Fuqaro muhofazasi Institutida seminar boʻlib oʻtdi
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqaro muhofazasi Institutining asosiy tadbirlar rejasiga asosan 2018-yilning 19-oktabr kuni “Aholi oʻrtasida botulizm va quturish kasalliklari profilaktikasi” mavzusida ilmiy-amaliy seminar oʻtkazildi.
Ushbu seminarda Fuqaro muhofazasi instituti professor – oʻqituvchilari, Fuqaro muhofazasi kurslari tinglovchilari, institut magistrlari, Sogʻliqni saqlash vazirligi, Davlat veterinariya bosh boshqarmasi, “Mahalla” jamgʻarmasi hamda Fuqaro muhofazasi instituti bilan ilmiy hamkorlikni yoʻlga qoʻygan boshqa institutlar vakillari ishtirok etishdi.
Seminarni oʻtkazishdan maqsad botulizm va quturish kasalligi boʻyicha respublikadagi vaziyat, soha yoʻnalishi boʻyicha masʼul vazirlik va idoralar tomonidan olib borilayotgan ishlar va oldinda turgan vazifalarni tahlil va muhokama qilish:
ishtirokchilarda botulizm va kuydirgi kasalligining kelib chiqish sabablari, klinikasi va oldini olish choralari haqida tushunchalar hosil qilishdan iborat.
Shuningdek, institut magistratura talabalarini ilmiy ishlarga kengroq jalb etish va ularning ilmiy salohiyatini oshirish koʻzda tutiladi.

В Институте гражданской защиты состоялся семинар
Согласно плана основных мероприятий института гражданской защиты Республики Узбекистан 19 октября 2018 года в данном учереждении состоялся научно-практический семинар на тему: “Организация профилактики ботулизма и бешенства среди населения”.
В работе семинара приняли участие представители Министерства здравоохранения, Главного государственного управления ветеринарии, фонда “Махалла”, а также представители различных ВУЗов, с которыми налажено сотрудничество и проводятся совместные научные исследования.
Основная цель проведения данного мероприятия – повышение уровня осведомленности широких слоев населения о путях заражения ботулизмом и бешенством, а также способах  недопущения заражения, выработка практических навыков по правильным действиям в случае укусов беспризорных животных, особенно собак. Повышение эффективности мер, предпринимаемых с целью профилактики ботулизма среди людей и доведения до общественности значимости своевременного обращения в медицинские учреждения в случаях подозрения заражений или заболеваний.
Вместе с тем, на семинаре обсуждены вопросы повышения эффективности профилактических мер путём привлечения органов самоуправления граждан, молодежи, средств массовой информации и использования для этих целей возможностей современных информационно-коммуникационных технологий.