Oʻzbekistonda ilk bor ekologik gulchangi qopqonlari oʻrnatildi
Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi hamda Avstriyaning Vena tibbiyot Instituti hamkorligida joriy yilning 22 oktyabr kuni InnoWeek xalqaro innovatsion gʻoyalar haftaligi doirasida yurtimizda ilk bora Toshkent shahrida 2 ta eng soʻnggi avlod VPPS 2010 ekologik gulchangi qopqonlari oʻrnatilgani munosabati bilan taqdimot boʻlib oʻtdi.
Endi poytaxtimiz aholisida mavsumiy allergiyalarni nazoratga olish imkoniyati paydo boʻladi. Bunda hozircha poytaxtimizning ikki nuqtasiga oʻrnatilgan gulchangi monitoringi stansiyalari yordam beradi. Ayni kunlarda Mirzo-Ulugʻbek tumanida joylashgan Doktor Maksudova innovatsion klinikasi hamda Olmazor tumanidagi Ilgʻor texnologiyalar markaziga oʻrnatilgan gulchangi qopqonlari gullagan oʻsimliklarning changlariga boʻlgan allergiyani nazorat qilish imkonini beradi.
Taʼkidlash joizki, bugungi kunda dunyo aholisining 20 foizi allergiyadan aziyat chekadi. Bu turli koʻrinishlarda – tumov, konʼyunktivit, teri qichishishi va qizarishi, hatto, bronxial astma koʻrinishida namoyon boʻlishi mumkin. Jarrohlik amaliyotlari, xususan, Doktor Maksudova innovatsion klinikasida oʻtkazilayotgan koʻz jarrohlik amaliyotlaridan keyin ayrim hollarda paydo boʻlayotgan asoratlarning ildizi ham allergiyaga borib taqalayotgani maʼlum boʻlmoqda. Aynan shuning uchun ham shaharlardagi allergik vaziyatni nazoratda ushlab turish muhim sanaladi.
Hozirgacha aholimiz havo changlanganini allergiya alomatlari paydo boʻlganidan keyingina bilib olardi. Gulchangi monitoringi esa allergiya mavsumining boshlanishini oldindan aytib berish, bu esa oʻz navbatida kasallik rivojlanishining alomatlari keskinlashishining oldini olish imkonini yaratadi.
Gulchangi qopqonlarida yigʻilgan changlar laboratoriya sharoitida kuchli mikroskoplar orqali tekshiriladi va tekshiruv natijalari oʻpkamizga tushishi mumkin boʻlgan changlar haqida toʻliq tasavvur beradi. Tahlillar natijalari 2019 yildan boshlab, Innovatsion rivojlanish vazirligining rasmiy saytida eʼlon qilib boriladi.
Allergolog-shifokorlarning fikricha, aynan maʼlum mavsumlarda shifokorlarga murojaat qiladigan bemorlarning aksariyati allergiyadan aziyat chekadilar. Gulchangi qopqonlari yordamida olingan maʼlumotlar orqali shifokorlar mavjud allergenlar doirasini toraytirishi mumkin, bu esa oʻz navbatida tekshiruvlarga kamroq vaqt va mablagʻ sarflanishiga, tez va aniq tashxis qoʻyilishiga olib keladi.

Впервые в Узбекистане установлены экологические пыльцевые ловушк
Впервые в нашей стране в рамках международной инновационной недели InnoWeek 22 октября в Ташкенте состоялась церемония по установке двух экологических пыльцевых ловушек последнего поколения VPPS 2010 при партнерстве Министерства инновационного развития Республики Узбекистан и Венского медицинского института.
Отныне у жителей столицы появится возможность контролировать сезонную аллергию. В этом вопросе им будут помогать станции мониторинга пыльцы. В настоящее время пыльцевые ловушки установлены лишь в двух точках столицы — в Инновационной клинике Доктора Максудовой, которая находится в Мирзо Улугбекском районе и в Центре передовых технологий в Алмазарском районе. Пыльцевые ловушки, установленные в данных медицинских учреждениях, дадут возможность взять под контроль сезонную аллергию на пыльцу цветущих растений.
Стоит отметить, что на сегодняшний день 20 % населения всей планеты страдает от аллергии. До настоящего времени аллергики узнавали о наличии пыльцы в воздухе лишь после проявления аллергических реакций. Пыльцевой мониторинг же позволит прогнозировать наступление аллергического сезона, что в свою очередь создаст условия для предупреждения обострений болезни.
Пыльца, накопленная в пыльцевых ловушках, проверяется с помощью микроскопа, а результаты проверки дают полную картину о пыльце, которая может попасть в наши легкие. Следует отметить, что результаты анализов будут систематически публиковаться на официальном сайте Министерства инновационного развития, начиная с 2019 года.
По мнению врачей-аллергологов, большая часть пациентов, которые обращаются к врачам в определенные сезоны, страдают от аллергии. Посредством сведений, полученных с помощью пыльцевых ловушек, врачи смогут сузить круг существующих аллергенов, что сократит время и средства на ненужные анализы, и поставить точный диагноз.