2018-10-15 | Iqtisodiyot
Moliya vazirligi tizimidagi xodimlari uchun Moliya vazirligi Axborot-hisoblash markaziga xizmat koʻrsatish va texnik xizmat koʻrsatishni avtomatlashtirish uchun “IVS-servis“ kompleksi ishlab chiqildi.
Ushbu kompleks AHM xodimlari tomonidan bajariladigan ishlarning sifati va samaradorligini baholash, shuningdek, qogʻoz ishi hajmini qisqartirishni nazorat qilish va hisobga olishni taʼminlaydi.
Shu bilan birga, dasturiy majmuada Moliya vazirligi tizimida mavjud boʻlgan kompyuter texnikasi va ofis uskunalari bazasini tashkil qilish, hamda ularning samarali va ratsional foydalanishi, shuningdek, materiallar va ehtiyot qismlarni isteʼmol qilish boʻyicha tizimli nazoratni amalga oshirish imkoniyati amalga oshirilgan.
Maʼlumot uchun: 2017 yilda qogʻoz topshirishlar soni 4201 ta, 2018 yilda esa 3287 tani tashkil qilgan.
Ushbu dasturiy majmuani 2018 yilning 1 noyabridan boshlab ishga tushirish rejalashtirilmoqda. 2019 yil boshidan boshlab “IVS-servis“ dasturiy majmuani DMBAT va UzASBO tizimlariga ulanish uchun arizalarni qoʻshish bilan kengaytirish rejalashtirilgan.

Новый сервис для сотрудников системы Министерства финансов с применением современных информационных технологий
Для сотрудников системы Министерства финансов разработан Программный комплекс «ИВЦ-сервис», предназначенный для автоматизации заявок сервисного и технического обслуживания, направляемых в Информационно-вычислительный центр Министерства финансов.
Данный комплекс позволит обеспечить контроль и учет заявок, оценку качества и оперативности выполнения работ сотрудниками ИВЦ, а также уменьшение объема бумажного документооборота.
Вместе с этим, появляется возможность иметь актуальную базу компьютерного оборудования и оргтехники по системе Министерства финансов, осуществлять систематический контроль над эффективным и рациональным их использованием, а также расходом материалов и запасных частей.
Справочно: количество заявок в бумажном виде составило в 2017 году 4201 шт., в 2018 году 3087 шт.
Данный программный комплекс планируется внедрить с 1 ноября 2018 года. С начала 2019 года планируется расширение программного комплекса «ИВЦ-сервис» с добавлением в него заявок на подключение к системе «ДМБАТ» и «UzASBO».