Markaziy Osiyo savdo forumi birinchi marta Toshkentda boʻlib oʻtdi
17-18-oktabr kunlari Toshkentdagi Yoshlar ijod saroyida Sakkizinchi Markaziy Osiyo savdo forumi (CATF) boʻlib oʻtdi. Tadbir Oʻzbekistonda ilk marotaba oʻtkazildi. Bu yilgi anjuman mavzusi – “Savdo va investitsiyani rivojlantirishda yangi yoʻnalishlar”. Forum Amerika Qoʻshma Shtatlari Xalqaro Taraqqiyot Agentligi (USAID) tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi Savdo Vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Forumda Yevropa, Osiyo va Amerikaning 24 mamlakatlaridan tashrif buyurgan davlat sektori, biznes sohasi ekspertlari hamda xalqaro tashkilotlardan jami 1000 dan ortiq vakillar ishtirok etdilar.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari Nodir Otajonov, USAID vakolatxonasining mintaqaviy direktori Kristofer Edvards va AQSHning Oʻzbekistondagi elchixonasining muvaqqat ishlar vakili Alan Meltser soʻzga chiqdi.
Forumda jami 13 ta plenar va guruh yigʻilishlari, 4 ta seminar-treninglar, biznes treninglar, B2B uchrashuvlar, shuningdek, siyosatchilar, xalqaro ekspertlar, tadbirkorlar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirokida korporativ taqdimotlar boʻlib oʻtdi. Tadbir turli mavzular, jumladan, investitsiya jalb qilish, savdoni rivojlantirish, qishloq xoʻjaligi, transport-logistika infratuzilmasini rivojlantirish, logistika, turizm va boshqa sohalar boʻyicha fikr almashish imkonini berdi.
Shuningdek, forum doirasida qishloq xoʻjaligi va meva-sabzavot mahsulotlarini, shuningdek, transport-logistika xizmatlarini taqdim etuvchi 100 dan ortiq kompaniyalar ishtirokida Markaziy Osiyo mamlakatlarida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar koʻrgazmasi boʻlib oʻtdi.
Eslatib oʻtamiz, forum 2018 yil may oyida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning AQSHga rasmiy tashrifi chogʻida imzolangan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi va AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi doirasida tashkil etildi.

В Ташкенте впервые проведен Центрально-азиатский торговый форум
17-18 октября во Дворце форумов молодежи в г. Ташкенте прошел восьмой Центрально-азиатский торговый форум (ЦАТФ). Мероприятие проведено в Узбекистане впервые. Тема мероприятия этого года: «Новые горизонты в развитии торговли и инвестиций». Форум организован Агентством США по международному развитию (USAID) совместно с Министерством внешней торговли Республики Узбекистан.
В работе данного мероприятия приняли участие более тысячи представителей государственного сектора, бизнеса и экспертов из 24 стран Азии, Европы и Америки, а также международных организаций.
На мероприятии с приветственным словом выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Нодир Отажонов, региональный директор миссии USAID Кристофер Эдвардс, а также временный поверенный в делах Посольства США в Узбекистане Алан Мельтцер.
Всего в рамках форума было проведено 13 пленарных и панельных заседаний, 4 учебных семинара, бизнес-тренинги, встречи в формате В2В, а также корпоративные презентации с участием политических деятелей, международных экспертов, предпринимателей, представителей международных организаций. Мероприятие позволило обменяться мнениями по различным тематикам в том числе привлечение инвестиции, продвижение торговли, развитие сельского хозяйства, транспортно-логистической инфраструктуры, логистики, туризма и других направлений.
Также в рамках форума была организована выставка продукции, произведенной в странах Центральной Азии с участием более 100 компаний, представивших различное оборудование для сельского хозяйства и плодоовощеводства, а также услуги в сфере транспорта и логистики.
Напомним, что проведение форума было организовано в рамках меморандума о взаимопонимании между Министерством внешней торговли Республики Узбекистан и Агентством США по международному развитию, подписанного в ходе официального визита Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева в США в мае 2018 года.