Oʻzbekiston – Yevropa Ittifoqi: parlamentlararo hamkorlikning yangi bosqichi
Toshkentda 1-noyabr kuni “Oʻzbekiston – Yevropa Ittifoqi” parlament hamkorligi qoʻmitasining navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi.
Unda Yevropa parlamenti deputatlari, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati aʼzolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, mamlakatimiz va chet el ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Majlisda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qoʻmitasi raisi A.Kurmanov, Yevropa parlamentining Markaziy Osiyo mamlakatlari va Moʻgʻuliston bilan aloqa delegatsiyasi rahbari Iveta Grigule-Peterse xonim va boshqalar Oliy Majlis bilan Yevropa parlamenti oʻrtasidagi munosabatlar rivojlanib borayotganini taʼkidladi.
Tadbirda mamlakatimizdagi islohotlar samaradorligini oshirish, investitsiya muhitini yaxshilash, tashqi bozorlarga chiqish bilan bogʻliq texnik jarayonlar, transport sohasidagi hamkorlikni kengaytirish hamda infratuzilmaviy loyihalarni hayotga tatbiq etish, ekologiya va suv resurslarini boshqarish, qishloq joylarni va ekologik barqaror qishloq xoʻjaligini rivojlantirish masalalariga eʼtibor qaratildi.
Xalqaro va mintaqaviy xavfsizlikning ayrim jihatlari yuzasidan fikr almashildi. Terrorizm, uyushgan jinoyatchilik va narkotrafikka qarshi kurashish, Oʻzbekistonning Afgʻonistonda tinchlik va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish jarayonlarini qoʻllab-quvvatlash borasidagi tashabbuslari haqida soʻz yuritildi. Yevropa delegatsiyasi Afgʻonistonni iqtisodiy tiklashga qaratilgan mamlakatimiz saʼy-harakatlarini qoʻllab-quvvatlashini bildirdi.
Yevropa ittifoqi Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan oʻzaro foydali hamkorlik boʻyicha yangi strategiyani amalga oshirishdan manfaatdor ekani, jumladan, Oʻzbekiston bilan munosabatlarni jadal rivojlantirish nafaqat Markaziy Osiyoning, balki boshqa davlatlarning manfaatlariga ham xizmat qilishi taʼkidlandi.
Yevropa parlamenti deputatlariga Oʻzbekistonda siyosiy va iqtisodiy sohalardagi islohotlar haqida maʼlumot berildi. Oʻzbekistonda jamiyatning barcha sohalarini erkinlashtirish, demokratik islohotlarni chuqurlashtirish borasida izchil islohotlar amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Majlisda Oʻzbekistonning Yevropa ittifoqi bilan faol hamkorligi, jumladan, parlamentarizm sohasidagi munosabatlarni chuqurlashtirish, amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

New stage of Inter-Parliamentary Cooperation between Uzbekistan and European Union
On November 1, Tashkent hosted regular meeting of Uzbekistan – European Union Parliamentary Cooperation Committee.
It was attended by members of European Parliament, members of Senate and deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, representatives of domestic and foreign mass media.
Issues of improving the efficiency of reforms in Uzbekistan, improving investment climate, entering foreign markets and expanding cooperation in transport sector, implementation of infrastructure projects, environmental management and water resources, rural development and sustainable agriculture were discussed at the event.
Views were exchanged on certain aspects of international and regional security. The sides touched upon issues of fighting against terrorism, organized crime and drug trafficking, Uzbekistan's initiatives on supporting peace in Afghanistan and process of socio-economic development of the country. The European delegation expressed support for Uzbekistan’s actions aimed at economic reconstruction of Afghanistan.
It was noted that European Union is interested in implementation of new strategy of mutually beneficial cooperation with Central Asian countries, in particular, it was noted that active development of relations with Uzbekistan serves not only the interests of the region but also of other countries.
Deputies of European Parliament were informed about reforms in political and economic spheres of Uzbekistan. It was noted that Uzbekistan is carrying out reforms on liberalizing all spheres of society and deepening democratic reforms.
Issues of active cooperation between Uzbekistan and European Union, in particular, deepening relations in the sphere of parliamentarism, development of practical cooperation were discussed at the meeting.