2018-10-15 | Siyosat
Iqtisodiy hamkorlik boʻyicha Oʻzbekiston – Rossiya hukumatlararo komissiyasining Rossiya tomonidan raisi oʻrinbosari, Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Oreshkin Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashuvdan soʻng mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlik istiqbollari xususida OʻzA muxbiriga quyidagilarni soʻzlab berdi:
– Keyingi hafta Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin Oʻzbekistonga tashrif buyuradi. Shu munosabat bilan bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan mazkur tashrifga koʻrilayotgan tayyorgarlik, rejalashtirilayotgan loyihalar va imzolanadigan hujjatlar, Oʻzbekiston – Rossiya hamkorligining yangi istiqbollari yuzasidan fikr almashdik.
Taʼkidlash joizki, mamlakatlarimizning iqtisodiy munosabatlari barqaror rivojlanib bormoqda. Tovar ayirboshlash hajmi, savdo xizmatlari, pul oʻtkazish, Rossiyadan Oʻzbekistonga yoʻnaltirilayotgan investitsiyalar oqimi izchil oshmoqda. Yaʼni, barcha yoʻnalishlarda ijobiy oʻsishga erishilmoqda. Tomonlarda qishloq xoʻjaligi, toʻqimachilik sanoati, mashinasozlik kabi tarmoqlarda kompleks hamkorlik uchun ulkan salohiyat mavjud. Albatta, eng yirik loyihamiz, bu Oʻzbekistonda atom elektr stansiyasi barpo etishdir.
Muloqot chogʻida Shavkat Mirziyoyevga ushbu yoʻnalishlarning har biri boʻyicha olib borilayotgan ishlar haqida maʼlumot berdik. Kelasi hafta Prezidentlar barcha masalalarni batafsil muhokama qilib, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz uchun manfaatli boʻlgan muhim kelishuvlarga erishadilar.

Максим Орешкин: "Открываются новые перспективы для сотрудничества наших стран"
Заместитель председателя российской части узбекско-российской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, министр экономического развития Российской Федерации Максим Орешкин после встречи с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым рассказал корреспонденту УзА о перспективах развития многопланового сотрудничества между нашими странами:
– Через неделю предстоит визит Президента Российской Федерации Владимира Путина в Узбекистан. В связи с этим мы сегодня обменялись с Президентом Шавкатом Мирзиёевым мнениями о том, как идет подготовка к этому мероприятию, какие основные проекты будут озвучены и подписаны в рамках визита, какие новые перспективы имеются в узбекско-российском сотрудничестве.
Важно отметить, что между нашими странами позитивно развиваются экономические отношения. Растут товарооборот, торговля услугами. Из России в Узбекистан идет очень большой инвестиционный приток, большой объем денежных переводов. По всем направлениям у нас достигнута положительная динамика. Имеется потенциал для комплексного сотрудничества в различных отраслях, в том числе – в сельском хозяйстве, текстильной промышленности, машиностроении. Конечно, самый крупный проект – это строительство атомной электростанции в Узбекистане.
В ходе беседы я доложил Шавкату Мирзиёеву о том, как идет работа по каждому из этих направлений. Через неделю Президенты обстоятельно обсудят все эти вопросы и будут принимать важные решения, которые послужат интересам наших стран и народов.