Paralimpiyachilarimizning Jakartadagi muvaffaqiyati
Indoneziyaning Jakarta shahrida oʻtkazilgan III yozgi Paraosiyo oʻyinlarida sportchilarimiz 35 oltin, 24 kumush va 18 bronza medalini qoʻlga kiritib, yurtimizga yorugʻ yuz bilan qaytib keldi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida sportchilarimizni vazirlik va idoralar, jamoatchilik vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari, ota-onalar va muxlislar kutib oldi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlariga moddiy va maʼnaviy yordam koʻrsatish, jismoniy imkoniyati cheklangan yoshlarning bilim olishi, salomatligini mustahkamlashi, qiziqishi va intilishiga koʻra kasb-hunar egallashi uchun zarur shart-sharoit yaratishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Buning samarasida yurtimiz paralimpiyachilari jahon va qitʼa chempionatlari, Paraosiyo va Paralimpiya oʻyinlarida muvaffaqiyatli ishtirok etib kelayotir.
III yozgi Paraosiyo oʻyinlarida qitʼamizning 43 mamlakatidan 3 mingga yaqin paralimpiyachi 18 sport turi boʻyicha gʻoliblik uchun bellashdi. Oʻzbekiston terma jamoasi tarixda ilk marotaba 54 nafar sportchi bilan pauerlifting, dzyudo, oʻq otish, suzish va yengil atletika boʻyicha bahslarda ishtirok etdi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekiston paralimpiyachilarining mazkur nufuzli musobaqaga puxta tayyorgarlik koʻrishida davlatimiz rahbarining 2017-yil 9-martdagi Oʻzbekiston sportchilarini 2020-yil Tokio shahrida (Yaponiya) boʻlib oʻtadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya oʻyinlariga tayyorlash toʻgʻrisidagi qarori muhim dasturilamal boʻldi. Qarorga koʻra, sportchilarimizning zamonaviy meʼyorlar asosida oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini oʻtkazishi, tajriba va mahoratini oshirishi, Paraosiyo oʻyinlariga yoʻllanma beradigan nufuzli musobaqalarga tayyorlanishi va ularda munosib qatnashishi uchun barcha shart-sharoit yaratildi.
– Paraosiyo oʻyinlariga jiddiy hozirlik koʻrgandik, – deydi yengil atletika boʻyicha oltin medal sohibi Husniddin Norbekov. – Natija ham kutilganidek boʻldi. Yadro uloqtirish bahslarida 10 yil davomida oʻzgarmay kelgan jahon rekordini yangilab, gʻoliblikni qoʻlga kiritdim. Xalqaro maydonlarda erishayotgan yutuqlarimizda Prezidentimiz rahbarligida sportni rivojlantirish, yoshlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash va iqtidorini namoyon etishiga qaratilayotgan ulkan eʼtibor muhim omil boʻlmoqda. Endigi maqsadim, Paralimpiya oʻyinlarida muvaffaqiyatli ishtirok etish.
Oʻzbekiston delegatsiyasi aʼzolari III yozgi Paraosiyo oʻyinlari davomida suzish bahslarida 2 marta jahon rekordi, 12 marta qitʼa va 13 marta Paraosiyo oʻyinlari rekordlarini yangiladi. Shuningdek, oʻzbekistonlik yengil atletikachilar tomonidan 1 marta jahon, 2 marta Osiyo, 9 marta Paraosiyo oʻyinlari rekordlari oʻrnatildi.
Bu kabi nufuzli sport musobaqasida uchinchi marotaba ishtirok etgan Oʻzbekiston delegatsiyasi aʼzolari Vatanimiz shaʼnini yanada ulugʻlab, ozod va obod yurtimizda Paralimpiya harakati jadal suratlarda taraqqiy etib borayotganligini amalda yana bir bor isbotladi.

Успех наших паралимпийцев в Джакарте
Завоевав 35 золотых, 24 серебряные и 18 бронзовых медалей на III летних Параазиатских играх в столице Индонезии Джакарте, наши спортсмены вернулись на Родину.
В международном аэропорту "Ташкент" имени Ислама Каримова наших спортсменов встречали представители министерств и ведомств, общественности, работники средств массовой информации, родители и болельщики.
Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева уделяется большое внимание оказанию материальной помощи и моральной поддержки нуждающимся слоям населения, созданию необходимых условий для получения молодежью с ограниченными физическими возможностями образования, приобретения профессий, укрепления здоровья. В результате паралимпийцы нашей страны принимают успешное участие в чемпионатах мира и континента, Параазиатских и Паралимпийских играх.
На III летних Параазиатских играх за призовые места состязались около 3 тысяч паралимпийцев из 43 стран мира по 18 видам спорта. Сборная команда Узбекистана впервые в своей истории делегировала 54-х спортсменов, которые выступили в состязаниях по пауэрлифтингу, дзюдо, стрельбе, плаванию и легкой атлетике.
Следует отметить, что при подготовке паралимпийцев Узбекистана к данному престижному соревнованию важным руководством к действию послужило постановление главы нашего государства от 9 марта 2017 года о подготовке спортсменов Узбекистана к ХХХII летним Олимпийским и ХVI Паралимпийским играм 2020 года в городе Токио (Япония). Согласно постановлению были созданы все условия для проведения учебных сборов спортсменов, повышения их опыта и мастерства на основе современных нормативов, подготовки к состязаниям, дающим путевку на Параазиатские игры.
- Мы серьезно подготовились к Параазиатским играм, - говорит обладатель золотой медали по легкой атлетике Хусниддин Норбеков. - И результат был ожидаемым. Я одержал победу, обновив мировой рекорд в толкании ядра, который до меня продержался 10 лет. Основой наших успехов на международной арене являются большое внимание, уделяемое под руководством нашего Президента развитию спорта, поддержка и стимулирование молодежи. Следующая цель – успешное участие в Паралимпийских играх.
Члены делегации Узбекистана по ходу III летних Параазиатских игр побили 2 мировых, 12 континентальных рекордов и 13 рекордов Параазиатских игр. В частности, узбекские легкоатлеты установили 1 мировой, 2 азиатских рекорда и 9 рекордов Параазиатских игр.
Наши спортсмены еще раз на деле доказали, что паралимпийское движение в нашей стране ускорено развивается, приумножив тем самым славу Родины.
- Состязания выдались богатыми на острые поединки, - говорит чемпион Параазиатских игр по дзюдо в весовой категории до 81 килограмма Нурбек Мирзаев. - Я рад, что, несмотря на сильных соперников, победил и удостоился золотой медали. Моя мечта – добиться высоких результатов на ХVI Паралимпийских играх в Токио.