Termizda Afgʻoniston konsulligi ish boshladi
Termizda Afgʻoniston Islom Respublikasining bosh konsulligi ochilishiga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Afgʻonistondagi maxsus vakili I.Irgashev, Afgʻoniston tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari N.Andisha va boshqalar azaldan bir daryoning ikki qirgʻogʻida yaqin qoʻshni, ishonchli doʻst boʻlib yashab kelayotgan Oʻzbekiston – Afgʻoniston munosabatlari rivoji keyingi yillarda yangi bosqichga koʻtarilganini alohida taʼkidladi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev prezidentlik faoliyatining dastlabki kunlaridan Afgʻoniston bilan koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish, ushbu mamlakatda tinchlik-barqarorlik oʻrnatilishi va uni har tomonlama rivojlantirishga yordam berish tarafdori ekanini bildirgan edi. Joriy yil mart oyida Prezidentimiz tashabbusi bilan tashkil etilgan Afgʻoniston boʻyicha Toshkent xalqaro konferensiyasi qoʻshni mamlakatda tinchlik-osoyishtalik oʻrnatish va barqaror taraqqiyotni yangi bosqichga koʻtarish istiqbollarini belgilab berdi. Dunyo hamjamiyati Afgʻonistonda tinchlik va barqarorlikni taʼminlash boʻyicha muayyan harakatlarni boshladi.
Mamlakatimiz Afgʻonistonda qator yirik loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etib kelmoqda. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining teng sheriklikka asoslangan aloqalari kengaymoqda. Afgʻon fuqarolari uchun ixchamlashtirilgan viza tartibi joriy etilgani yaxshi qoʻshnichilik munosabatlari mustahkamlanib borayotgani dalilidir.
Shu yil Termiz shahrida Surxondaryo viloyatining investitsiya, eksport va turizm salohiyatini yoritishga bagʻishlangan “Ochiq Janub” xalqaro biznes-forumida ishtirok etgan 70 dan ortiq afgʻon tadbirkorlari ikki tomonlama shartnomalar imzoladi. Surxondaryo viloyatida afgʻon ishbilarmonlarining sanoat korxonalari tashkil etishi va qurilish ishlari bilan shugʻullanishi, servis va xizmat koʻrsatishni yoʻlga qoʻyishi uchun qulay sharoit yaratilgan. Termizda faoliyat yuritayotgan Afgʻoniston fuqarolarini oʻqitish taʼlim markazida ushbu yurtning 130 ga yaqin yoshlari kasb sirlarini oʻrganmoqda.
Termiz shahrida ish boshlagan Afgʻoniston bosh konsulligi bu boradagi ishlarni yuksaltirishga koʻmaklashib, yaqin qoʻshnichilik munosabatlarini yanada faollashtirishga xizmat qiladi. Surxondaryo viloyatida yashayotgan, biznes bilan shugʻullanayotgan, taʼlim olayotgan Afgʻoniston fuqarolarining qonuniy manfaatlarini taʼminlaydi. Turli tadbirlar uyushtiradi. Qoʻshni mamlakatga boruvchilar uchun viza rasmiylashtirib beradi.
– Mamlakatimiz bilan chegaradosh­ boʻlgan Termiz shahrida Afgʻoniston konsulligi ochilganidan boshimiz osmonga yetdi, ­­– deydi Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi huzuridagi Afgʻoniston fuqarolarini oʻqitish taʼlim markazi talabasi Salim Faruqiy.­ – Bu oʻtmishdagi munosabatlarimiz yangicha mazmun bilan boyib, doʻstlik aloqalari tobora mustahkamlanib borayotgani tasdigʻidir. Ayni paytda men barcha zamonaviy qulayliklarga ega taʼlim markazida oʻzbek tili va adabiyoti fani oʻqituvchisi kasbi sirlarini puxta oʻrganyapman. Bu yerda bizning zamonaviy sharoitlarda yashab, aʼlo baholarga oʻqishimiz, turli madaniy-maʼrifiy tadbirlarda faol ishtirok etishimiz, sport bilan shugʻullanishimiz uchun barcha qulayliklar muhayyo qilingan. Buning uchun Oʻzbekiston davlatidan juda minnatdormiz.
Tadbirda Afgʻoniston Islom Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Said Shahobiddin Temuriy, Surxondaryo viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Baxtiyor Poʻlatov ishtirok etdi.

В Термезе начало работу консульство Афганистана
В Термезе состоялась торжественная церемония, посвященная открытию Генерального консульства Исламской Республики Афганистан.
Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану И.Иргашев, заместитель министра иностранных дел Афганистана Н.Андиша и другие отметили, что отношения Узбекистана и Афганистана, народы которых издревле проживали в дружбе и согласии по двум берегам реки, за последние годы поднялись на новый уровень.
С первых дней деятельности на посту Президента Шавкат Мирзиёев выразил приверженность расширению многопланового сотрудничества с Афганистаном, установлению мира и стабильности в этой стране и содействию ее всестороннему развитию. Организованная по инициативе главы нашего государства в марте нынешнего года Ташкентская международная конференция по Афганистану определила перспективы установления мира и спокойствия, поднятия на новый этап стабильного развития в соседней стране. Мировое сообщество начало определенные действия по обеспечению мира и стабильности в Афганистане.
Наша страна принимает активное участие в реализации ряда крупных проектов в Афганистане. Расширяются равноправные связи деловых кругов обеих стран. Внедрение упрощенного визового режима для афганских граждан свидетельствует об укреплении отношений добрососедства.
Свыше 70 афганскими предпринимателями, участвовавшими в прошедшем в нынешнем году в городе Термезе международном бизнес-форуме "Открытый Юг", посвященном освещению инвестиционного, экспортного и туристического потенциала Сурхандарьинской области, были подписаны двусторонние договоры. В области созданы благоприятные условия для создания афганскими предпринимателями промышленных предприятий и занятия строительными работами, налаживания сервиса и обслуживания. В действующем в Термезе образовательном центре по обучению афганских граждан секретами профессий овладевают около 130 представителей афганской молодежи.
Начавшее свою деятельность в городе Термезе Генеральное консульство Афганистана будет способствовать расширению масштаба работы в данном направлении, дальнейшей активизации связей добрососедства. Обеспечит законные интересы афганских граждан, которые проживают, занимаются бизнесом и обучаются в Сурхандарьинской области. Оно также будет заниматься организацией различных мероприятий, оформлением виз для выезжающих в соседнюю страну.
– Отрадно, что в городе Термезе, который граничит с нашей страной, открылось консульство Афганистана, ­­– говорит студент Образовательного центра по обучению афганских граждан при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Салим Фарукий.­ – Это является ярким подтверждением обогащения наших древних отношений новым содержанием, дальнейшего укрепления дружественных связей между нашими странами. В настоящее время в образовательном центре, располагающем всеми современными удобствами, я овладеваю секретами профессии учителя узбекского языка и литературы. Здесь созданы все необходимые условия для нашего проживания и обучения в современных условиях, активного участия в различных культурно-просветительских мероприятиях, занятий спортом. За это мы очень признательны правительству Узбекистана.
В мероприятии принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Исламской Республики Афганистан в Узбекистане Сайид Шахобиддин Темури, исполняющий обязанности хокима Сурхандарьинской области Б.Пулатов.