Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti MDH davlatlari mudofaa idoralari rahbarlari bilan uchrashdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-oktabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Mudofaa vazirlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif buyurgan MDHga aʼzo davlatlar mudofaa idoralari rahbarlarini qabul qildi.
Uchrashuvda Ozarbayjon mudofaa vaziri Z.Gasanov, Armaniston mudofaa vaziri D.Tonoyan, Belarus mudofaa vaziri A.Ravkov, Qozogʻiston mudofaa vaziri Ye.Еrmekbayev, Rossiya mudofaa vaziri S.Shoygu, Tojikiston mudofaa vaziri Sh.Mirzo, Qirgʻiziston Qurolli Kuchlari Bosh shtabi boshligʻi R.Duyshenbiyev va MDH Mudofaa vazirlari kengashi kotibi Yu.Dashkin ishtirok etdi.
Prezidentimiz delegatsiyalar rahbarlarini qutlar ekan, MDH Mudofaa vazirlari kengashining majlisi ilk bor Toshkentda oʻtkazilayotgani mamlakatimizning Hamdoʻstlik faoliyatidagi ishtiroki yangi bosqichga koʻtarilganidan dalolat ekanini taʼkidladi.
Oʻtgan yilda Oʻzbekiston Hamdoʻstlikning iqtisodiyot, energetika, fan va innovatsiyalar, jinoyatchilikka qarshi kurashish kabi sohalarda hamkorlik boʻyicha 10 dan ortiq tarmoq organlariga qoʻshildi.
Uchrashuvda MDH doirasida harbiy va harbiy-texnik hamkorlikni, shu jumladan, idoralararo sheriklikni yanada kengaytirish, ikki va koʻp tomonlama tadbirlar oʻtkazish, harbiy kadrlarni professional tayyorlash masalalari koʻrib chiqildi.
Xalqaro va mintaqaviy siyosatning, jumladan, xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlashning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
MDH mamlakatlari mudofaa idoralari rahbarlari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, oʻz davlat rahbarlarining salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi. Oʻzbekistonda Qurolli Kuchlarni modernizatsiya qilish va mamlakat mudofaa qobiliyatini mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarga, shuningdek, mamlakatimizning mintaqada xavfsizlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni taʼminlashga doir tashabbuslariga yuksak baho berildi.
Mudofaa idoralari oʻrtasida tomonlarni qiziqtirayotgan masalalar boʻyicha konstruktiv va oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyorlik bildirildi.

President of the Republic of Uzbekistan met with CIS member states’ defense departments’ heads
On October 12, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the defense departments’ heads of the Commonwealth of Independent States member states, who arrived in Uzbekistan to attend the regular meeting of the CIS Council of Defense Ministers.
The meeting was attended by Ministers of Defense of Azerbaijan Z.Hasanov, Armenia D.Tonoyan, Belarus A.Ravkov, Kazakhstan N.Yermekbayev, Russia S.Shoigu, Tajikistan Sh.Mirzo, Chief of the General Staff of the Armed Forces of Kyrgyzstan R.Duishenbiev and Secretary of the Council of CIS Defense Ministers Y.Dashkin.
Welcoming the heads of delegations, the President of the Republic of Uzbekistan noted with satisfaction that holding the meeting of the Council of CIS Defense Ministers for the first time in Tashkent is evidence of the new stage of Uzbekistan’s participation in the activities of the Commonwealth.
Over the past year, Uzbekistan has joined more than 10 sectoral cooperation bodies in such areas as economics, energy, science and innovation, the fight against crime, and others.
At the meeting, issues of further expansion of military and military-technical cooperation within the framework of the CIS, including inter-agency partnership, holding bilateral and multilateral activities, professional training of military personnel were discussed.
Views were exchanged on current issues of international and regional policy, including ensuring security and stability.
The heads of the CIS defense ministries expressed deep gratitude to the President of the Republic of Uzbekistan for the warm welcome and conveyed greetings and best wishes on behalf of the heads of their states. Large-scale reforms implemented in Uzbekistan on modernizing the Armed Forces and strengthening the country’s defense capability, as well as initiatives on ensuring security, stability and sustainable development in the region were highly appreciated.
Readiness for further development of constructive and mutually beneficial cooperation between defense ministries on issues of mutual interest was expressed.
As reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, following the meeting, the President of the Republic of Uzbekistan wished success and fruitful results to the work of the meeting of the CIS Council of Defense Ministers.