Toshkent va Dushanbe shaharlarida Koreya Respublikasi ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes-forumlar boʻlib oʻtdi
2018-10-12 | Iqtisodiyot
2018-yil 9-12-oktabr kunlari “Evergreen Motors Co.” masʼuliyati cheklangan jamiyati raisi, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining faxriy maslahatchisi Kim Chang Kyon va Koreya Kichik va oʻrta biznes uyushmasi raisi Kim Yong Gu rahbarligidagi Koreya ishbilarmon doiralari uch tomonlama forumda ishtirok etish maqsadida Oʻzbekiston va Tojikistonga tashrif buyurishdi. Tadbir tashkilotchilari – Tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi va Oʻzbekistonning Koreya Respublikasidagi elchixonasi.
Koreya Respublikasi delegatsiyasi savdo, transport, logistika, qurilish, metallurgiya, avtomobilsozlik, elektrotexnika, toʻqimachilik, oziq-ovqat sanoati va sayyohlik kabi sohalarda faoliyat koʻrsatadigan kompaniyalarning 70 nafar rahbar va vakillari tarkibidan iborat.
10-oktabr kuni Dushanbedagi biznes-forumda savdo-iqtisodiy va hamkorlik aloqalarining istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi va Koreya kompaniyalaridan oʻzbek-tojik investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun zamonaviy texnologiyalar va kapitalni jalb qilish boʻyicha fikr almashildi. Forumda Oʻzbekiston tomoni davlat organlari, sanoat korxonalari va assotsiatsiyalarining 25 nafar vakillari ishtirok etdi. Taʼkidlash joizki, forum davomida B2B formatida hamda uch tomonlama uchrashuvlar, shuningdek, sanoat korxonalariga tashriflar tashkil etildi. Tadbirlar Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmonning 2018 yil 17-18-avgust kunlari Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida oʻtkazildi.
11-oktabr kuni ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining 150 nafardan ortiq vakili ishtirokida Oʻzbekiston-Koreya biznes-forumi boʻlib oʻtdi. Forumning rasmiy qismidan keyin B2B va B2G formatlarida uchrashuvlar tashkil etildi. Natijada tadbir ishtirokchilari oʻrtasida ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy bitimlar imzolandi.
12-oktabr kuni Koreya delegatsiyasi Angren EIZga, boshqa sanoat korxonalariga, shuningdek, Toshkentning diqqatga sazovor joylariga tashrif buyuradi. Bu yerda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari oʻrtasida uchrashuvlar oʻtkazish imkoniyati boʻladi.

В Ташкенте и Душанбе прошли бизнес форумы с участием представителей деловых кругов Республики Корея
С 9 по 12 октября 2018 года корейская делегация деловых кругов во главе с председателем компании «Evergreen Motors Co., Ltd.», почетным советником Кабинета Министров Республики Узбекистан Ким Чанг Кеоном и председателем Корейской ассоциации малого и среднего бизнеса Ким Ёнг Гу находится с визитом Узбекистан и Таджикистан с целю участия в трехстороннем форуме деловых кругов Республики Узбекистан, Республики Таджикистан и Республики Корея в г. Душанбе, а также Узбекско-Корейском бизнес-форуме в Ташкенте. Организаторами мероприятий с узбекской стороны выступают Министерство внешней торговли, Торгово-промышленная палата и Посольство Узбекистана в Республике Корея.
В составе делегации из Республики Корея - 70 руководителей и представителей компаний и организаций в таких отраслях, как торговля, транспорт, логистика, строительство, металлургия, автомобилестроение, электротехническая, текстильная, а также пищевая промышленности и туризм.
10 октября на бизнес-форуме в г.Душанбе обсуждены перспективные направления торгово-экономических и кооперационных связей, а также состоялся обмен мнениями о привлечении современных технологий и капитала корейских компаний для реализации узбекско-таджикских инвестиционных проектов. С узбекской стороны в форуме приняли участие 25 представителей государственных органов, отраслевых компаний и ассоциаций. Стоит отметить, что в ходе форума проведены трехсторонние встречи и встречи в формате B2B, а также посещение промышленных предприятий. Мероприятия проведены в рамках исполнения договоренностей, достигнутых в ходе Государственного визита Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона в Республику Узбекистан 17-18 августа 2018 года.
Узбекско-Корейский бизнес-форум с участием более 150 представителей деловых кругов двух стран состоялся 11 октября. Также после официальной части форума организованы встречи в форматах B2B и B2G. По итогам подписаны двусторонние торгово-экономические и инвестиционные соглашений между участниками мероприятия.
Корейская делегация 12 октября посетит СЭЗ «Ангрен», другие промышленные предприятия, а также достопримечательности г. Ташкента, где также будет возможность проведения встреч между представителями бизнес-кругов двух стран.