Oʻzbekneftgaz AJ Fransiyaning Total E&P kompaniyasi bilan hamkorlik bitimini imzoladi
Joriy yilning 7 oktabr kuni Parijda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Fransiyaga davlat tashrifiga tayyorgarlik doirasida Oʻzbekneftgaz AJ Boshqaruv raisi v.b. Baxrom Ashrafxanov Total E&P kompaniyasi Prezidenti janob Arni Breyyak bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuv davomida neft-gaz sohasida kelgusi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama etildi.
Fransiya tomoni Oʻzbekneftgaz AJ bilan oʻzaro manfaatli munosabatlarni oʻrnatishga qiziqish bildirayotganini aytib, Oʻzbekiston Respublikasi neft-gaz sanoatining salohiyati yuqori ekanligini taʼkidladi.
Muzokaralar yakunida Oʻzbekiston Respublikasi sarmoyaviy bloklarida geologik qidiruv ishlarini birgalikda olib borish imkoniyatlarini oʻrganishni koʻzda tutuvchi Hamkorlik bitimi imzolandi.
Bitim doirasida qoʻshma ishchi guruh tuziladi. Uning tarkibiga kiruvchi mutaxassislar kelgusi hamkorlikni rivojlantirish uchun oʻrganishlar yakuniga koʻra aniq takliflarni taqdim etadi.
Mazkur Bitimning imzolanishi ikki davlat kompaniyalarining neft-gaz sanoati sohasidagi samarali hamkorligini rivojlantirishga turtki boʻladi.
Avvalroq, 2018 yilning sentyabr oyida Total E&P kompaniyasi vakillarini Oʻzbekiston Respublikasining istiqbolli sarmoyaviy bloklari bilan tanishtirish maqsadida Maxfiylik kelishuvi imzolangan edi.
Taʼkidlash joiz, Total E&P kompaniyasi dunyoning 130dan ortiq davlatlarida faoliyat yuritadi va 100 mingga yaqin xodimlarga ega. Kompaniya yiliga 130 million tonna neft ishlab chiqaradi. Kompaniyaning bozor kapitalizatsiya qiymati 162,78 milliard AQSH dollarini tashkil qiladi.
Ishlab chiqarishdan tashqari, kompaniya neftni qayta ishlashni amalga oshiradi, shuningdek yoqilgʻi quyish shahobchalari tarmogʻi va qator kimyo sanoati korxonalari egasidir.

АО «Узбекнефтегаз» и французская компания «Total E&P» подписали Соглашение о сотрудничестве
7 октября 2018г. в г. Париж в рамках подготовки к официальному визиту Руководства Республики Узбекистан во Францию состоялась встреча и.о. Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Бахрома Ашрафханова с Президентом компании «Total E&P» г-ном Арни Бреййак.
В ходе встречи обсуждены перспективы развития дальнейшего сотрудничества в нефтегазовой отрасли.
Французской стороной выражена заинтересованность в установлении взаимовыгодных отношений с АО «Узбекнефтегаз», а также отмечен большой потенциал нефтегазовой промышленности Республики Узбекистан.
По итогам переговоров подписано Соглашение о сотрудничестве, предусматривающее изучение возможности совместного проведения геологоразведочных работ на инвестиционных блоках Республики Узбекистан.
В рамках Соглашения будет создана совместная рабочая группа, которая по итогам изучения предоставит конкретные предложения для дальнейшего развития сотрудничества.
Подписание данного Соглашения даст импульс для развития плодотворного сотрудничества между компаниями двух стран в нефтегазовой отрасли.
Ранее, в сентябре 2018г. подписано Соглашение о конфиденциальности для ознакомления представителей «Total E&P» с перспективными инвестиционными блоками Республики Узбекистан.
Отметим, что компания «Total E&P» функционирует более чем в 130 странах мира, имеет около 100 тыс. сотрудников. Компания ежегодно добывает около 130 млн. т. нефти. Рыночная капитализация компании - 162,78 млрд долл. США.
Помимо добычи, компания осуществляет нефтепереработку и владеет сетью АЗС, а также рядом предприятий химической индустрии.