Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi yoshlarning turizm sohasidagi biznes tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash, samarali biznes-rejalarni amalga oshirishda yaqindan koʻmaklashish maqsadida, yoshlar oʻrtasida, turizm sohasidagi eng samarali biznes loyihalar tanlovini eʼlon qiladi.
Tanlovda oliy maʼlumotga ega boʻlgan, oliy taʼlim muassasasini oxirgi uch yil davomida bitirgan, turizm sohasida oʻz tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagida boʻlgan yoshlar ishtirok etishlari mumkin.
Tanlov ikki bosqichdan iborat boʻlib, birinchi bosqichda tanlov ishtirokchilari tomonidan biznes loyihalar Tanlov komissiyasiga yuboriladi va komissiya tomonidan koʻrib chiqiladi.
Ikkinchi bosqich joriy yilning 20-dekabridan boshlanib, birinchi bosqich yakuni boʻyicha saralab olingan ishtirokchilar oʻrtasida oʻtkaziladi. Unda ishtirokchilar oʻzlarining biznes loyihalarini Tanlov komissiyasiga taqdimot qiladilar.
Tanlov mezonlari asosida gʻolib deb topilgan loyihalarni amalga oshirish uchun Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan tegishli shartlar asosida eng kam ish haqining 250 (ikki yuz ellik) barobarigacha boʻlgan miqdorda pul mukofotlari ajratiladi.
Shuningdek, loyiha samaradorligini taʼminlash maqsadida Tanlov gʻoliblari Oʻzbekiston-Yaponiya markazi va Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan tashkil etiladigan turizm sohasida biznes yuritish va boshqarish boʻyicha maxsus oʻquv kurslarida taʼlim olish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Hujjatlar (arizabiznes loyiha haqidagi batafsil maʼlumot va biznes-reja) joriy yilning 1 dekabriga qadar (oʻzbek, rus, ingliz tillaridan birida) Toshkent shahri, Istiqlol koʻchasi, 47-uy yoki tanlov@uzbektourism.uz ; elektron manziliga yuborishlari lozim.

В целях поддержки молодежных бизнес инициатив в сфере туризма, а также содействия в реализации эффективных бизнес-планов Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма объявляет конкурс для наиболее эффективных бизнес-проектов в сфере туризма среди молодежи.
В конкурсе могут участвовать молодежь, желающие начать свою предпринимательскую деятельность в сфере туризма, имеющие высшего образования, полученную не позднее 3-х лет от даты конкурса.
Конкурс состоит из двух этапов, на первом этапе участники Конкурса предоставляют свои бизнес-планы в Конкурсную комиссию, которые изучаются Комиссией.
С 20-го декабря текущего года по итогам первого этапа между участниками Конкурса будет проводится второй этап, на котором участники предоставляют свои бизнес проекты в Конкурсную комиссию в виде презентации.
На основе критерий Конкурса выделяется Госкомтуризмом денежное вознаграждение для реализации эффективных проектов победителей, не более 250 (двести пятьдесят) кратного размера от МРЗП, на соответствующих условиях.
Также, в целях обеспечения практической реализации проектов, победителям Конкурса предоставляется возможность пройти специальный учебный курс по управлению и ведению бизнеса в сфере туризма, организованный Узбекско-Японским центром и Госкомтуризмом.
Соответствующие документы (ЗаявлениеДетальная информация о проекте и бизнес-план) необходимо отправить по адресу г.Ташкент, ул.Истиклол, 47 или в электронную почту tanlov@uzbektourism.uz до 1-го декабря текущего года (на одном языке из узбекского, русского или английского).