Misr delegatsiyasining uchrashuvlari
Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasida 11-oktyabr kuni Misr Bosh imomi, Al-Azhar majmuasi rahbari shayx Ahmad Muhammad Tayyib boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv boʻldi.
Unda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari boʻyicha qoʻmita, Oʻzbekiston musulmonlari idorasi, Islom sivilizatsiyasi markazi mutasaddilari ishtirok etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida islomning asl mohiyatini targʻib etishga qaratilgan qator takliflarni ilgari surdi. Ushbu tashabbuslar islom olimlarining oʻzaro birlashishi, hamkorlik qilishida gʻoyat muhim ahamiyatga ega. Mamlakatimizda bu borada qator amaliy qadamlar tashlanmoqda.
Uchrashuvda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari boʻyicha qoʻmita raisi J.Akramov, Oʻzbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy U.Alimov, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi rektori Sh.Yovqochev va boshqalar mamlakatimizda maʼrifiy islomni rivojlantirish, buyuk ajdodlarimizning din sofligini taʼminlashga qoʻshgan ulkan hissasini oʻrganish va targʻib etish yuzasidan amalga oshirilayotgan xayrli ishlar haqida mehmonlarga maʼlumot berdi.
Misr Bosh imomi yurtimizda islom dunyosida mashhur koʻplab olimu ulamolar yetishib chiqqanini, mazkur taʼlim dargohi talabalari buyuk ajdodlarimiz ishlarining davomchisi ekanini taʼkidladi.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz oʻrtasida diniy-maʼrifiy sohada hamkorlikni kengaytirish, oʻqituvchilar tajribasini oshirish, kadrlar almashuvini yoʻlga qoʻyish masalalari yuzasidan fikr almashildi. Islom dinidagi dolzarb masalalarni davra suhbatlari, seminarlar va konferensiyalar tashkil etish orqali ilmiy jihatdan tahlil qilish boʻyicha kelishib olindi. Shayx Ahmad Muhammad Tayyibga Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasining faxriy professori unvoni berildi.
Tadbirda Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi bilan Al-Azhar universiteti oʻrtasida oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisida anglashuv memorandumi imzolandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yoʻldoshev bilan suhbatda Misr Bosh imomining Oʻzbekistonga tashrifi mamlakatlarimiz oʻrtasidagi faol muloqotning mantiqiy davomi sifatida mamlakatlarimizning doʻstona va ishonch ruhidagi aloqalarini yanada rivojlantirishga xizmat qilishi qayd etildi.
Muloqotda diniy bagʻrikenglik, eʼtiqod erkinligini taʼminlash, sof islom maʼrifatini, uning insonparvarlik gʻoyalarini jahon hamjamiyatiga yetkazishda hamkorlikni mustahkamlash haqida soʻz yuritildi.
Tomonlar Oʻzbekiston bilan Misr oʻrtasidagi doʻstlik va hamkorlik rishtalarini bundan buyon ham mustahkamlashga tayyor ekanini bildirdi.

Встречи египетской делегации
В Международной исламской академии Узбекистана 11 октября состоялась встреча с делегацией во главе с Верховным имамом Египта, руководителем комплекса Аль-Азхар шейхом Ахмадом Мухаммадом Тайибом.
В ней приняли участие ответственные лица Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Управления мусульман Узбекистана, Центра исламской цивилизации.
Президент Шавкат Мирзиёев на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН выдвинул ряд предложений по пропаганде истинной гуманистической сути ислама. Эти инициативы имеют важное значение для объединения исламских ученых. В этом направлении в нашей стране делаются конкретные практические шаги.
На встрече председатель Комитета по делам религий при Кабинете Министров Ж.Акрамов, председатель Управления мусульман Узбекистана муфтий У.Алимов, ректор Международной исламской академии Узбекистана Ш.Ёвкочев и другие рассказали гостям о проводимой работе по пропаганде в нашей стране просвещенного ислама, изучению и популяризации вклада наших великих предков в развитие исламских наук.
Верховный имам Египта отметил, что наша страна взрастила множество всемирно известных ученых, и выразил надежду, что студенты Международной исламской академии Узбекистана достойно продолжат их дело.
Состоялся обмен мнениями о расширении сотрудничества наших стран в религиозно-духовной сфере, повышении опыта преподавателей, налаживании обмена кадрами. Достигнуты договоренности о проведении "круглых столов", семинаров и конференций для научного анализа актуальных вопросов ислама. Шейху Ахмаду Мухаммаду Тайибу присвоено звание почетного профессора Международной исламской академии Узбекистана.
На мероприятии подписан меморандум о сотрудничестве между Международной исламской академией Узбекистана и университетом Аль-Азхар.
В беседе с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошевым отмечалось, что визит Верховного имама Египта в Узбекистан, как логическое продолжение активного двустороннего диалога, послужит дальнейшему укреплению дружбы и взаимного доверия между нашими странами.
На встрече говорилось об укреплении сотрудничества для обеспечения религиозной толерантности, свободы совести, доведения до международной общественности ценностей просвещенного ислама, его гуманистических идей.
Стороны выразили готовность и далее укреплять узбекско-египетские отношения дружбы и сотрудничества.