Keng koʻlamli targʻibot – tadbirkorlarga davlat mulkini samarali sotish tajribasi garovidir
Tadbirkorlik loyihalarini faol amalga oshirishga toʻsqinlik qilayotgan qator byurokratik talablarni bartaraf etish va foydalanilmayotgan davlat mulki obyektlari hamda yer uchastkalarini tadbirkorlarga sotishni soddalashtirish maqsadida yaqinda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni qabul qilindi.
“Davlat mulki obyektlarini va yer uchastkalariga boʻlgan huquqlarni tadbirkorlik subyektlariga sotish tartibini soddalashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi ushbu Farmon asosida 2019-yilning 1-apreliga qadar davlat obyektlari va yerlarga boʻlgan huquqlarni sotish tartibini soddalashtirish boʻyicha eksperiment oʻtkaziladi. Boʻsh turgan davlat obyektlari 1 soʻm baho bilan sotuvga chiqariladi.
Mazkur hujjatning mazmun-mohiyatini tadbirkorlik subyektlari hamda aholi oʻrtasida keng targʻibot ishlarini olib borish maqsadida adliya vazirining buyrugʻi bilan maxsus ishchi guruh tuzildi.
Ishchi guruh aʼzolari yurtimizning turli hududlarida Farmonda nazarda tutilgan vazifalar, uning ahamiyatini jamoatchilik orasida koʻrgazmali materiallar orqali keng targʻib qilish ishlarini boshlab yubordi.
Shu kunga qadar ishchi guruhi tomonidan Farmonning ahamiyatini tushuntirish boʻyicha Toshkent viloyatining Boʻstonliq tumani, Fargʻona, Qoʻqon va Namangan shaharlarida seminarlar oʻtkazildi.
Uning navbatdagisi esa Andijon viloyatida boʻlib oʻtdi. Tadbir videoselektor shaklida tashkil etilib, unda Adliya vaziri oʻrinbosari A.Tashkulov, Huquqiy targʻibot va maʼrifat boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari F.Tojiyev, shuningdek, viloyatdagi sektor rahbarlari va masʼul tashkilotlar vakillari ishtirok etdilar.
Seminarda nafaqat Farmonni tushuntirish, balki uning ijrosini taʼminlash uchun zarur koʻrsatma va tavsiyalar berildi.

Широкая разъяснительная работа — залог эффективности эксперимента с продажей госимущества предпринимателям
2018-10-18 | Общество
Недавно с целью устранения ряда бюрократических требований, препятствующих активному осуществлению предпринимательских проектов, упрощения процедур реализации субъектам предпринимательства неиспользуемых объектов государственной собственности и прав на земельные участки принят указ Президента Республики Узбекистан.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по упрощению процедур реализации субъектам предпринимательства объектов государственной собственности и прав на земельные участки» до 1 апреля 2019 года проводится эксперимент по упрощению процедуры реализации объектов государственной собственности и прав на земельные участки. В рамках эксперимента пустующие государственные объекты недвижимости будут реализовываться через электронный аукцион по стартовой цене, равной 1 суму.
С целью разъяснения субъектам предпринимательства и населению сути и значения данного документа приказом министра юстиции создана специальная рабочая группа.
Члены рабочей группы уже давно начали широкую разъяснительную работу в разных уголках республики. Для доведения до бизнес-субъектов и граждан задач, определенных в указе Президента, они используют наглядные материалы и современные методы распространения информации.
В частности, рабочей группой в Бостанлыкском районе Ташкентской области, Фергане, Коканде и Намангане проведены семинары, посвященные разъяснению сути и значения указа главы государства.
Очередное мероприятие в формате видео-конференц-связи состоялось в Адижанской области. В семинаре участвовали заместитель министра юстиции А. Ташкулов, заместитель начальника управления правовой пропаганды и информации Ф. Тожиев, а также руководители секторов по комплексному социально-экономическому развитию территорий области, представители заинтересованных организаций и ведомств. В ходе мероприятия наряду с разъяснением указа специалисты сформировали рекомендации и указания, необходимые для обеспечения его исполнения.