"Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati va Hindistoning ONGC Videsh Limited kompaniyasi hamkorlik bitimini imzoladi
2018-10-09 | Iqtisodiyot
“Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati Hindistonning yirik neft-gaz korporatsiyasi hisoblanmish ONGCning ONGC Videsh Limited shoʻba kompaniyasi bilan hamkorlik bitimini imzoladi.
“Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati delegatsiyasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yilning 30 sentyabr - 1 oktyabr kunlari Hindistonga davlat tashrifi arafasida oʻtkazilgan biznes forumda ishtirok etdi. Mazkur forumda Oʻzbekistonning davlat idoralari va biznes hamjamiyatining 100 dan ortiq vakillari qatnashdi. Shuningdek, “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati vakillari “Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan” nomi ostida Nyu-Delida oʻtkazilgan Milliy mahsulotlar koʻrgazmasida ham ishtirok etdilar.
Tashrif doirasida “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati vakili ONGC Videsh Limited kompaniyasining geologik qidiruv ishlari boʻyicha direktori Sudxir Sharma bilan muzokaralar oʻtkazdi. Tomonlar Oʻzbekiston Respublikasi va xorijdagi sarmoyaviy bloklarda geologik qidiruv ishlarini olib borish borasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama etdilar.
Muzokaralar yakunida tomonlar Hamkorlik bitimi va Maxfiylik shartnomasini imzolash borasida qaror qabul qildilar. Mazkur hujjatlarga koʻra, 4 oy mobaynida tomonlar Oʻzbekiston Respublikasi sarmoyaviy bloklari toʻgʻrisida axborot almashib, uni zamonaviy dasturiy taʼminot mahsulotlari yordamida oʻrganib chiqadilar va ONGC Videsh Limited kompaniyasi tajribasi bilan batafsil tanishib, hamkorlik boʻyicha aniq takliflarni birgalikda ishlab chiqadilar.
Taʼkidlash joiz, 1965 yilda tashkil etilgan ONGC Videsh Limited kompaniyasi Hindistonning Milliy neft va tabiiy gaz korporatsiyasiga qarashli shoʻba kompaniya va chet el boʻlimi hisoblanadi.
ONGC mamlakatning yirik transmilliy kompaniyasi boʻlib, Hindiston neft va tabiiy gaz vazirligi orqali davlat tomonidan nazorat qilinadi. U mamlakatning eng yirik neft va gaz qidiruv kompaniyasidir. Kompaniya Hindiston xom neftining taxminan 72 foizini va tabiiy gazining 62 foizini ishlab chiqaradi. Kompaniyaning sof daromadi (2017 yil yakuniga koʻra) 2,8 milliard AQSH dollarini tashkil etgan.

«Узбекнефтегаз» и «ONGC Videsh Limited» (Индия) подписали Соглашение о сотрудничестве
Подписано Соглашение о сотрудничестве АО «Узбекнефтегаз» с «ONGC Videsh Limited» - дочерней компанией крупнейшей государственной нефтегазовой корпорацией Индии ONGC.
Делегация АО «Узбекнефтегаз» в преддверии государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева         в Республику Индия, состоявшегося с 30 сентября по 1 октября т.г., приняла участие в бизнес форуме с участием более 100 представителей государственных ведомств и деловых кругов Узбекистана, а также выставке национальной продукции «Сделано в Узбекистане», которые прошли в г. Нью-Дели.
В рамках визита состоялись переговоры представителя АО «Узбекнефтегаз» с директором по геологоразведке компании «ONGC Videsh Limited» Судхиром Шарма. Стороны обсудили перспективы развития двустороннего сотрудничества в области проведения геологоразведочных работ на инвестиционных блоках Республики Узбекистан, а также за рубежом.
По итогам переговоров стороны приняли решение о подписании Соглашения о сотрудничестве и Соглашения о конфиденциальности, предусматривающие совместную подготовку в течение 4 месяцев конкретных предложений по сотрудничеству путем обмена информацией об инвестиционных блоках Республики Узбекистан и ее детального изучения с использованием современных программных продуктов и опыта компании «ONGC Videsh Limited».
Отметим, что «ONGC Videsh Limited» основана в 1965 году и является дочерней компанией и зарубежным подразделением «Oil and Natural Gaz Corporation» (ONGC) – национальной нефтяной компании Индии.
ONGC – самая большая транснациональная компания в республике и контролируется государством через Министерство нефти и природного газа Индии. Является крупнейшей компанией страны по разведке нефти и газа. Она производит около 72% сырой нефти и около 62% природного газа Индии. Чистый доход компании (по итогам 2017 года) составил 2,8 миллиарда долларов США.