Urganch shahrida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi birinchi xalqaro olimpiada oʻtkazildi. Unda mamlakatimiz yosh matematiklari bilan birga 20 dan ortiq mamlakatning 56 oliy taʼlim muassasasi talabalari oʻz bilimini sinovdan oʻtkazdi.
Bu nufuzli xalqaro olimpiadani tashkil etish tashabbusi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017-yilning sentyabrida Qozogʻiston poytaxti Ostona shahrida boʻlib oʻtgan Islom hamkorlik tashkilotining Fan va texnologiyalar boʻyicha birinchi sammitida ilgari surilganini yaxshi eslaymiz.
Darhaqiqat, buyuk mutafakkir, algebra fani asoschisi Muhammad al-Xorazmiyning jahon sivilizatsiyasiga qoʻshgan beqiyos hissasi dunyo ahlini hali-hamon hayratga solib keladi. Zamonaviy matematika, geometriya, trigonometriya, geografiya kabi fanlar, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida erishilayotgan yutuqlarning tamal toshi aynan Xorazmiy bobomiz qoldirgan ilmiy meros bilan chambarchas bogʻliq.
Shu bois, Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 26-avgustdagi qarori bilan oliy taʼlim muassasalari talabalari oʻrtasida har ikki yilda bir marta matematika boʻyicha Muhammad al-Xorazmiy nomidagi xalqaro olimpiada oʻtkaziladigan boʻldi. Mazkur olimpiadaning aynan Xorazmda oʻtkazilishida ham katta maʼno mujassam. Zero, Xorazmiy bobomiz shu zaminda tugʻilib, voyaga yetdi. Keyinchalik dunyo ilm-fani rivojiga ulkan hissa boʻlib qoʻshilgan ilmiy gʻoyalar shu tarixiy diyorda paydo boʻlgan, maromiga yetgan.
– Bu xalqaro olimpiadani tashkil etishdan koʻzlangan asosiy maqsad buyuk allomaning jahon ilm-fani va sivilizatsiyasi rivojiga qoʻshgan ulkan hissasini xalqaro miqyosda targʻib qilish, iqtidorli talabalarni qoʻllab-quvvatlash, ularning matematika fani boʻyicha bilimini yanada mustahkamlash, ilm-fan yoʻlida xalqaro hamkorlikni kengaytirishdan iborat, – deydi fizika-matematika fanlari doktori, akademik Abdulla Aʼzamov. – Ezgu tashabbusning amalga oshganini va keyinchalik takomillashib borishini yoshlarning ilm-fan rivojiga muhim hissa qoʻshishi uchun ochilgan keng yoʻl, deyish mumkin.
Olimpiada ishtirokchilari Urganch va Xiva shaharlarini ziyorat qildi. Qadimiy Xorazmning tarixi va bir necha asrlardan buyon saqlanib kelayotgan osori-atiqalari bilan tanishdi. Urganch shahri markazidagi buyuk mutafakkir alloma nomi bilan ataluvchi bogʻda boʻlishdi. Al- Xorazmiy siymosiga hurmat bajo keltirilib, uning poyiga gulchambarlar qoʻyildi.
– Urganch davlat universiteti mahobatli va chiroyli ekan, – deydi Mongoliya universiteti professori Olzibat Munhadava. – Muassasada talabalar uchun yaratilgan sharoitlar aʼlo darajada. Yoshlar bilan suhbatlashganimizda ularning bilim darajasi, fikrlashi bizda katta taassurot qoldirdi. Bizning talabalarimiz turli dasturlar boʻyicha izlanishlar olib borishadi, bu borada yoshlaringiz bilan hamkorlik foydadan xoli boʻlmaydi.
Xalqaro olimpiadaning asosiy sinovlari Urganch shahridagi “Yoshlik” sport majmuasida oʻtkazildi. Intellektual bahslarni yurtimiz va dunyoning taniqli matematiklari, xalqaro ekspertlar, professor-oʻqituvchilardan iborat hakamlar hayʼati kuzatib bordi.
– Biz 5 ta matematik masalani 5 soat davomida ishladik, – deydi Xitoyning Pekin universiteti talabasi Minghui Ouyang. – Savollar algebra, matematik analiz, geometriya, kombinatorika yoʻnalishlarini oʻz ichiga oldi. Har bir masala yengil, oʻrta, ogʻir daraja asosida ball sistemasida baholandi. Musobaqaning yaxshi tashkil etilgani bizga maʼqul boʻldi. Eng muhimi, unda ishtirok etib, doʻstlar orttirganimizdan mamnunmiz.

Международная олимпиада имени Мухаммада аль-Хорезми завершилась
В городе Ургенче состоялась Международная олимпиада по математике имени Мухаммада аль-Хорезми. На ней помимо наших соотечественников свои знания испытали студенты 56 вузов более чем 20 стран.
Инициатива о проведении престижной международной олимпиады была выдвинута Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым на состоявшемся в сентябре 2017 года Первом саммите Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям в столице Казахстана Астане.
Бесценный вклад великого ученого, основателя алгебраической науки Мухаммада аль-Хорезми в развитие мировой цивилизации признан международной общественностью. Именно с научным наследием нашего предка неразрывно связаны современная математика, тригонометрия, геометрия и другие науки, названные в его честь алгоритмы являются краеугольным камнем успехов в сфере информационно-коммуникационных технологий.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 26 августа 2018 года принято решение о проведении раз в два года Международной олимпиады по математике имени Мухаммада аль-Хорезми среди студентов высших образовательных учреждений. Местом проведения мероприятия выбрана Хорезмская область, где родился и вырос великий математик.
– Главная цель организации этой международной олимпиады заключается в пропаганде в международном масштабе огромных заслуг великого ученого перед наукой, поддержке одаренных студентов, расширении международного научного сотрудничества, - говорит доктор физико-математических наук, академик Абдулла Аъзамов. – Реализация этой благой инициативы служит фундаментом для подготовки талантливых ученых в будущем.
Участники олимпиады посетили города Ургенч и Хиву, ознакомились с историей и многовековыми памятниками древнего Хорезма, побывали в центральном ургенчском парке, названном в честь великого ученого, возложили цветы к подножию памятника Мухаммада аль-Хорезми.
– Мне понравился Ургенчский государственный университет, – говорит профессор Олзибат Мунхадава (Монголия). – Условия для студентов созданы здесь на высочайшем уровне. Очень восхищен знаниями и мышлением студентов. Надеюсь, что студенты наших стран будут совместно заниматься научными исследованиями.
Основные испытания международной олимпиады прошли в спортивном комплексе "Ёшлик" города Ургенча. За ходом интеллектуальных состязаний следило авторитетное жюри, состоящее из известных отечественных и зарубежных математиков, международных экспертов, профессоров и преподавателей.
– На решение 5 математических задач нам было отведено 5 часов, - говорит студент Пекинского университета Мингхуи Оуянг. – Они касались алгебры, математического анализа, геометрии, комбинаторики. Каждое задание оценивалось по шкале "легко - средняя сложность - очень сложно". Нам понравилась организация олимпиады. Мы рады, что приняли участие в ней и приобрели новых друзей.
Наилучшие результаты на международной олимпиаде показали студенты Пекинского университета, иранского Технологического университета имени Шарифа, Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.