Turkiya TIV delegatsiyasi bilan uchrashuv
2018-yilning 26-oktabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida Toshkent shahriga kelgan Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan ikki tomonlama munosabatlar bosh boshqarmasi boshligʻi Shefik Vural Altay boshchiligidagi delegatsiyasi qabul qilindi.
Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil oktabr oyida Turkiyaga va Prezident Rejep Tayyip Erdoʻgʻanning joriy yil aprel-may oylarida Oʻzbekistonga qilgan davlat tashriflari chogʻida hamda keyingi oliy darajadagi ikki tomonlama aloqalarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatlarimiz va xalqlarimiz oʻrtasida tarixan shakllangan mustahkam aloqalar, hamkorlikni kengaytirish yoʻlidagi birgalikdagi saʼy-harakatlar hozirgi kunda Oʻzbekiston – Turkiya strategik sherikchiligini yanada rivojlantirish uchun muhim zamin ekanligi taʼkidlandi.
Suhbat chogʻida boʻlajak qoʻshma tadbirlarning jadvali va kun tartibi ham muhokama qilindi.
Muzokaralarda savdo-iqtisodiy, investitsiya va transport-kommunikatsiya sohalarida birgalikda oʻzaro manfaatli hamkorlikning ijobiy tajribasi toʻplanganligi eʼtirof etilib, mazkur sohalardagi ikki davlat aloqalariga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, oʻzaro tovar aylanmasining dinamik oʻsayotganligi oʻsib borayotganligi, 2018-yilning yanvar-sentabr oylarida bu koʻrsatgich 1,52 mlrd. AQSH dollaridan oshganligi, bu esa oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 40%ga koʻproq natija ekanligi mamnuniyat bilan qayd etildi. Shu bilan birga ushbu yoʻnalishlardagi hamkorlikni oshirish uchun zaxira va yangi imkoniyatlar mavjudligi tasdiqlandi.
Tadbirda qoʻshma madaniy-gumanitar loyihalarni amalga oshirish borasida fikr almashildi.
Uchrashuvda xalqaro va mintaqaviy masalalar, jumladan Afgʻonistondagi tinchlik jarayonining istiqbollari ham koʻrib chiqildi.
Shu kunning oʻzida Oʻzbekiston – Turkiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundi boʻlib oʻtdi.

Meeting with Turkey’s MFA delegation
On October 26, 2018, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan hosted a meeting with the delegation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkey led by the Director General for Bilateral Cooperation with Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia Şefik Vural Altay.
Issues related to implementation of the agreements reached during the state visits of President Shavkat Mirziyoyev to Turkey in October 2017 and President Recep Tayyip Erdogan to Uzbekistan in April-May this year, and subsequent high-level bilateral contacts were discussed.
It was emphasized that the historically established strong ties between the two countries and people, the mutual desire to expanding cooperation at the current stage is an important prerequisite for further developing Uzbekistan – Turkey strategic partnership.
The parties also discussed the schedule and agenda of the forthcoming joint activities.
Special attention was paid to cooperation in trade-economic, investment and transport-communication sectors, where positive experience of mutually beneficial cooperation is jointly accumulated. In particular, the parties noted with satisfaction the dynamic growth of mutual trade turnover, which in January-September 2018 exceeded 1.52 billion USD, which is 40% more than the figure for the same period of the last year. At the same time, the existence of reserves and new opportunities for building up cooperation in these areas was confirmed.
The sides exchanged views on implementation of joint cultural and humanitarian projects.
International and regional issues, including prospects for peace process in Afghanistan were also considered at the meeting.