Prorektorlar va direktor oʻrinbosarlari innovatsion menejmentni oʻrganishmoqda
29-oktabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Innovatsion menejment” oʻquv treningi oʻz ishini boshladi. Toshkent Xalqaro Vestminster universitetida boʻlayotgan treningda oliy taʼlim muassasalarining ilmiy ishlar va innovatsiya masalalari boʻyicha prorektorlari, ilmiy-tadqiqot muassasalari direktor oʻrinbosarlari ishtirok etishmoqda. Tadbirni Innovatsion rivojlanish vaziri oʻrinbosarlari Azimjon Nazarov va Yoʻlbarsxon Mansurov ochib berdilar.
Oliy taʼlim muassasalarining nufuzini oshirish, professor-oʻqituvchilarning ilmiy salohiyatini xalqaro ilmiy hamjamiyatda munosib oʻringa chiqarish, taʼlim jarayonlariga dunyoda tan olingan fan arboblari, yuqori malakali professor-oʻqituvchilarni jalb qilish maqsadida zamon talablarini inobatga olgan holda rejali dasturlar ishlab chiqish zarurati paydo boʻldi.
Vazirlik tomonidan taqdim etilayotgan oʻquv-treningdan koʻzlangan asosiy maqsad ham mehnat bozoridagi tarkibiy oʻzgarishga javob beradigan, yoshlarimizga kasb-hunar oʻrgatadigan, ularda tadbirkorlik koʻnikmalarini shakllantiradigan tizimni hamda ilm-fanni rivojlantirish, tadqiqotlarni ishlab chiqarish bilan integratsiya qilish, ilmiy faoliyat natijadorligini oshirish, iqtidorli talabalar ilmiy izlanishlar olib borishi uchun zarur sharoitlar yaratishdir.
Oʻquv mashgʻulotlari besh kun – 2 noyabrga qadar davom etadi. Har kuni ikkitadan dars oʻtilishi rejalashtirilgan boʻlib, oʻquv mashgʻulotlarini Innovatsion rivojlanish vaziri oʻrinbosari Yoʻlbarsxon Mansurov va vazirlikning boshqa masʼul xodimlari olib boradilar.

Проректоры и заместители директоров изучают инновационный менеджмент
29 октября начал свою работу учебный тренинг «Инновационный менеджмент», организованный Министерством инновационного развития. Занятия проходят в Ташкентском Международном Вестминстерском университете при участии проректоров высших образовательных учреждений по науке и инновациям, заместителей директоров научно-исследовательских учреждений. Мероприятие открыли заместители Министра инновационного развития Азимжон Назаров и Юлбарсхон Мансуров.
В целях повышения престижа высших учебных заведений, выведения научного потенциала профессорско-педагогического состава на достойный уровень, привлечения в учебный процесс всемирно признанных ученых, высококвалифицированных профессоров-педагогов возникла необходимость разработки плановых мероприятий с учетом требований современности.
Основная цель учебных тренингов - развитие науки и системы, отвечающей структурным изменениям на рынке труда, обучающей молодежь профессиям, формирующей у них предпринимательских навыков, интеграция исследований с производством, повышение результативности научной деятельности, создание необходимых условий для осуществления одаренными студентами научных изысканий.
Учебные занятия будут продолжаться пять дней – до 2 ноября. Запланировано проведение ежедневно по два занятия, их будут вести заместитель Министра инновационного развития Юлбарсхон Мансуров и другие уполномоченные сотрудники министерства.