встрече обсуждались вопросы оказания всесторонней поддержки в подготовке ИТ-кадров Узбекистана.
Вице-президент Oracle Джованна Санджорджи выразил удовлетворение предложением расширить деятельность компании и ускорить сотрудничество в Узбекистане.
Стороны договорились определить все сферы сотрудничества и разработать «дорожную карту» на этой основе.
Компания Oracle является одним из крупнейших в мире поставщиком корпоративного программного обеспечения и информационных технологий. Компания специализируется на выпуске систем управления базами данных, связующего программного обеспечения и бизнес-приложений (ERP- и CRM-систем, специализированных отраслевых приложений).
Подразделения корпорации расположены более чем в 145 странах. Штаб-квартира корпорации расположена в США, в Силиконовой долине в штате Калифорния.