“Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo” Hamkorlik forumi toʻgʻrisida
2018-yilning 6-7-noyabr kunlari Seul shahrida “Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo” 11-hamkorlik forumi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Dilshod Axatov boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi tarkibidan Suv xoʻjaligi vazirligi va Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi vakillari ham oʻrin olgan.
Koreya Respublikasining Markaziy Osiyo davlatlari bilan meditsina va sogʻliqni saqlash, atrof-muhitni himoya qilish tarmoqlarida, logistika va transport sohalarida koʻp tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek mintaqadagi suv zaxiralaridan unumli foydalanish masalalari va Orol dengizini qutqarish boʻyicha chora-tadbirlar Forumning asosiy mavzusi boʻldi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi Seul shahrida TIV va Koreya Fondi rahbariyatlari bilan ham ikki tomonlama uchrashuv va muzokaralar oʻtkazdi.

О Форуме по сотрудничеству «Республика Корея – Центральная Азия»
6-7 ноября 2018 года в г.Сеуле состоялся 11-й Форум по сотрудничеству «Республика Корея – Центральная Азия», в работе которого приняла участие делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Министра иностранных дел Дилшодом Ахатовым.
В состав узбекской делегации также вошли представители Министерства водного хозяйства и Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды.
Основной тематикой Форума стали вопросы развития многостороннего сотрудничества Республики Корея со странами Центральной Азии в области медицины и здравоохранения, защиты окружающей среды, сферах логистики и транспорта, а также эффективного использования водных ресурсов в регионе и мер по спасению Аральского моря.
В рамках пребывания в г.Сеуле делегация Узбекистана также провела двусторонние встречи и переговоры с руководством МИД и Корейского Фонда.