Turkiya TIV delegatsiyasi bilan uchrashuv
2018-yilning 26-oktabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida Toshkent shahriga kelgan Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan ikki tomonlama munosabatlar bosh boshqarmasi boshligʻi Shefik Vural Altay boshchiligidagi delegatsiyasi qabul qilindi.
Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil oktabr oyida Turkiyaga va Prezident Rejep Tayyip Erdoʻgʻanning joriy yil aprel-may oylarida Oʻzbekistonga qilgan davlat tashriflari chogʻida hamda keyingi oliy darajadagi ikki tomonlama aloqalarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatlarimiz va xalqlarimiz oʻrtasida tarixan shakllangan mustahkam aloqalar, hamkorlikni kengaytirish yoʻlidagi birgalikdagi saʼy-harakatlar hozirgi kunda Oʻzbekiston – Turkiya strategik sherikchiligini yanada rivojlantirish uchun muhim zamin ekanligi taʼkidlandi.
Suhbat chogʻida boʻlajak qoʻshma tadbirlarning jadvali va kun tartibi ham muhokama qilindi.
Muzokaralarda savdo-iqtisodiy, investitsiya va transport-kommunikatsiya sohalarida birgalikda oʻzaro manfaatli hamkorlikning ijobiy tajribasi toʻplanganligi eʼtirof etilib, mazkur sohalardagi ikki davlat aloqalariga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, oʻzaro tovar aylanmasining dinamik oʻsayotganligi oʻsib borayotganligi, 2018-yilning yanvar-sentabr oylarida bu koʻrsatgich 1,52 mlrd. AQSH dollaridan oshganligi, bu esa oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 40%ga koʻproq natija ekanligi mamnuniyat bilan qayd etildi. Shu bilan birga ushbu yoʻnalishlardagi hamkorlikni oshirish uchun zaxira va yangi imkoniyatlar mavjudligi tasdiqlandi.
Tadbirda qoʻshma madaniy-gumanitar loyihalarni amalga oshirish borasida fikr almashildi.
Uchrashuvda xalqaro va mintaqaviy masalalar, jumladan Afgʻonistondagi tinchlik jarayonining istiqbollari ham koʻrib chiqildi.
Shu kunning oʻzida Oʻzbekiston – Turkiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundi boʻlib oʻtdi.

Встреча с делегацией МИД Турции
26 октября 2018 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан была принята прибывшая накануне в г.Ташкент делегация Министерства иностранных дел Турецкой Республики во главе с начальником Главного управления по двустороннему сотрудничеству со странами Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии Шефиком Вуралом Алтаем.
Обсуждены вопросы реализации достигнутых договоренностей в ходе государственных визитов Президента Шавката Мирзиёева в Турцию в октябре 2017 года и Президента Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан в апреле-мае текущего года, последующих двусторонних контактов на высшем уровне.
Подчеркивалось, что исторически сложившиеся прочные связи между нашими странами и народами, обоюдное стремление к расширению сотрудничества на современном этапе являются важной предпосылкой для дальнейшего развития узбекско-турецкого стратегического партнерства.
Стороны также обсудили график и повестку дня предстоящих совместных мероприятий.
Отдельное внимание было уделено взаимодействию в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-коммуникационной сферах, где совместно накоплен позитивный опыт взаимовыгодного сотрудничества. В частности, стороны с удовлетворением констатировали динамичный рост взаимного товарооборота, который в январе-сентябре 2018 года превысил 1,52 млрд.долл.США, что на 40% больше показателя за аналогичный период прошлого года. Вместе с тем подтверждено наличие резервов и новых возможностей для наращивания сотрудничества на этих направлениях.
Стороны обменялись мнениями относительно реализации совместных культурно-гуманитарных проектов.
На встрече рассмотрена также международные и региональные вопросы, в том числе перспективы мирного процесса в Афганистане.