Oʻzbekiston delegatsiyasining Bryussel shahriga tashrifi toʻgʻrisida
2018-yilning 8-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Afgʻoniston boʻyicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev boshchiligidagi delegatsiya Bryussel shahrida Yevropa parlamentida boʻlib oʻtgan “Afgʻoniston uchun birgalikdagi qarashlar” mavzusidagi Xalqaro konferensiyada ishtirok etdi.
Konferensiya ishida Yevroparlament deputatlari, Yevrokomissiya, OAV va YEI, Belgiya, boshqa xalqaro tashkilotlar huzurida akkreditatsiya qilingan diplomatik missiyalarning vakillari qatnashdilar.
Forum qatnashchilari xavfsizlik, tinchlik va davlat qurilishi, Afgʻonistonning rivojlanishiga xalqaro koʻmak, qayta tiklanish va mintaqaviy hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
Yevropa parlamenti deputati, Afgʻoniston bilan aloqalar delegatsiyasi raisi Petras Aushtrevichyus kirish nutqi soʻzladi.
Mamlakatimiz delegatsiyasi rahbari oʻz nutqida 2018-yilning 26-27-mart kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan yuqori darajali xalqaro konferensiya yakunlariga hamda konsensus asosida qabul maxsus Deklaratsiyaga alohida urgʻu berdi. Oʻzbekistonning Afgʻoniston bilan ikki tomonlama munosabatlarni izchil mustahkamlayotgani, mazkur mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi uchun muhim boʻlgan qator infrastruktura loyihalarini faol amalga oshirayotgani taʼkidlandi.
Ismatulla Irgashev Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afgʻonistonda tinchlik jarayonini boshlashga hamda tinch Afgʻoniston uchun kadrlar tayyorlashga koʻmaklashish borasidagi tashabbuslariga alohida eʼtibor qaratdi.

Uzbekistan delegation visits Brussels
On November 8, 2018, the delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Special Representative of the President for Afghanistan Ismatulla Irgashev attended “Joint vision for Afghanistan” international conference, held in the European Parliament, in Brussels.
The conference was attended by members of the European Parliament, representatives of the European Commission, mass media and diplomatic missions accredited to the EU, Belgium and other international organizations.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, issues of security, peace and state-building, international assistance to development of Afghanistan, reconstruction and regional cooperation were discussed at the forum.
Member of the European Parliament, Chair of the delegation for relations with Afghanistan Petras Auštrevičius delivered a welcoming speech.
In his speech, head of Uzbekistan delegation focused on results of high-level international conference held on March 26-27, 2018 in Tashkent and special Declaration adopted by consensus. It was noted that Uzbekistan consistently strengthens bilateral relations with Afghanistan and is actively implementing a number of important infrastructure projects for country's socio-economic development.
Ismatulla Irgashev focused on initiatives of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on promoting the launch of inter-Afghan political process and training personnel for peaceful Afghanistan.