Gollandiya kompaniyalari Oʻzbekistonda oʻz bizneslarini yoʻlga qoʻyishmoqda
2018-yilning 7-9-noyabr kunlari Niderlandiyaning taniqli “Lely” va “TCT-Agro” firmalari nufuzli delegatsiyasi Oʻzbekistonda boʻlib turibdi. Ular Toshkentdagi “Agro Expo Uzbekistan/Agrotech Expo” qishloq xoʻjaligi koʻrgazmasida ishtirok etishmoqda.
8-noyabr kuni delegatsiya Oʻzbekiston Qishloq xoʻjaligi vazirligi va Savdo-sanoat palatasida muzokaralar oʻtkazyapti, 9-noyabr kuni esa Namangan viloyatiga borishadi.
Oʻzbekiston Respublikasining Benilyuks davlatlaridagi Elchixonasi xabar berishicha, mazkur kompaniyalar Oʻzbekiston bozoriga kirishni va ishonchli hamkorga aylanishni rejalashtirmoqda.
“Lely” kompaniyasi uzoq yillar davomida rivojlanayotgan mamlakatlarda oʻzining ilgʻor tajribasi va texnologiyasini muvaffaqiyatli joriy etib kelmoqda va shu yoʻl orqali yangi ish oʻrinlari yaratmoqda. Oʻzbekistonga tashrif arafasida kompaniya Qishloq xoʻjaligida Gollandiya texnologiyalari innovatsion markazini tashkil etish borasidagi rejalarini eʼlon qildi.
Toʻlaligicha ishlab chiqarish Oʻzbekiston hududida mahalliylashtiriladigan qishloq xoʻjaligi klasterini tashkil qilishni koʻzda tutuvchi mazkur markaz loyihasining taxminiy qiymati 10 mln yevroga teng. Yerga ishlov berish, chorvachilikni rivojlantirish, tayyor sut mahsulotlarini ishlab chiqarish, chiqindilarni qayta ishlash va qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini saqlash borasidagi Gollandiyaning ilgʻor texnologiyalarini joriy etish moʻljallanmoqda.
Shuningdek taʼlim komponenti ham koʻzda tutilmoqda va bunda Vageningen universiteti olimlari oʻzbek fermerlariga zamonaviy Gollandiya texnologiyalarini oʻrgatishadi.
Oʻzining tuproq ostini suyuq organik oʻgʻitlovchi texnologiyalari bilan mashhur boshqa bir Niderlandiya kompaniyasi – “TCT-Agro” bilan hamkorlik aloqalari boʻyicha dastlabki kelishuvlarga erishildi. Hozirda Oʻzbekiston Elchixonasi mamlakatimiz qishloq xoʻjaligi kompleksida kerakli boʻluvchi aniq segmentlarni belgilab olish borasida mazkur kompaniya bilan muzokaralar olib bormoqda.

Netherlands companies establish business in Uzbekistan
Representatives of well-known Netherlands companies Lely and TST Agro are attending agricultural exhibition Agro Expo Uzbekistan/Agrotech Expo, in Tashkent.
On November 8, the delegation holds negotiations at the Ministry of Agriculture of Uzbekistan and the Chamber of Commerce and Industry. On November 9, the delegation will visit Namangan region.
According to the Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Benelux countries, these companies are planning to enter Uzbekistan market and become reliable partners.
Over the years, Lely has been successfully introducing its best practices and technologies, creating new jobs in developing countries. On the eve of the visit to Uzbekistan, the company announced its plans on creating an innovative Center for Netherlands technologies in agriculture.
A preliminary project with an estimated cost of 10 million euros envisages the creation of an agricultural cluster with full localization of production in Uzbekistan. It is planned to introduce advanced Netherlands technologies for land cultivation, development of animal husbandry, production of finished dairy products, recycling and storage of agricultural products.
An educational component is also envisaged, where scientists from Wageningen University will train Uzbekistan farmers in modern Netherlands’ technology.
The Embassy of Uzbekistan is negotiating with TST Agro to identify specific segments that will be in demand in the agricultural complex of Uzbekistan.