Oʻzbekiston delegatsiyasining Bryussel shahriga tashrifi toʻgʻrisida
2018-yilning 8-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Afgʻoniston boʻyicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev boshchiligidagi delegatsiya Bryussel shahrida Yevropa parlamentida boʻlib oʻtgan “Afgʻoniston uchun birgalikdagi qarashlar” mavzusidagi Xalqaro konferensiyada ishtirok etdi.
Konferensiya ishida Yevroparlament deputatlari, Yevrokomissiya, OAV va YEI, Belgiya, boshqa xalqaro tashkilotlar huzurida akkreditatsiya qilingan diplomatik missiyalarning vakillari qatnashdilar.
Forum qatnashchilari xavfsizlik, tinchlik va davlat qurilishi, Afgʻonistonning rivojlanishiga xalqaro koʻmak, qayta tiklanish va mintaqaviy hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
Yevropa parlamenti deputati, Afgʻoniston bilan aloqalar delegatsiyasi raisi Petras Aushtrevichyus kirish nutqi soʻzladi.
Mamlakatimiz delegatsiyasi rahbari oʻz nutqida 2018-yilning 26-27-mart kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan yuqori darajali xalqaro konferensiya yakunlariga hamda konsensus asosida qabul maxsus Deklaratsiyaga alohida urgʻu berdi. Oʻzbekistonning Afgʻoniston bilan ikki tomonlama munosabatlarni izchil mustahkamlayotgani, mazkur mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi uchun muhim boʻlgan qator infrastruktura loyihalarini faol amalga oshirayotgani taʼkidlandi.
Ismatulla Irgashev Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afgʻonistonda tinchlik jarayonini boshlashga hamda tinch Afgʻoniston uchun kadrlar tayyorlashga koʻmaklashish borasidagi tashabbuslariga alohida eʼtibor qaratdi.

О визите делегации Узбекистана в г.Брюссель
8 ноября 2018 года делегация Республики Узбекистан во главе со Специальным представителем Президента по Афганистану Исматуллой Иргашевым приняла участие в Международной конференции «Совместное видение для Афганистана», состоявшейся в Европейском парламенте в г.Брюсселе.
В работе конференции участвовали депутаты Европарламента, представители Еврокомисси, СМИ и дипломатических миссий, аккредитованных при ЕС, Бельгии, других международных организациях.
Участники форума обсудили вопросы безопасности, мира и государственного строительства, международного содействия развитию Афганистана, реконструкции и региональному сотрудничеству.
С приветственным словом выступил депутат Европейского парламента, председатель делегации по связям с Афганистаном Петрас Ауштревичюс.
В своем выступлении глава нашей делегации акцентировал внимание на итогах международной конференции высокого уровня, состоявшейся 26-27 марта 2018 года в г.Ташкенте, и принятой консенсусом специальной Декларации. Отмечалось, что Узбекистан последовательно укрепляет двусторонние отношения с Афганистаном, активно реализует ряд важнейших для социально-экономического развития страны инфраструктурных проектов.
Отдельное внимание Исматулла Ирагашев обратил на инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по содействию запуску межафганского политического процесса и в подготовке кадров для мирного Афганистана.