Oʻzbekiston – Amerika biznes-forumi
Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi va Amerika – Oʻzbekiston savdo palatasi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda ikki mamlakat hukumati aʼzolari, ishbilarmon doiralari, yetakchi kompaniya va korxonalar vakillari ishtirok etdi.
Forumning ochilishida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari, Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi raisi Suhrob Xolmurodov, Oliy Majlis Senati Raisining birinchi oʻrinbosari Sodiq Safoyev, AQSH savdo vaziri Uilbur Ross, Amerika – Oʻzbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm soʻzga chiqdi.
Yuqori martabali mehmonlar Amerika tomoni Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Oʻzbekistonda ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash, iqtisodiyotni erkinlashtirish boʻyicha amalga oshirilayotgan barcha saʼy-harakatlarini qoʻllab-quvvatlashini taʼkidladi.
Oʻzbekiston – AQSH iqtisodiy hamkorligi tobora kengaymoqda. Amerika – Oʻzbekiston savdo palatasi ikki mamlakat kompaniyalari va korxonalari oʻrtasida ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash, ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni rivojlantirish bilan bu jarayonga oʻz hissasini qoʻshib kelmoqda.
Bugungi kunda Amerika – Oʻzbekiston savdo palatasiga AQSHning jahonga mashhur 37 ta kompaniyasi, investitsiya korporatsiyalari va banklari aʼzo. Ular safida “Procter & Gamble”, “ExxonMobil”, “John Deere”, “Visa”, “Medtronic” kabi dunyoga mashhur brendlar ham bor.
Forumda Oʻzbekiston va AQSH iqtisodiy hamkorligining bugungi holati va istiqboli atroflicha muhokama qilindi.
Joriy yilning 9 oyi davomida Amerika kompaniyalarining faol hamkorligi samarasida mamlakatlarimiz savdo aylanmasi 2 baravarga oshib, 332 million dollarni tashkil etgan. Ayni paytda yurtimizda AQSH kompaniyalari ishtirokida 210 ta korxona faoliyat koʻrsatmoqda. Yil boshidan buyon 25 ta yangi korxona ish boshlagan.
Oʻzbekiston iqtisodiyotiga AQSHdan 1 milliard dollardan ziyod investitsiya va kreditlar yoʻnaltirilgan. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirzyoyevning joriy yil may oyida Amerika Qoʻshma Shtatlariga rasmiy tashrifi doirasida qishloq xoʻjaligi, energetika, kimyo, moliya, turizm, toʻqimachilik sanoati, sogʻliqni saqlash va raqamli texnologiyalar sohalari boʻyicha jami qiymati 4,8 milliard dollarga teng loyihalarni amalga oshirish yuzasidan yangi kelishuvlar imzolangan.
Tadbir davomida mamlakatimizning investitsiyaviy salohiyati, ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari, xalqaro moliyaviy institutlar, “CNH Industrial“, “General Electric“, “Coca-Sola Company“, “John Deere“ kabi kompaniyalar koʻmagida oʻzaro savdoni qoʻllab-quvvatlash, yangi loyihalarni moliyalishtirish kabi masalalarga bagʻishlangan yalpi yigʻilishlar tashkil etildi. Shuningdek, Oʻzbekiston va AQSHning savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorligini mustahkamlashga yoʻnaltirilgan hujjatlar imzolandi.
– Shu yil may oyida “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati va Amerikaning “Air Products” kompaniyasi oʻrtasida memorandum imzolangan, – dedi “Oʻzbekneftgaz” AJ boshqaruvi raisi vazifasini bajaruvchisi Bahrom Ashrafxonov. – Oʻtgan vaqt davomida ishchi guruhi tuzilib, mamlakatimizda sanoat gazlari va yangi texnologiya asosida metanoldan olefin ishlab chiqarish loyihalari oʻrganib chiqildi. Ushbu biznes-forum doirasida “Air Products” bilan metanoldan olefin ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirish boʻyicha bitim imzoladik. Bitimning qiymati 2 milliard dollarga teng boʻlib, unga koʻra kompaniya oʻz mutaxassislarini olib kelib, loyihaning samarador jihatlarini koʻrib chiqadi va boshlangʻich texnik asoslarini shakllantiradi.
Forum doirasida Amerika – Oʻzbekiston savdo palatasining majlisi oʻtkazildi. Ushbu tadbir ham AQSH savdo vaziri ishtirokida oʻtdi. Tadbirda palataga aʼzo Amerika kompaniyalari oʻzbekistonlik hamkorlar bilan muzokaralar olib bordi.

Узбекско-американский бизнес-форум
В мероприятии, организованном Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям совместно с Американо-Узбекской торговой палатой, приняли участие члены правительств, представители деловых кругов, ведущих компаний и предприятий двух стран.
На открытии форума выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по инвестициям Сухроб Холмурадов, первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Садык Сафоев, министр торговли США Уилбур Росс, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм.
Высокие гости отметили, что американская сторона поддерживает проводимые по инициативе Президента Шавката Мирзиёева реформы по либерализации экономики и улучшению деловой и инвестиционной среды в Узбекистане.
Узбекско-американское экономическое сотрудничество расширяется. Американо-Узбекская торговая палата вносит вклад в укрепление делового партнерства между компаниями и предприятиями двух стран, развитие двусторонних торгово-экономических и инвестиционных связей.
В настоящее время членами Американо-Узбекской торговой палаты являются 37 всемирно известных компаний и инвестиционных корпораций, в том числе «Procter & Gamble», «ExxonMobil», «John Deere», «Visa», «Medtronic».
На форуме обсуждены состояние и перспективы экономического сотрудничества Узбекистана и США.
За 9 месяцев текущего года благодаря активному сотрудничеству с американскими компаниями удалось увеличить товарооборот в 2 раза и довести его до 332 миллионов долларов. В настоящее время в нашей стране успешно осуществляют деятельность 210 предприятий, с начала этого года создано 25 предприятий с участием американского капитала.
Общий объем привлеченных в экономику Узбекистана американских инвестиций и кредитов превышает 1 миллиард долларов. В ходе состоявшегося в мае текущего года официального визита главы нашего государства Шавката Мирзиёева в США были подписаны соглашения по реализации проектов на общую сумму 4,8 миллиарда долларов. Это соглашения по реализации проектов в области сельского хозяйства, энергетики, химической, текстильной промышленности, финансов, здравоохранения, цифровых технологий и туризма.
В рамках форума прошли панельные дискуссии об инвестиционном потенциале Узбекистана, перспективах двустороннего сотрудничества, механизмах финансирования проектов и поддержке взаимной торговли с участием компаний "CNH Industrial", "General Electric", "Coca-Сola Company", "John Deere". Подписаны документы об укреплении торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и США.
– В мае нынешнего года был подписан меморандум между акционерным обществом "Узбекнефтегаз” и американской компанией “Air Products”, - говорит исполняющий обязанности председателя правления АО "Узбекнефтегаз” Бахром Ашрафхонов. – За прошедшее время сформирована рабочая группа, изучен проект производства в нашей стране олефина из метанола на основе промышленных газов и новых технологий. В рамках бизнес-форума с “Air Products” подписали соглашение по реализации проекта производства олефина из метанола. Сумма соглашения - 2 миллиарда долларов, в соответствии с этим документом специалисты компании рассмотрят эффективность проекта и сформируют предварительное техническое обоснование.
В рамках форума состоялось заседание Американо-Узбекской торговой палаты. В нем принял участие министр торговли США. В ходе мероприятия состоялись переговоры между представителями американских компаний-членов палаты и узбекскими партнерами.