Oʻquvchi-yoshlar bilan ishlashga qaratilgan yangi loyiha amalga oshirilmoqda
Xalq taʼlimi vazirligi oʻquvchi-yoshlar bilan ishlashga qaratilgan “Vazirlik va oʻquvchi-yoshlar” yangi tashabbusni amalga oshirishni boshladi.
Loyihaning asosiy maqsadi Oʻquvchi-yoshlarning bugungi kundagi taʼlim sifati toʻgʻrisidagi fikr-mulohazalarini oʻrganish, oʻquvchi-yoshlarning taʼlimga jalb qilishda tengdosh-tengdoshga tamoyiliga muvofiq ijtimoiy faollikni takomillashtirish boʻyicha loyihalar va takliflarni eshitish hamda ularni hayotga tatbiq etish va Xalq taʼlimi vazirligi tizimida amalga oshirilayotgan loyihalarda oʻquvchi-yoshlarni ishtirokini taʼminlashdir.
Mazkur loyiha 16-17 noyabr kunlari Toshkent shahrida ilk bor oʻtkaziladi va u Xalq taʼlimi vazirligi, yoshlar bilan ishlovchi vazirliklar va idoralar vakillari hamda Oʻzbekistonning barcha hududlaridan kelgan 70 nafar yoshlarni birlashtiradi.
Tashabbus doirasida oʻquvchi-yoshlar poytaxtimizdagi bir necha taʼlim va madaniy obyektlarga tashrif buyuradilar.
Shu bilan birga ular Xalq taʼlimi vazirligi rahbariyati bilan uchrashadilar va vazirlikning oʻquvchi-yoshlar hamda yoshlar tashkiloti bilan ishlashga qaratilgan loyiha va tashabbuslarni muhokama etadilar.
Uchrashuv natijasiga koʻra, Xalq taʼlimi vazirligi oʻquvchi-yoshlar bilan ishlash boʻyicha “yoʻl xaritasi” qabul qilinadi va uni amalga oshirishda maktablardagi yoshlar sardorlari bevosita ishtirok etadilar.

МНО начало реализацию проекта по работе с молодежью
Министерство народного образования Узбекистана начало реализацию новой инициативы по работе с молодежью «Министерство и учащаяся молодежь».
Новый проект министерства направлено на изучение мнения молодежи о качестве образования и повышение вовлеченности молодых людей в образование и осуществляемых реформ, решение проблем молодежи и совершенствование деятельности лидеров молодежи в образовательных учреждениях.
Проект впервые пройдет с 16 по 17 ноября 2018 года в г. Ташкенте и объединит представителей Министерства народного образования, министерств и ведомств, которые работают с молодежью, а также 70 молодых людей из различных регионов Узбекистана.
В рамках новой инициативы ученики посетят ряд образовательных и культурных объектов в столице.
Они также проведут встречу с руководством Министерства народного образования Узбекистана и обсудят проекты и инициативы по работе министерства с молодыми людьми и молодежными организациями.
По итогам встречи будет принять «дорожная карта» по работе Министерства народного образования Узбекистана с молодежью. Лидеры молодежи в школах будут участвовать в реализации намеченных проектов.
Отметим, что сейчас в структуре Министерства народного образования Узбекистана работают около 9,63 тыс. школ, где обучаются более 5,8 млн. детей.