Madaniy hayotimizdagi yorqin voqelik
Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi tomonidan tashkil etilgan VIII xalqaro Toshkent zamonaviy sanʼat biyennalesi yurtimiz madaniy hayotida yorqin va unutilmas voqeaga aylandi.
Mazkur xalqaro maʼrifiy loyiha ish tartibining gʻoyat tigʻizligi bilan birga qiziqarliligi, biri boshqasini takrorlamaydigan koʻrgazmalar, ijodiy uchrashuv va muloqotlarga boyligi bilan sanʼat ixlosmandlari, tadbir ishtirokchilarida katta taassurot uygʻotmoqda.
– Avvalgi Toshkent zamonaviy sanʼat biyennalesida yigirmadan ortiq ish bilan qatnashgan boʻlsam-da, koʻrgazma zallaringizning gʻoyat mahobatli ekani bois ishlarim ekspozitsiyaning bir chekkasida qolib ketgandi, – deydi ispaniyalik kollaj ustasi, kompyuter grafikasi musavviri Antonio Mora. – Hozirgi xalqaro koʻrgazmada oʻttizdan ziyod ijod namunalarim bilan qatnashmoqdaman. Ular tasviriy sanʼat va raqamli texnologiya uygʻunligi asosida yaratilgan boʻlsa-da, inson va koinot, borliq, umr mazmuni, tarixiy xotira kabi mavzular mohiyatini oʻzida aks ettiradi. Bu galgi safarim chogʻida yurtingizda ilgari misli koʻrilmagan shiddatli ijobiy oʻzgarishlar kechayotganining guvohi boʻldim.
– Oʻzbekistonga birinchi marta kelishim, – deydi VIII xalqaro Toshkent zamonaviy sanʼat biyennalesi hakamlar hayʼati aʼzosi, rassom, Sorbonna universitetining fan va sanʼat instituti direktori Olga Kisilyova (Fransiya). – Bu yerda haqiqiy ijodkorlar, sanʼat ustalari jamlandi. Koʻragzmalarda chin maʼnodagi sanʼat namunalaridan bahramand boʻlish mumkin. Oʻzbekistonliklar oʻz yurtlarida oʻtkazilayotgan bunday ajoyib biyennaledan, boy maʼnaviy-madaniy merosidan har qancha faxrlansa arziydi.
– Mazkur biyennale zamonaviy sanʼat targʻibotidagi dadil qadam,– deydi isroillik rassom Marina Shelest. – Muhimi, Toshkent zamonaviy sanʼat biyennalesi yillar oʻtgani sayin tobora koʻproq tajriba orttirib, oʻz anʼanalariga ega boʻlib bormoqda. Bu ijodkorlarning oʻzaro muloqot oʻrnatishi, faoliyati bilan tanishishi yoʻlidagi qulay imkoniyatdir.
Maʼrifiy loyihaning navbatdagi kunida Oʻzbekiston davlat sanʼat muzeyi, Ikuo Xirayama xalqaro madaniyat karvon saroyi, Yoshlar ijod saroyi, Oʻzbekiston Tasviriy sanʼat galereyasida Oʻzbekiston va xorijlik musavvirlar ijod namunalaridan iborat koʻrgazmalar tashkil etildi.

Яркое событие в культурной жизни нашей страны
Организованная Академией художеств Узбекистана VIII Ташкентская международная биеннале современного искусства стала ярким и незабываемым событием в культурной жизни нашей страны.
Данный международный творческий проект производит большое впечатление на поклонников искусства не только насыщенной программой, но и яркими, не повторяющими друг друга красочными выставками, творческими встречами и беседами.
- На предыдущую Ташкентскую биеннале современного искусства привез более двадцати своих работ, - рассказывает мастер коллажа из Испании художник-график Антонио Мора. - На нынешней международной выставке представляю более тридцати работ. Они сочетают в себе изобразительное искусство и цифровые технологии, отображают суть таких понятий, как человек и космос, смысл жизни, историческая память. В ходе нынешнего пребывания в вашей стране стал свидетелем огромных преобразований.
- Я впервые в Узбекистане, - говорит член жюри VIII Ташкентской международной биеннале современного искусства, художник, директор института науки и искусства университета Сорбонна Ольга Киселёва (Франция). - Здесь собрались истинные творцы. На выставках можно насладиться настоящими произведениями искусства. Узбекистанцы могут по праву гордиться такой красочной биеннале, проходящей в их стране, своим богатым духовно-культурным наследием.
- Данная биеннале - уверенный шаг к широкой пропаганде современного искусства, - отмечает художница из Израиля Марина Шелест. - Самое главное, с годами Ташкентская биеннале современного искусства только развивается, создает свои традиции. Это - хорошая возможность для диалога творческих людей.
В очередной день биеннале в Государственном музее искусств Узбекистана, Международном караван-сарае культуры имени Икуо Хираямы, Дворце творчества молодежи, Галерее изобразительного искусства Узбекистана организованы выставки творческих работ отечественных и зарубежных художников.