Fargʻonada Yevropa kinosi festivali
Fargʻona shahrining Islom Karimov nomidagi Teatr-konsert saroyida Yevropa kinosi festivali boʻlib oʻtdi. Tadbir “Oʻzbekkino“ milliy agentligi, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi va Fargʻona viloyati hokimligi hamkorligida tashkil etildi.
Madaniyat va sanʼat xalqlarni xalqlarga bogʻlaydi. Bir hududning yoki millatning maʼnaviyati, tarixi, taraqqiyoti, anʼanalari haqida tushuncha beradigan kino sanʼati ham boshqa sanʼat turlari kabi chegara bilmaydi. Fargʻonada ilk bor tashkil etilgan Yevropa kinosi festivali Yevropa va Markaziy Osiyo xalqlarining madaniy aloqalarini mustahkamlashga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.
Yurtimizda anʼanaviy oʻtkazib kelinayotgan festival geografiyasi kengayib, filmlar turli shaharlarda ham namoyish etilmoqda. Festival vengriyalik rejissyor Iboliya Feketening “Onam va boshqa aqldan ozgan qarindoshlar” filmi bilan ochildi. Ikki kun davomida Belgiya, Latviya, Sloveniya, Shveysariya, Finlyandiya, Chexiya, Vengriya kinoijodkorlarining filmlari oʻzbek va rus tillarida subtitr bilan tomoshabinlar eʼtiboriga havola etildi.
– Kino madaniy almashuv va oʻzaro tushunishning muhim boʻlagidir, yaxshi kino odamlarni yaqinlashtiradi, hamdard boʻlish va uning bir qismiga aylanish imkonini beradi, – deydi Yevropa Ittifoqining Oʻzbekistondagi delegatsiyasi hamkorlik boʻlimi boshligʻi Fransua Bejo. – Festivalda namoyish etilayotgan va bolalar uchun moʻljallangan bu kinofilmlar tarbiyaviy ahamiyatga ega. Albatta, mazkur festival Oʻzbekiston va Yevropa doʻstligini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Фестиваль Европейского кино в Фергане
В Театрально-концертном дворце имени Ислама Каримова в городе Фергане открылся Фестиваль европейского кино. Мероприятие организовано совместно Национальным агентством “Узбеккино”, Делегацией Европейского Союза и Ферганским областным хокимиятом.
Ширится география традиционно проводимого в нашей стране фестиваля, фильмы демонстрируются в различных городах.Культура и искусство связывают народы. Кино, отражающее духовный мир, историю, развитие, традиции какого-либо региона или нации, как и другие виды искусства, не знает границ. Организованный впервые в Фергане Фестиваль европейского кино значим тем, что служит укреплению культурных связей между народами Европы и Центральной Азии.
Фестиваль открылся фильмом венгерского режиссера Иболии Фекете “Моя мать и другие сумасшедшие родственники”. За два дня зрителям с субтитрами на русском и узбекском языках были представлены фильмы кинорежиссеров Бельгии, Латвии, Словении, Швейцарии, Финляндии, Чехии, Венгрии.
- Кино - важная часть культурного обмена, хорошее кино сближает людей, способствует взаимопониманию, дает возможность лучше понять друг друга, - говорит начальник отдела сотрудничества делегации Европейского Союза в Узбекистане Франсуа Бежо. - Представленные на фестивале и предназначенные для детей фильмы имеют воспитательное значение. Этот фестиваль послужит дальнейшему укреплению дружбы между Узбекистаном и Европой.